Lassan vége az építési munkákhoz kedvező időjárásnak, közeledik az ősz. Amikor hűvösebb időszakban készül a tetőtér szigetelése, jó, ha néhány dologra kiemelt figyelmet fordítunk a kivitelezés során, hogy valóban minőségi eredményt kapjunk.
Gyakran elkezdik az épületben a beépített tetőtér belső szigetelési munkálatait úgy, hogy a kivitelezés során nem fordítanak elég gondot a megfelelő kiszáradási idők kivárása. Ez a mulasztás pedig később megbosszulja magát.
Ha mindenképpen szükséges a kivitelezés hidegebb időben, íme néhány hasznos tanács, mire érdemes jobban figyelni:
- A szigetelőanyagot csak akkor szállítsuk az építési területre, amikor a ténylegesen beépítése sorra kerül, így elkerülhető, hogy beszerelés előtt a szigetelőanyag megszívja magát a falakból, aljzatból kicsapódó párával.
- A vizes munkáknál (pl. glettelés, aljzatbeton, vakolás), nagy mennyiségű vizet visznek a belső térbe, ami télen vagy hűvösebb időben szellőztetés nélkül, zárt térben kezd el párologni. Ha nem várjuk meg, amíg a fal vagy a padló tökéletesen kiszárad, hanem idő előtt elkezdjük beépíteni a szigetelőanyagot, sok esetben ráadásul úgy, hogy a párazáró fóliát az összes belső munka elvégzése után helyezzük csak fel, akkor a falakból kicsapódó pára nagy része beszivárog a szigetelőanyagba, és annak minőség- és teljesítményromlását okozza a későbbiekben.
- A szigetelés elhelyezésekor törekedni kell arra, hogy a szarufa közötti és a szarufa alatti réteget egy ütemben építsük be, és rögtön párazáró fóliával zárjuk is le. Megoldás lehet az is, hogy a belső vakolást, aljzatbetonozást és egyéb belső, különösen vizes munkákat a párazáró fóliával is lezárt tetőszigetelés utáni munkafolyamatokként ütemezzük be.
Általánosan igaz:
Elengedhetetlen, hogy a megfelelő anyagot válasszuk párazárásra, ellenkező esetben páralecsapódást fogunk észlelni a kész tetőszigetelésen, ami elég nagy probléma. Ennek oka – ha időben zárták le a szigetelést a fóliával – csak az lehet, ha nem párazáró, hanem pl. olcsó mezőgazdasági fóliát építettek be, rossz minőségű ragasztószalaggal. A mezőgazdasági fólia nem funkcionál párazáróként, ezért amikor tévesen ezt használják, a pára átdiffundál a fólián és kidobásra ítéli a már beépített (egyébként jó minőségű) üveggyapotot. A minőségi páraáteresztő tetőfóliák közül melegen ajánlhatók az URSA SECO PRO termékcsalád termékei.
Rendkívül fontos a tetőszerkezetben a megfelelő rétegrend kialakítása is, hiszen minden egyes rétegnek megvan a maga pontos szerepe, ami nem “kiváltható” egyéb megoldásokkal minőségromlás nélkül. Kiváló rétegrend megoldást kínál például az URSA komplex tetőszigetelő rendszere, melyben a szálas szigetelőanyag teljesítményét a szarufákat megmagasító speciális XPS bakkal és a megfelelő tetőfóliákkal optimalizálják.
Tartsuk észben, hogy mindig kifizetődő egy olyan mérnök szakértelmét igénybe venni, aki mind gyártói, mind pedig kivitelezői tapasztalattal rendelkezik. A szakmai konzultációval sok problémától óvhatjuk meg magunkat, házunkat, és ráadásul jelentős, a későbbiekben felmerülő minőségi problémákra költött kiadástól megkímélhetjük pénztárcánkat.