A gabion elnevezést azokra a fémrácsokból készült kosarakra alkalmazzák, melyek kővel megtöltve, súlyuknál fogva biztosítják egy rézsű vagy mederpart állékonyságát.
A gabion elnevezés az olasz „kas” vagy „kosár” szóból ered, de több nyelven használják a „kőkosár”, „kőbox”, „kődoboz” elnevezést is. A gabion kosarakhoz a Steelvent tűzihorganyzott, hegesztett acélrácsainak széles skálája használható, ezzel a felhasználási területek köre jelentősen kibővíthető: gabion támfalak, kerítések, kerti bútorok vagy akár falburkolatok készíthetők.
A gabionok rugalmasan sokféle célra előnyös megoldást nyújtanak, ezért az út-, víz- és vasútépítés mellett ma már divatossá vált az intézmények, közterületek, sőt a magánkertek tulajdonosai, tervezői számára is. Az időtálló, esztétikus eredmény érdekében a Steelvent2000 Zrt hegesztett gabion rácsainak tűzihorganyzását utólagosan, azaz a hegesztés után végzik!
Gabion támfalak
A gabion támfalak legelerjedtebb alkalmazási területe az út- és vasútépítés. Vízépítésben jellemző a gabionkosarak mellett a gabionmatrac alkalmazása a mederrézsű, illetve a mederágy burkolataként.
A támfalak komoly terheket viselhetnek, ezért nagyon fontos, hogy 1 méternél magasabb gabion támfalrendszer építése előtt mindig történjen statikai méretezés, amelyben figyelembe kell venni a gabion rendszer alatti geológiai viszonyokat és a támfalra ható terheléseket. A gabion támfalak alkalmazása még több méteres szintkülönbség esetén is indokolt lehet helytakarékossági, sőt gazdaságossági szempontból is. A kosarak több sorban egymásra épülnek és az alsó sorok általában szélesebbek. A gabion támfalakat általában 6-8 fokkal megdöntve építik be.
Más technológiai megoldásokkal szemben a gabion rendszer előnye, hogy
- vízáteresztő, ezzel csökkenthető a hidrosztatikai nyomás, illetve a támfal mögötti talaj átázásából adódó földcsuszamlások veszélye
- rugalmas, a talajban fellépő kisebb mozgásokat funkciójának elvesztése nélkül tudja követni
- egyszerűen építhető, nem igényel speciális alapozást vagy egyéb különleges építőipari szakmák alkalmazását
- esztétikusabb, mert utólagos burkolás nélkül is a természetes környezetbe illő látványt nyújt és mégis egyszerűen egyedivé tehető, például különböző színű kövek alkalmazásával
- környezettudatos rendszer, hiszen más előnyök mellett, a natúr kövek alkalmazása miatt kevésbé terheli tájidegen anyagokkal a természetet mint pl. egy vasbeton szerkezet