Építőipari gépek tisztítása

2025.01.24.

Építőipari gépek tisztítása

Az építőipari gépek közismerten kemény és rendezetlen környezetben dolgoznak. A folyamatos szennyeződés, sár, agyag, festékfröccsenések, valamint a megszáradt beton felhalmozódása jelentős kopást okozhat a drága építőipari gépeken. A gépek élettartamának és értékének megőrzése érdekében fontos hatékony tisztításuk az építkezés helyszínén, az építési vállalatok telephelyein és az építőipari gépek flottakezelőinél is.

A tisztítás kulcsszerepet játszik a gépek munkakész állapotban tartásában. Fontos megérteni a hideg és meleg vizes magasnyomású, ultra-magasnyomású technológia, a szárazjeges tisztítás, valamint a kabintisztítás jelentőségét, hiszen így segíthetünk megőrizni ezeknek a költséges gépeknek a működését és értékét.

Építőipari gépek mindennapi tisztítása az építkezésen: hideg vizes magasnyomású egység

Legyen szó daruról, dömperről vagy kotróról, az építőipari gépek a legkeményebb körülmények között dolgoznak, ennek ellenére 100%-ban működőképeseknek kell maradniuk. Annak érdekében, hogy ezek a gépek az építkezés teljes ideje alatt zökkenőmentesen működjenek, fontos, hogy munkák közben is tisztítsák őket.

A gépeket az építkezésről a vállalkozás telephelyére történő visszaszállítás előtt is meg kell tisztítani, hogy ne veszélyeztessék a közúti forgalmat a túlzott szennyeződéssel.

Erre a célra a hideg vizes magasnyomású tisztítás előnyös, mivel a gép alkatrészeit, például láncokat, kanalat vagy kerekeket hatékonyan meg lehet tisztítani rövid előkészületi idővel, tisztítószerek használata nélkül.

Tipp – HD utánfutó használata:
HD utánfutó használatával hatékonyan eltávolíthatók a makacs szennyeződések az állványzatról, betonozásnál használt eszközökről vagy zsaluzatokról közvetlenül az építkezésen.

Építőipari gépek tisztítása

Technika és munkamódszer: mi a fontos a nehéz építőipari gépek tisztításakor?

Az építkezéseken használt magasnyomású tisztítóknak speciális követelményeknek kell megfelelniük. Tartós kialakítás szükséges az egyszerű szállításhoz az építkezésen, legyen szó raklaphoz rögzítésről vagy darukampóval való mozgatásról. Minimális nyomásuk 200 bar legyen, és legalább 1000 liter vizet kell szállítaniuk percenként, hogy hatékonyan távolítsák el a nagy mennyiségű szennyeződést. Az elektromos, dízel- vagy benzinüzemű modellek közötti választás a helyszín adottságaitól függ. A víz helyszíni csatlakozása az egységtől és a körülményektől függően tartály vagy HDS utánfutó segítségével biztosítható.

tisztítás

Különféle fúvókák érhetők el, amelyek mindegyikének megvan a maga speciális funkciója. A lapos sugarú fúvókák hasznosak a durva felületi szennyeződések eltávolítására, míg a pontsugarú fúvókák ideálisak a megkeményedett szennyeződések fellazítására kis felületeken. A több sugarú forgó fúvókák a két funkciót kombinálják, több kimenettel, amelyek pontsugarakat forgatnak, és nagy erőt biztosítanak nagyobb területek tisztítására, így ideálisak zsaluzat tisztításához.

Tipp – Tisztítsd meg alaposan a betonkeverőt:
Hasznos tipp a betonkeverő karbantartásához: adj vizet és kavicsot a keverőbe, miután kiürítetted, és járasd néhány percig. Ismételd meg ezt a folyamatot szükség szerint. Ha ezután még bármilyen betonmaradék marad, betonoldószer alkalmazása és magasnyomású tisztítós öblítés hatékonyan eltávolítja.

Építőipari gépek tisztítása

Építőipari gépek gyors tisztítása mosóállomáson: melegvizes magasnyomású tisztítók, tisztítószerek és egyéb megoldások

Az építkezés után az építőipari gépeket visszaszállítják a telephelyre vagy a flottához, ahol alapos tisztításra van szükségük a karbantartási és javítási munkálatokhoz. Néha csak a szennyeződések eltávolítása után derülnek ki a hosszú távon költséges javításokhoz vezető fokozatos károsodások, így ezek megelőzéséhez is fontos a tisztítás.

A hatékony tisztítási eredmények eléréséhez a melegvizes magasnyomású tisztítókkal felszerelt, helyhez kötött rendszerek a legjobb megoldások. A víz magas hőmérséklete lehetővé teszi a gyors és hatékony tisztítást, különösen a makacs, zsíros és olajos szennyeződések esetén.

Építőipari gépek tisztítása-

A tisztítószerek használata további előnyt nyújthat. Az olajleválasztó megfelelő működéséhez és a szükséges vízkezelés megbízható elvégzéséhez azonban elengedhetetlen az ASF jelzéssel ellátott, leválasztóbarát tisztítószer használata.

Tipp – Használj gumiabroncs- és durva szennyeződéstisztító rendszert!

A nagy flottával rendelkező építőipari cégek vagy gépkölcsönzők számára érdemes beruházni egy gumiabroncs- és durva szennyeződéstisztító rendszerbe. Ez a rendszer hatékonyan tisztítja a lánctalpas járművek gumiabroncsait, tengelyeit, alvázát, elejét, oldalait és futóművét, gyorsabb alternatívát kínálva az építőipari gépek kézi tisztításához. Még az 50 tonnás gépek, mint a szűrő- és törőberendezések is megtisztíthatók, ha a rendszer megfelelően van tervezve.

Figyelj a szennyvízelvezetési előírásokra az építőipari gépek tisztításakor!

Az építőipari gépek tisztítása jelentős mennyiségű szennyezett vizet termel, amely a gépek hidraulikájából származó oldott olajokat is tartalmazhat. Fontos betartani a helyi szennyvízre vonatkozó előírásokat, valamint a helyi vízkezelési szabályokat. Ezért a mosóállomásokat olajleválasztókkal és szükség esetén vízkezelő rendszerekkel kell felszerelni.

Szárazjeges tisztítás érzékeny, nagy teljesítményű építőipari gépekhez

Az építőipari gépek általában robusztus kialakításúak, így hatékonyan tisztíthatók magasnyomással. Azonban a karbantartás előtti pontszerű tisztításhoz vagy az építőipari gépek részletes felújításakor egy gyengéd, maradékmentes és hatékony tisztítási technológia szükséges. Ugyanez igaz az érzékeny anyagokból készült felületek tisztítására is, ahol szárazjeges tisztítás alkalmazható. A szárazjeges tisztítás egyik jelentős előnye, hogy nem használ vizet, így a tisztítás biztonságos az elektromos berendezések közelében is.

Építőipari gépek tisztítása-

Hogyan működik az építőipari gépek szárazjeges tisztítása?

A módszer lényege, hogy CO2 granulátumot használnak szóróanyagként, amely a felületre csapódva szublimál és CO2 gázzá alakul. Ez teljesen eltünteti a szóróanyag maradékát és gyengéd tisztítást biztosít.

A szárazjeges tisztítás ideális olyan helyeken, ahol víz nem használható. Különböző fúvókageometriák és -méretek állnak rendelkezésre specifikus alkalmazásokhoz. A pelletet szét is lehet zúzni, ha még gyengédebb tisztítást szeretnénk elérni. A szárazjeges tisztító egységek kis- és nagyméretű változatokban is elérhetők, és kompresszorral vagy sűrítettlevegő-ellátással működtethetők, külső forrásból származó pelletekkel vagy belső generátorral.

A javítások előkészítésekor elengedhetetlen a munkaterület alapos megtisztítása. A szárazjeges tisztítás rendkívül hatékony módszer a pontszerű tisztításhoz, különösen a motor rekeszének tisztításakor, a kipufogógáz-visszavezető szelep kipufogógáz-maradványainak eltávolításakor, vagy a tengelyalkatrészekről, csapágyakról az olaj, zsír vagy viasz eltávolításakor. Ez a technika különösen előnyös a nagy teljesítményű gépeknél, mivel kis alkatrészeket, elektronikai és hidraulikai rendszereket is tisztít anélkül, hogy károsodást okozna.

Tipp – Tömítő felületek tisztítása:

Alkatrészek cseréjekor elengedhetetlen a tömítő felületek alapos tisztítása, mielőtt új alkatrészeket szerelünk fel. A szárazjeges tisztítással a felületek simák és karcmentesek lesznek, oldószerek használata nélkül, amelyek dörzsölést és karcolást okozhatnak.

Építőipari gépek kabinjainak tisztítása a felhasználó és a munkabiztonság érdekében

Az építőipari gépek kabinjának alapos tisztítása kulcsfontosságú, hogy megakadályozzuk az olyan érzékeny alkatrészek károsodását, mint az elektromos, hidraulikus és elektronikus rendszerek, amelyeket a finom por és nedvesség rongálhat. Továbbá a tiszta kabin lehetővé teszi a dolgozók számára, hogy alacsonyabb porkoncentrációjú levegőt lélegezzenek be, csökkentve a légzőszervi betegségek kockázatát.

Az ablakok tisztítása szintén elengedhetetlen a kabinok tisztításakor, mivel a piszkos ablakok csökkenthetik a látási viszonyokat, rontva a gép hatékonyságát, és növelve a balesetek kockázatát.

Építőipari gépek tisztítása-

Tipp – Szárazjég használata a jármű belső terének előkészítéséhez:

A szárazjég a jármű belső terének előkészítéséhez is hasznos. Alacsony nyomás és aprító segítségével szárazjéggel hatékonyan eltávolíthatók a szennyeződések vagy foltok az ajtórésekből, illesztésekből, gombokból, üléshuzatokból, boxok fedeléről és légnyílásokból anélkül, hogy nedvességet vinnénk be, így ez kiváló tisztítási megoldás.

Maximális nyomás a nehéz szennyeződések ellen: zsaluzat tisztítása

A zsaluzat tisztítása különleges kihívást jelent, mivel a megszáradt betont különféle felületekről, például fémkeretekről, fáról és műanyagról kell eltávolítani. Az érzékeny felületekhez alacsony nyomású tisztítók alkalmasak, míg a fémkeretekhez 500–1200 bar közötti ultramagasnyomású tisztítók szükségesek, amelyeknél a dolgozóknak személyi védőfelszerelést (PPE) kell viselniük. A fizikai megterhelés minimalizálása érdekében egyre népszerűbbek a félautomata megoldások, mint például az ultramagasnyomású fúvókával felszerelt robotok, amelyek rendszerszerűen tisztítják a zsaluzatot. Ezek a robotok azonban egyelőre nem képesek megkülönböztetni a szennyezett és tiszta területeket, így ez összetett feladat, különösen a nagy és drága üzemekben.

Építőipari gépek tisztítása

75 / 100
Kärcher Hungária Kft.
1117 Budapest, Budafoki út 91-93.
+36 1 920-6600