Az ereszcsatornák állapota, működése nem kizárólag esztétikai kérdés. A jól kivitelezett ereszcsatorna megvédi a homlokzatot az ázástól, mely foltos falat, lehulló vakolatot, beázást eredményezhet, valamint az alapozást is védi az esetleges megsüllyedéstől.
Magyarországon legtöbbször függő (csatornatartók által rögzített és eresz alá szerelt) csapadék víz elvezető rendszerrel találkozunk. Ennek oka, hogy egyszerű a szerelésük, karbantartásuk és az esetleges cseréjük.
Ereszcsatorna rendszer választásakor a csapadékvíz-elvezetésen kívül érdemes több szempontot is figyelembe venni:
- alapanyag
- élettartam
- szerelhetőség
- az egyes elemek közötti kapcsolatok minősége
- esztétikum
- a különféle kiegészítők, valamint tartozékok, illetve az ezekből való ellátottság
- a gyártó által biztosított garancia időtartama.
Az ereszcsatornák többféle igénybevételeknek vannak kitéve, például esetenként savas esőnek (atmoszféra korrózió), hőtágulásnak, mechanikai terhelésnek (például télen a rácsúszó hó súlyának), UV-sugárzásnak (mely bizonyos típusoknál a bevonat tartósságát gyengítheti). Megfelelő anyagkiválasztással és átgondolt kialakítással mindez kiküszöbölhető.
Ereszcsatorna alapanyaga
Magyarországon többféle anyagból készült ereszcsatornát gyártanak és forgalmaznak: horganyzott (színes) acél, műanyag (kemény PVC), alumínium, ritkábban réz, illetve horgany. A horganyzott acélból készült natúr vagy színes ereszcsatornák nagy szilárdságúak, korrózióállóak és az összes ereszcsatorna alapanyag közül a legkisebb a hőtágulási együtthatójuk. Külső vagy belső peremes kialakítással, többféle bevonattal és színben elérhetők.
Ereszcsatorna kialakítása, mérete
Az ereszcsatorna rendszer kialakítása (a csatorna keresztmetszete, a lefolyók darabszáma) elsősorban a tető méreteitől függ: leginkább a tetőfelület nagyságától (annak vízszintes vetületétől) és lejtésétől, valamint az adott vidékre jellemző csapadékviszonyoktól. Az ereszcsatornák keresztmetszete lehet félkörívű vagy négyszög alakú. Magyarországon a félkör szelvényű csatornák terjedtek el, mivel ezek alaktartóbbak, a vizet gyorsabban vezetik el és kedvezőbb áron elérhetők. Az ereszcsatorna lejtése legalább 5mm/1m, azaz 0,5 százalék legyen. Az acél ereszcsatornákat toldóelemmel, forrasztással és/vagy szegecseléssel rögzítik egymáshoz.
Kiegészítők
A hosszabb élettartam érdekében célszerű a tetőre hófogakat szerelni, mellyel a felesleges hó és jég okozta mechanikai terheléstől kíméljük meg a csatornát illetve a tartó elemeket (és a csatorna alatt elhaladókat). Ha a tető közelében fák vannak, akkor a levelek és ágak miatt célszerű lombfogót szerelni a csatorna rendszer betorkoló csonkjába, így megtakarítjuk a csatorna tisztítás veszélyes feladatát, megakadályozzuk az eldugulást, illetve meggátoljuk, hogy az esővíz átbukjon a csatorna peremén.
Külső peremes ereszcsatorna rendszer
A rendszer elemeit svéd technológia szerint gyártják, mindkét oldalán horganyzott (275 g/m2), Prelaq Nova (2×50 mikron) bevonattal ellátott csúcsminőségű svédacélból (0,6 mm-es). A Prelaq Nova bevonatnak köszönhetően felületük különlegesen sima, színstabilitása rendkívül magas, valamint kivételes ellenállóképességgel bírnak az esővel és a levegőben levő szennyezőanyagokkal szemben.
A külső peremes ereszcsatorna-rendszer két méretben – 150/100 és 125/90 – és 12 színváltozatban készül. A méret- és színválasztéknak köszönhetően számtalan egyedi kombinációt lehet kialakítani, melyek a lehető legjobban illeszkednek a tető színéhez.
Belső peremes ereszcsatorna rendszer
Anyaga tűzihorganyzott acél, mely színes bevonati rendszerrel van ellátva. Színtartósságát annak köszönheti, hogy a bevonat már a termék gyártását megelőzően felkerül a horganyzott acélra, nem utólag festett. Kiváló megoldást nyúlt az UV-sugárzás és a változékony időjárási viszonyok között.
Előnyei
- Acél alapanyagának köszönhetően extrém erős, kiválóan bírja a hóterhelést
- A csatorna a téli-nyári hőmérsékletkülönség okozta hőtágulásra minimálisan hajlamos
- Széles színskálájának köszönhetően jól illeszkedik a kész házak homlokzatához és a tető színéhez