Egy ház építésekor vagy felújításakor már nemcsak a megjelenésre és a kényelemre kell gondot fordítanunk, hanem az ökológiai és a fenntarthatósági kérdésekre is. Ma az építőiparnak új követelményekhez és szabványokhoz kell alkalmazkodnia, amelyek célja az épület energiafogyasztásának csökkentése. Erre az ökológiai épületek jelentik a megoldást. De hogyan befolyásolja ez az az árnyékolástechnikai megoldásokat és magának a háznak a működését?
2023 novemberétől csak olyan házat lehet építeni Magyarországon, mely teljesíti az összesített energetikai jellemzőre és fajlagos szén-dioxid-kibocsátására előírt követelményeket, valamint megfelel a nyári hővédelemre vonatkozó követelménynek is. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy meg kell felelnie az építészeti és építési koncepcióra, az alkalmazott építőanyagokra és épületgépészeti rendszerekre és a megújuló energiaforrások használatára vonatkozó követelményeknek is.
A „helyzet” optimalizálása
Egy ökológiai építési projektnek is meg kell felelnie bizonyos ökológiai kritériumoknak, legyen szó akár a környezetre gyakorolt hatásról, akár az energiafogyasztásról. A helyi domborzati viszonyokat, az éghajlatot, a növényzetet vagy a napsütést is figyelemben kell venni a tervezéskor. A LOMAX termékek a lehető legtöbb természetes fényt és napenergiát használják ki, ugyanakkor védik a belső teret a túlmelegedéstől és a hidegtől. Ehhez a LOMAX árnyékolástechnika termékpalettája kiváló választás lehet.
Modern technológiák = a fenntarthatóság felé vezető út
Abban a pillanatban, amint az építkezést befejezték, elérkezik az ideje, hogy felszereljék a házat azokkal a kiegészítőkkel, melyek fokozzák a lakók kényelmét.
A következő tippek segítségével jelentős energiaköltségeket takaríthat meg, és az épülete egyúttal környezetbarát is lesz:
- Gondolkodjon az árnyékolástechnikai berendezések beszerzésén! Erre a LOMAX kültéri árnyékolók és ablakredőnyök különösen alkalmasak, mivel nyáron a napenergia akár 94%-át is blokkolják – így nem kell pénzt költenie légkondicionálásra. Télen viszont éppen ellenkezőleg, megtartják a hőt a helyiségben. Így egész évben hozzájárulnak a CO2-kibocsátás csökkentéséhez.
- Egyre inkább előtérbe kerül az otthoni berendezések távvezérlésének trendje. Egy okostelefon vagy egy központi egység segítségével a garázskapu, az árnyékolás, a fűtés, a riasztó, de akár az összes elektromos készülék és a világítás is megkaphatja a megfelelő parancsokat. Az okosotthon rendszerrel rengeteg pénzt takaríthat meg az energián, ami csak az egyik oka annak, hogy ezek a megoldások olyan népszerűek.