- Beépített technológiai elemek:
- Gépészmérnöki szolgáltatások
- Színházi és színpadi anyagok varrása
- Színpadgépészeti megoldások
- Színpadi előfüggöny
- Felhasználás célja: Színpadi alsó- és felsőgépészet tervezés és kivitelezés
- Helyszín: Balatonfüred Kongresszusi Központ, 8230 Balatonfüred, Huray utca
- Partner: Paralelbau Kft; Szabadics Zrt.
Projekt
Négyévszakos kongresszusi központtal gazdagodott Balatonfüred. A kongresszusi központ megvalósítása alkalmával a GÉPBÉR-Színpad Kft. teljes színpadtechnikai tervezést és kivitelezést végzett el.
Kihívás
A színpadi felsőgépészet vezérlésének elhelyezésére csak a színpadtérben volt lehetőség. A nézőtéri világítási tartók gépészeti egységei a nézők számára látható módon kerültek kivitelezésre. Ezért el kellett rejteni a vezérlőszekrényeket és a világítási tartókat.
A zenekari árkon elhelyezett mobil székek fogadószerkezetét úgy kellett megtervezni majd kialakítani, hogy a székek elbontása után is esztétikus maradjon a burkolat.
Megoldás
Mivel a színpadi felsőgépészet vezérlését a színpadtérben kellett elhelyezni, ezért a színpadi felsőgépészet vezérlését a lehető legkisebb vezérlőszekrényekben helyezték el.
A vezérléshez tartozó fékellenállásokat a vezérlő szekrények fölé helyezték, így csökkentve a rendszer helyigényét.
A nézőtéri világítási tartók látható részeit – kivéve a biztonsági berendezéseket – feketére festették, így azok látványukban harmonizálnak az akusztikus álmennyezet tartószerkezeteivel. Így teljesült az az előírás, hogy ne “vigye el semmi a néző szemét”.
A mobil székek lefogatásánál speciális belső kulcsnyílású csavarokat használtak, amelyek pontosan illeszkednek a padlóban lévő lyukakba.
A beruházás során az alábbi gépegységeket, színpadtechnikai elemeket gyártotta és telepítette a GÉPBÉR-Színpad Kft.:
- Mozgatható zenekari árok
- Mozgatható bútoremelő a színpadon
- 3 darab nézőtéri világítási tartó
- 3 darab színpadi világítási tartó
- 11 darab díszlettartó
- 2 darab panoráma tartó
- 1 darab horizont tartó
- 1 darab görög mozgatású előfüggöny
- Komplett SIL2* színpadtechnikai vezérlés
- Teljes színpadi függönyrendszer
- Teljes színpad padlózás
*Safety Integrity Level (SIL)
Annak érdekében, hogy egy rendszer vészhelyzetben ne váljon veszélyessé az emberekre és a környezetre, a működési biztonság rendszerelvű tervezése szükséges. A SIL-előírások ezért a berendezésgyártás kulcsfontosságú kritériumai. A SIL a Safety Integrity Level (biztonságintegritási szint) rövidítése. A SIL egy rendszer működési biztonságának besorolására használt nemzetközi mérőszám. A színháztechnológiában három ilyen szint létezik, SIL1-től SIL3-ig, amely utóbbi a legszigorúbb intézkedéseket követeli meg a legnagyobb kockázat miatt. Konkrétan ez azt jelenti, hogy az alkatrészek meghibásodási valószínűségeiből pontos kockázatértékelést készít, intézkedéseket tesz a fennmaradó kockázatok minimalizálására, kiválasztja a megfelelő eszközöket, és végül ismétlődő ellenőrzések segítségével biztosítja a SIL funkciók helyes betartását.