- Beépített technológiai elemek:
- Felhasználás célja: Kiállítás, konferencia, workshop
- Helyszín: HUNGEXPO, 1101 Budapest Albertirsai út 10.
- Partner: KÉSZ Építő Zrt.
Projekt
A HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központ felújításakor kiemelt figyelmet szenteltek az audiovizuális rendszer teljes megújításának, melynek tervezésével és kivitelezésével a GÉPBÉR-Színpad Kft.-t bízták meg.
Az átfogó modernizálás során több épületben is teljesen megújították az épülethangosítást és a vetítéstechnikát.
Teljesen új Crestron teremvezérlő rendszer, foglaltságjelző és Samsung Digital Signage* rendszer is bekerült az infrastruktúrába, annak érdekében, hogy a megbízó modern és kifinomult élményt nyújthasson látogatói számára.
Kihívás
A megrendelői igényeket áttekintve az alábbi elvárások merültek fel az AV rendszer tervezése során:
A HUNGEXPO területén elhelyezkedő csarnokok és szekciótermek hangrendszerei együttesen, de önállóan is vezérelhetők legyenek; a központi stúdióból történő hangbemondási lehetőséggel rendelkezzenek.
A szekciótermek hangosítása lehetővé tegye a külön-külön és az egymásba nyitott használatot is.
A kezelőfelületek intuitív módon működjenek, hogy még egy laikus is könnyedén kezelhesse őket.
Fontos volt, hogy a Digital Signage rendszer online elérhetőséggel bírjon, és lehetővé tegye a távoli időzített tartalomkezelést, akár több héttel előre is.
A Digital Signage rendszer megbízható és robusztus legyen; hálózati hiba esetén is zavartalanul működjön, előre betöltött tartalmakkal, akár offline, úgynevezett szigetüzemmódban is.
Megoldás
Annak érdekében, hogy az épületek minden részében kiváló minőségű hangszórók biztosítsák a hangosítás minőségét, kiemelkedően fontos volt, hogy minden területen megtalálják az optimális hangrendszert.
Az álmennyezetbe, mennyezetre, falakra AUDAC típusú hangszórókat, a CK épület plenáris termében felfüggesztve JBL line array** hangrendszert szereltek fel, amelyek a tökéletes hangzásért felelnek.
Az erősítők, mátrixok és hangforrások közötti jelátvitel DANTE hálózaton*** közlekedik.
A beépített hangrendszer teljesítménye kiterjedt kábelezési és zónakiosztási tervezést kívánt meg.
Nem csak a megfelelő hangerőt kellett biztosítani mindenhol, hanem például a két és három részre osztható szekciótermeknek osztott és összenyitott állapotban is kiváló hangzással kell rendelkezniük.
A kongresszusi és kiállítási központ területén működő audiovizuális rendszerben az 55 zóna hangosítását 18 erősítő, hangprocesszorok és mátrixok (ki- bemeneti útválasztók) sorozata szolgáltatja.
A HUNGEXPO a látogatóit 125 újonnan telepített Samsung DS kijelző látja el információkkal. A Digital Signage kijelzők a központi MagicInfo szerverhez kapcsolódnak, így az üzemeltető könnyedén kezelheti őket.
Ezek a Digital Signage kijelzők ütemezett kép- és videolejátszást tesznek lehetővé, akár hang kíséretében is. A kijelzők méreteit a tervezés során a helyi adottságok alapján határozták meg.
A szekció- és tárgyalótermekben a hangosításon túl vetítéstechnikai eszközöket is elhelyeztek.
A kisebb termekben 43-65 inches képátmérőjű Samsung kijelzőket használtak, míg a nagyobb helyiségekben 2,5-5 méter széles vetítővásznakat és nagy fényerejű Epson lézer projektorokat szereltek fel.
A hang- és vetítőberendezések könnyed vezérléséhez Crestron teremvezérlő rendszert alakítottak ki minden érintett konferencia- és plenáris teremben, valamint a CK épület vezérlő helyiségeiben.
A hangosítás alapját képező mátrixrendszer is Crestron eszközökre épül.
A tárgyaló- és szekciótermek bejáratainál található Crestron teremfoglaltság jelzők előzetesen beállított naptáresemények alapján informálják a látogatókat.
A teremfoglaltság jelző berendezések a kijelző keretének színváltozásaival értesítik a vendégeket a közelgő eseményekről.
*A Digital Signage kifejezés legpontosabb megfelelője a „digitális tartalomszolgáltató rendszer”. Az úgynevezett „ember otthonán kívüli reklámozás” kategóriába tartozó, a legdinamikusabban fejlődő hirdetési és kommunikációs felület. A Digital Signage rendszer valójában nem csak egy kézzel fogható tárgy, hanem egy hardver és egy szoftver együttese. Szöveges és dinamikus (kép, film, hang) tartalmakat jelenít meg egy elektronikus képernyőn. A rendszer és kijelzői különösen hatékonyak a válság riasztások esetén. A szoftver használata bárki számára elsajátítható, nem igényel különleges IT tudást.
**A line array rendszerek nagyon hasznosak olyan felhasználási esetekben, amikor a hangot nagyobb távolságokra kell „kivetíteni”. A nagy hangosításoknál a jól kézben tartható iránykarakterisztika miatt egy adott komplex terület (például: stadion lelátókkal és küzdőtérrel, színházak, hangversenytermek) lefedése sokkal egyenletesebben megoldható. Line array rendszerek többnyire rendelkeznek szoftveres támogatással: a hangmérnök megadja a behangosítandó terület geometriáját, és a szoftver megmondja, hogy hova és milyen sugárzócsoportot kell felhelyezni.
***DANTE (Digital Audio Network Through Ethernet): Az ausztrál Audinate által fejlesztett protokoll jelenleg a legelterjedtebb digitális audio hálózati megoldás. A protokoll nem igényli dedikált informatikai hálózat kiépítését. Tökéletesen működik a megfelelő szolgáltatásokat (QoS, DiffServ, Gigabit) támogató strukturált informatikai hálózaton, egyéb informatikai-, broadcast és vezérlési adatfolyamokkal párhuzamosan.