A leesés elleni védelem témaköre számos magasban végzendő és zuhanásveszélyes munkafolyamat során kiemelt szerepet kap.
Minden olyan munkaterületen, ahol a dolgozó 1 méternél nagyobb zuhanás lehetőségének van kitéve a leesés elleni védelmet biztosítani kell. Leesés elleni védelmet akkor alkalmazunk, amikor a dolgozó a saját lábán áll, de fennáll a veszélye a lezuhanásnak és a biztosító eszközök csak ekkor kerülnek terhelés alá (ez lehet már az is, hogy kizárja a leesés létrejöttét). A védelem akár komplett (pl.: védőkorlát), akár személyi is lehet (egyéni védőfelszerelés). Az egyéni védőfelszerelések, és a hozzájuk kapcsolódó kiegészítő felszerelések együttes rendszert alkotnak, ami képes biztosítani a zuhanás elleni védelmet, a munkaterület megközelítését, a munkafeladat elvégzését, a vészhelyzet elhárítását, valamint a mentést is.
A leesés elleni védelem egyéni felszereléseivel jelentős költség és idő takarítható meg, mivel az állványozás bizonyos esetekben kiváltható. A leesés elleni védelem folyamatosan megköveteli a felhasználóktól a fejlődést, tanulást, képzést, önképzést.
A jó biztonsági rendszer 3 fő alkotóeleme
Rögzítési pont
- EN 795 szabvány
- A rögzítési pontnak legalább 1200 daN (dekanewton)
- ellenállással kell rendelkeznie fém elemek esetén, és 1800 daN ellenállással textil elemek esetén
Teljes testheveder
- EN 361 szabvány
- Váll- és lábszíjakkal kell rendelkeznie
Lezuhanásgátló eszköz
- Lengéscsillapító: EN 355 szabvány
- Vezetett típusú lezuhanásgátló: EN 353-2 szabvány
- Visszahúzható lezuhanásgátló: EN 360 szabvány
Leesés elleni védelmi rendszerbe beletartozik a mobil felfüggesztés, rögzítés a leesés elleni védelemmel, védőheveder, árbócbilincs, karabinerek, kötelek és a leesés védelmi rendszer további tartozékai.