Miért fontos a munkaterületen keletkező por megfelelő eltávolítása?

Miért fontos a munkaterületen keletkező por megfelelő eltávolítása?

A rossz láthatóság és a munkaeszközök kihasználatlansága csak kettő a munkahelyen megnövekedett pormennyiség káros hatásai közül. A por nemcsak potenciális biztonsági kockázatot jelent, hanem a munkavállalók egészségét is veszélyeztetheti. Az építési porhoz köthető egészségügyi problémák az irritációtól, gyulladástól a krónikus tüdőbetegségekig, a szív- és érrendszeri betegségek fokozott kockázatáig terjednek. A professzionális porkezelés és eltávolítás hatékonyan biztosítja a biztonságosabb környezetet.

Milyen típusú építési porok léteznek?

Az építési porok biztonságos eltávolításához fontos ismerni az adott por típusát. Még a látszólag ártalmatlan porok is negatív hatással lehetnek az egészségre, vagy maradandó károkat okozhatnak, ha koncentrációjuk a levegőben nagyon magas. Ráadásul a gyúlékony anyagokkal végzett munka robbanékony port generálhat. A porokat veszélyességük szerint osztályozzák, ami a részecskék méretétől, az anyag típusától és külső formájától függ.

A durva por legalább 10 μm átmérőjű részecskékből áll. A kisebb finom por részecskék 10 μm és 0.1 μm között már elérhetik az orrot, a torkot és a légcsövet (belélegezhető vagy E por). Az alveoláris (lélegezhető) vagy A por átmérője kevesebb, mint 0.1 μm, és olyan finom, hogy eljut a mélyebb légutakba és a léghólyagocskákba is.

A port anyaga szerint például az alábbi példák alapján lehet kategorizálni:

Fapor
A puhafa, keményfa vagy rétegelt lemez megmunkálása nemcsak faforgácsot, hanem finom faport is termel. Ez súlyos terhelést jelenthet a légutakra, a tüdőkre és az orrnyálkahártyára, sőt rákkeltő is lehet. A fapor levegővel keveredve gyúlékony és robbanékony, ami további kockázatot jelent.

Szilícium-dioxid por
Szilícium-dioxid por szabadul fel a levegőbe, amikor például habarcs-, beton- vagy csempeanyagokkal dolgoznak. A szilícium-dioxid por mélyen behatol a légutakba, és véglegesen károsíthatja a tüdőt. Különösen veszélyesek a finom rostos részecskék, amelyek a tüdőben elakadnak, és hegesedést okoznak a tüdőszövetben (pulmonáris fibrózis).

Azbesztpor
Különös óvatossággal kell kezelni az azbesztet, amely még mindig sok meglévő épületben található. Az azbesztport rákkeltőként osztályozzák, mert az azbesztszálak nemcsak azbesztózist (a légutak és a tüdő krónikus gyulladásos betegsége) okozhatnak, hanem daganatok kialakulását is a tüdőben.

Káros építési por
Az ólom, mangán vagy kadmium által termelt mérgező por irritálhatja a légutakat vagy a bőrt, sőt, veszélyes anyagokat is tartalmaznak. Ezek melléktermékei, például a hegesztés során keletkező füstök, rákkeltők vagy károsítják a belső szerveket, mint a májat, lépet és vesét.

Robbanékony por
A por robbanékony lehet, ha a levegővel találkozik, ha gyúlékony anyagból származik. Ilyenek például a szén, fa és liszt, valamint szervetlen anyagok, például magnézium és alumínium. Csak egy apró szikra, például egy elektromos csatlakozó kihúzása vagy statikus elektromosság kisülése elegendő lehet egy tűz előidézéséhez.

Miért fontos a munkaterületen keletkező por megfelelő eltávolítása?

Mit jelentenek az építőipari porosztályok: L, M és H?

Az építőipari port az egészségügyi kockázat szintje alapján három osztályba sorolják: L (alacsony), M (közepes) és H (magas). Ezek a besorolások segítenek meghatározni a megfelelő takarítóberendezéseket, amelyek hatékonyan eltávolítják az építőipari port. Lényegében minél magasabb a por potenciális egészségügyi kockázata, annál alacsonyabb a megengedhető koncentrációja a beltéri levegőben. A maximálisan megengedett koncentráció (MAC) értékek betartásához a porszívó szűrő teljesítményének és légáramlási sebességének magasabb szintűnek kell lennie, ha a MAC érték alacsonyabb.

Az L osztályú porszívók alkalmasak alacsony kockázatú építőipari porok, például mész- vagy gipszpor tisztítására. Ezek a porszívók megfelelő szűrőteljesítménnyel rendelkeznek, és nem szükségesek speciális irányelvek a por ártalmatlanítására.

M és H osztályú porszívók szükségesek a közepes és magas veszélyességű porok, például fa- vagy betonpor, azbesztpor, ólompor, vagy baktériumokat tartalmazó porok eltávolításához. Ezek a biztonsági porszívók speciális tervezési követelményekkel bírnak, például figyelemmel kísérik a légáramlást, és figyelmeztetik a felhasználókat, amikor a szívóteljesítmény csökken. Ezen kívül megfelelő szűrőket kell használni a por keletkezésének megakadályozására az eltávolítás, tárolás és ártalmatlanítás során, és a berendezést megfelelően le kell zárni a hatékonyság biztosítása érdekében.

PorosztályMax. expozíciós határMegfelelőFelhasználási esetek
≤ 1.0 % Porok, amelyek MAC értéke > 1 mg/m³Mészpor, Gipszpor
M< 0.1 %Porok, amelyek MAC értéke > 1 mg/m³
Fa por max. 1200 W/50 l
Fa por (bükk, magnólia), Festékpor, Kerámia por, Műanyag por
H< 0.005 %Porok, amelyek MAC értéke > 0.1 mg/m³
Karcinogén por (Az egészségre veszélyes anyagok ellenőrzéséről szóló rendelet (COSHH) 2002)
Patogén porok
Karcinogén por (ólom, szén, kobalt, nikkel, kátrány, réz, kadmium stb.), Penész, baktériumok, Kórokozók, Formaldehid
További követelmény az azbesztre< 0.005 %Azbesztet tartalmazó porAzbesztpor elektromos fűtőberendezésekből vagy tűzvédelmi falakból
Robbanásveszélyes por (ATEX zóna 22)Az L, M és H osztályokhoz hasonlóan, további követelményekkelRobbanásveszélyes porok zónájának 22-es osztályaiPapírpor, Lisztpor

Irányelvek a por ellenőrzésére és az építési munka utáni por eltávolítására

Első lépés: porcsökkentő óvintézkedések megtétele

  1. A porexpozíció értékelése
    Ha por keletkezik a munkahelyen, kockázatértékelést kell végezni a munka megkezdése előtt. Ellenőrizni kell a különböző porok jogilag meghatározott munkahelyi expozíciós határértékeit, és mérni kell a porexpozíciót. Néha szükséges lehet levegőminta vétel a porexpozíció szintjének meghatározásához.
  2. Korlátozni kell a por keletkezését okozó anyagok és eljárások használatát
    Könnyebb megelőzni a port, mint eltávolítani. Ha lehetséges, válasszunk olyan anyagokat, amelyek a lehető legkevesebb port generálják. Például a granulátumok, nedves nyersanyagok vagy késztermékek, mint a vödrös habarcs. Ha lehetséges, használjunk nedves vagy párás feldolgozást, szilícium-dioxid-mentes csiszolóanyagot és kevésbé teljesítményigényes szerszámokat.
  3. Képzés és megelőzés biztosítása
    A por egészségügyi hatásai a munkavállalókra gyakran észrevétlenek maradnak, így a képzés kulcsfontosságú a biztonságos porkezelési gyakorlatok népszerűsítésében a munkahelyen. Továbbá rendszeres orvosi ellenőrzések nagyon ajánlottak a munkavállalók jólétének figyelemmel kísérésére és fenntartására.
  4. Munkafolyamatok megszervezése
    A munkahelyet úgy kell megtervezni, hogy azt gyorsan és alaposan lehessen tisztítani, mivel ez segít csökkenteni a por mennyiségét. A munkavállalók gyorsan eltávolíthatják az építési port porszívókkal. Érdemes megfontolni a fix takarítási ütemtervek és higiéniai szabályok bevezetését. A munkavállalók mosási és zuhanyzási lehetőségeinek biztosítása szintén jó opció.
  5. Védőruházat viselése
    A személyi védőfelszerelés – különösen légzőmaszkok, védőszemüvegek és kesztyűk – viselése erősen ajánlott, és gyakran kötelező a porintenzív feladatokhoz. A védőruházatot külön kell mosni és tárolni a normál munkaruháktól. A munkavállalóknak megfelelő képzést is kell kapniuk a védőfelszerelés helyes használatáról.
  6. Pormentes tárolás
    A pormentes tárolás érdekében a port generáló anyagokat zárt tárolókban vagy zsákokban kell tárolni. A porkibocsátást a legjobb azonnal eltávolítani, lehetőleg porszívó készülék tartályán keresztül.
  7. Az eszközök ellenőrzése és karbantartása
    A por kontrollálásához rendszeresen ellenőrizni kell a tisztítóberendezések szívóerejét és szűrőteljesítményét. Az elszívórendszereket, mint például a műhelyekben, gyárakban vagy építkezéseken található kipufogó szellőzőrendszereket, professzionális módon kell telepíteni és karbantartani.

Második lépés: Az építkezési por eltávolítása következetes tisztítással

A munkahely kiporszívózása

Az építkezési por eltávolításakor az elszívás nélkülözhetetlen. A por felverődésének elkerülése érdekében mindig közvetlenül ott kell elvégezni az elszívást, ahol keletkezik. Az elszívó egységet a lehető legközelebb kell elhelyezni a porforráshoz és a por mozgási irányához. Ha nem lehet a keletkező port azonnal összegyűjteni, használjunk mobil porleválasztókat, elszívórendszereket, porszívókat vagy légtisztítókat.

Miért fontos a munkaterületen keletkező por megfelelő eltávolítása?

Elszívó egységek

A fűrészeléshez, csiszoláshoz vagy maráshoz használt kézi gépek könnyedén csatlakoztathatók az elszívó egységhez egy automata indítós mechanizmusú aljzaton keresztül. Ez a nagyszerű funkció lehetővé teszi, hogy az elszívórendszer azonnal bekapcsoljon, amikor a gép indul, így egyszerűsítve a folyamatot és csökkentve a por belélegzésének kockázatát.

Porszívók és szűrők különböző porkategóriákhoz

A porszívók alkalmassága a por eltávolítására az ipartól, munkafolyamatoktól és a por mennyiségétől függ. Példák lehetnek a száraz-nedves porszívók, építési porelszívók, robbanásbiztos porszívók Zone 22-hez, valamint M és H osztályú porszívók. Ezeknek az eszközöknek változó szintű szívóerejük és szűrőteljesítményük van. Azbesztport ártalmatlanításához a készüléknek különleges műszaki követelményeknek kell megfelelni, például H osztályúnak kell lennie, és jóváhagyottnak kell lennie az azbesztpor eltávolítására. Ezenkívül az építési robbanó porok eltávolítására használt porszívóknak meg kell felelniük a speciális jogi előírásoknak, beleértve az ATEX tanúsítványt és az egyes veszélyzónákra (20-22 zónák) vonatkozó besorolást.

Az ipari porszívókban a lapos redős szűrők nagyon népszerűek, mert viszonylag nagy szűrőfelületet kínálnak kompakt térben. Ezek a szűrők általában nanobevonatú papírból vagy tartós műanyagokból készülnek, mint például a PES (polietér-szulfon). A PES szűrők különösen robusztusak, ellenállnak a nedvességnek és még a folyékony szennyeződéseknek is, így jobbak a papírszűrőknél.

Az üvegszálas anyagokat gyakran használják H-osztályú porszívókban, bár ezek a szűrők nem moshatók. A modern H-osztályú biztonsági porszívók már PTFE (politetrafluoretilén) szűrőket használnak, amelyek moshatók és légrobbanással tisztíthatók, és kidobásuk is jelentősen könnyebb.

Miért fontos a munkaterületen keletkező por megfelelő eltávolítása?

Padlók tisztítása

Ahhoz, hogy valóban pormentes munkakörnyezetet érjünk el, fontos, hogy amint az építési por leülepszik a padlón, ne csak megint felkavarjuk vagy körbetoljuk. A porszívók mellett használhatók seprő- és porszívó-seprő gépek is az építési por eltávolítására és a pormentes munkakörnyezet biztosítására. Ha az építési por éjszaka leülepszik a padlón, a munkakezdés előtt, reggel tisztítsuk meg a padlót. Kis területek tisztításához kézi seprőgépek használata ajánlott. Nagyobb területekhez elektromos motorral működő tolható seprőgépek javasoltak. Nagyon nagy területek könnyen tisztíthatók önjáró seprőgépekkel. A kefe típusa jelentős hatással van az eredményre is. A gépek puha fő seprőhengere nagyon finom és sűrű sörtékkel a legjobbak a finom por összegyűjtésére.

A seprőgép hatékony szűrőrendszere is biztosítja a tiszta kipufogó levegőt, megakadályozva a további szennyeződéseket a levegőben. A seprőhenger által felkavart port egy szívóturbina szívja fel és egy megfelelő szűrőben választja szét. A szűrő anyaga lehet papír, poliészter vagy gyapjú. Nagy mennyiségű por tisztítása során a szűrőknek vagy manuálisan, vagy ha rendelkezésre áll, automatikus szűrőtisztító rendszerrel kell tisztítaniuk, hogy hosszabb élettartamot biztosítsanak.

Fontos: Ne használjubk sűrített levegőt!

A gépekről, szerszámokról vagy ruházatról az építkezési por lefújása sűrített levegővel csábító lehet, de ha a por pillanatnyilag el is tűnik, valójában nem tisztul meg a terület. A por lefújása csak felkavarja a levegőbe, de nem távolítja el. Ugyanezen okból az egyszerű seprűs padlósöprést is el kell kerülni.

Tipp – Használjunk jelöléseket a segítséghez!

A padló jelölései segítenek megbecsülni a por felhalmozódását, és jelezhetik, hogy azonnali tisztítás szükséges-e.

Alkalmazási területhez megfelelő termékek

Kärcher Hungária Kft.
1117 Budapest, Budafoki út 91-93.
+36 1 920-6600