Kémény béléscső, szerelt kémény – Spiko-Rex Kft.

A füstelvezető kürtök kiemelkedő szerepet játszanak a fűtési rendszerek kifogástalan működésében és a káros gázok szabad levegőre juttatásában.

A Spiko-Rex Kft. több mint két évtizede foglalkozik a legkülönfélébb légtechnikai rendszerek gyártásával és kivitelezésével. A cég elhivatott szakmai csapata bármilyen kéménnyel kapcsolatos projekt megvalósításában a rendelkezésére áll, legyen szó szerelt kémény kiépítéséről, kéménybélelésről vagy a legoptimálisabb kémény béléscső kiválasztásáról.

Kémény béléscső, szerelt kémény

Szerelt fémkémények

Napjainkban a fosszilis tüzelőanyagok mellett, ismét fénykorát éli a megújuló energiaforrás. Természetes igény a sokak számára bizonytalannak tűnő gáz tüzelés alternatív kiváltása. Sok háztartás rendelkezik természetes tüzelőanyaggal, sokunk számára szimpatikus a brikett és pellet tüzelő anyagok kényelme. Az épületeink nem minden esetben rendelkeznek előre megépített kéménnyel, ilyenkor a szerelt fémkémény adhat megoldást, amely majdnem minden esetben felállítható a kívánt helyre. A szerelt kémények kiválóan alkalmazhatóak kályhák, cserépkályhák, kazánok, vagy kandallók égéstermék-elvezetésére. A fémkémények rugalmasan alakíthatóak és egyszerűen hosszabbíthatóak, így anyaguknak és elemes felépítésüknek hála nem csak a családi házakban állják meg a helyüket, de többszintes lakóházak esetében is kiváló szolgálatot tesznek.

A Spiko-Rex Kft. által gyártott és forgalmazott szerelt fémkémények minősítéssel rendelkeznek, koromégésnek ellenállnak, melyről műbizonylattal rendelkezik a vállalat.

A szerelt kémények alapanyaga fokozottan hő- és saválló KO 36 Ti ötvözetű rozsdamentes acél lemez, melyet nagy hőmérséklet tűrő szigetelő anyaggal vesznek körbe. A szerelt kémény külső szigetelését védő burkolat általában KO 33 minőségű lemez, mely a megrendelő kívánságára készülhet sárga- és vörösrézből, alumínium lemezből vagy színezett lemezből. A kémények bevizsgálása során a minősítő cég a burkolaton végzett mérések alapján megállapítja a szerelt kémény faszerkezettől biztonságos távolságát. Ezt a távolságot minden esetben meg kell tartani, a biztonságos üzemeltetés érdekében a környező faszerkezeteket további szigetelő anyaggal érdemes megvédeni. Erre a célra a zsindely vagy Onduline tetőszerkezet esetén egy külön szigetelt tetőátvezető elemet építenek a szerelt kémény köré.

A szerelt fémkémények elhelyezése a hatályban lévő kémény szabvány miatt fokozott figyelmet érdemel, mivel a tető fölé nyúló rész szélteher viselését biztosítani kell. Amennyiben a várható szélteher nagy lehet, fém tartószerkezethez kell rögzíteni szerelt fémkéményt. Külön figyelmet érdemel a tető burkolatának áttörése utáni csapadékelvezetés. A szerelt fémkémények kivitelezése során lehetőleg kerülni kell az elhúzásokat, de amennyiben más megoldást nem találunk, a maximális szögeltérés 45°-nál nagyobb nem lehet.

Szerelt kémények előnyei

  • kis helyigény
  • vasalt alapozást nem igényel
  • szinte bárhová beépíthető az épületen belül, és kívül is
  • gyakorlatilag bármilyen típusú tüzelőberendezés esetén alkalmazhatjuk
  • szélterhelésnél, sokkal kisebb ellenállás a körkörös forma miatt a hagyományos és épített kéményekkel szemben
  • gyors kivitelezés, a hagyományos és épített kéményekkel ellentétben, melyek csak szakaszosan, pihentető időszak után építhetőek tovább
  • kivételesen hosszú élettartamú, biztonságos és költséghatékony megoldás
  • a későbbiekben is nagyon egyszerűen elbontható vagy áthelyezhető
  • egyedi elképzelések megvalósítása is lehetséges (szín, forma, elhúzások beépítése)
  • hibrid, ” öszvér ” kémények beépítése (amikor pl. a meglévő kéményt visszabontják a tetőhéjazat alá, alul vízzáró béléscső kerül a falazott kéménybe, a tetőn kívülre pedig szigetelt magasítás épül)

Minősített szerelt kémények

A gázkészülékek megjelenése a sok évszázadon keresztül használt falazott kémények romlását okozta. A gáz égése (CH4 +2 O2 = CO2 + 2H2O és hőmennyiség) során vízpára is kerül az égéstermék-elvezetőbe, amely az égésterméknél alacsonyabb hőmérsékletű felületen lecsapódik. Ezt a folyadékot kondenzvíznek nevezzük. A kéménybélelés nélkül ez a kondenzvíz a kémények belső felületébe beszívódik, és a kémény anyagának a belsejébe jut. A használat során beszivárgott folyadék a külső fal lehűlése után a kéményfej szétfagyását eredményezi, mely a szerkezet állékonyságát gyengíti. A már a padlástérben kialakult lehűlés esetén a kürtő belsejében felhalmozódott folyadék feloldja a korábbi tüzelések égéstermékét, és a szurkos, kormos, kellemetlen kénes szagú folyadék átitatja a szerkezeti elemeket, majd a vakolaton keresztül sárgás-barnás foltokat okoz. Ennek eltüntetése csak a téglák cseréjével lehetséges, mivel az átitatódott tégla az új vakolatot is elszínezi. Ez csupán esztétikai probléma, azonban ezek a kémények életveszélyessé is válhatnak, ha kémény belső felületének romlása után a belső, fellazult elemek a kéménykürtő elzáródását okozzák. A fellazult belső vakolat vagy az elhúzások tégla szerkezetei a teljes kürtőt is képesek elzárni a kiáramló égéstermék előtt, mely a lakótérbe jutva súlyos mérgezést, a legrosszabb esetben halált is okozhat. Ezek alapján már világosan láthatjuk, hogy miért is annyira fontos egy megfelelő kéménybélelés.

Kémény béléscső, szerelt kémény

Kéménybélelés profi szakemberekkel

Ne bízza a véletlenre otthona és családja biztonságát! Ha Spiko-Rex Kft., akkor több mint két évtizedes tapasztalat!

A kémények utólagos béléscsövezésénél figyelembe veszik a felhasznált tüzelőanyagot, a kémény állapotát, az elhúzások számát és a kémény által esetleg idegen tulajdonú ingatlant is érintő nyomvonalat. Az ingyenes helyszíni felmérés során először is megbizonyosodnak róla, hogy a kémény belsejébe belefér-e a kémény béléscső illetve megállapítják, hogy milyen anyaggal és technológiával dolgoznak majd. A bélelés anyagának kiválasztását, mindig az adott paraméterek (pl. alkalmazott hőmérséklet, tüzelőberendezés típusa) határozzák meg. Lúg- és saválló kémény béléscső szükséges például abban az esetben, ha azt szeretnénk, hogy a kürtő, gáz, olaj, fa és vegyes tüzelésre is alkalmassá váljon. A kéménybélelés során nem árt tudnunk továbbá, hogy mennyire közelíthető meg maga a kémény kivezető része, illetve, hogy a füstcső nyomvonala milyen anyagból épül fel.

Furán-Flex technológia

A gáz üzemű készülékek égéstermék-elvezetésére leggyakrabban műgyanta és üvegfátyol alapú kémény béléscsövet használnak. Az ebből készült tömlő lágy állapotban kerül a kürtőbe, ahol nagy nyomású levegővel felfújva a kürtő belső falára feszítik, majd néhány óra alatt folyamatos nagynyomású gőzzel a műgyanta felület kemény ellenálló réteget képez, mely teljesen kitölti a rendelkezésre álló teret. Ez a kéménybélelés megakadályozza a belső felület omlását, a keletkező kondenzáció felszívódását, így biztosítva a kürtő teljes átjárhatóságát évtizedeken keresztül. Ez a technológia alkalmas a korrodált acél, vagy állagában romlott, repedt azbesztcement csövekből készült, esővízelvezető vezetékek függőleges szakaszának bélelését is emeletes épületekben.

Rozsdamentes acél kémény béléscső használata

A KO 36 Ti anyagból készült kémény béléscsövek használata sok esetben az épületben a kémény falbontásával jár. A kéménykürtő belső felülete ritkán tökéletes kör vagy négyszög keresztmetszetű. Elegendő egy kisebb mértékű elhajlás, és a merev falú béléscső elemek már nem tudnak becsúszni a kürtőbe. Amennyiben nem okoz nagy gondot, a bontással ezeken a felületeken is sikerül keresztüljuttatni a merev falú, ellenálló acél csövet, mely tökéletesen sima felületével biztosítja a füstgázok távozását. A kéménybéléscső könnyen tisztítható sima felülete évtizedeken keresztül biztosítja a gondtalan tüzelést. A Spiko-Rex Kft. által gyártott és forgalmazott KO béléscsövek koromégésálló minősítéssel rendelkeznek, mely azt jelenti, hogy ha belső felületen lerakódott korom gyulladása esetén a belső felületén keletkezett 1000°C-os hőmérséklet esetén sem deformálódik el a kürtő, így biztosítani tudja az égéstermék szabadba vezetését. A rozsdamentes kéménybéléscsövek elhelyezését biztosítani lehet kisebb kürtők esetében is, egy modern, ipari gyémánt szemcsék felhasználásával készült kürtőmaró gép segítségével.

Ovális kémény béléscsövezés

A téglalap alakú kémények utólagos béléscsövezését ovális rozsdamentes acél béléscsövekkel lehet elvégezni. A KO ovális kémény béléscső ÉMI minősítéssel rendelkezik.

KAMIX technológia

A KAMIX technológiát német mérnökök fejlesztették ki. E technológia a kéménykürtők utólagos vakolása által, egy sav- és lúgálló, a nedvességet át nem eresztő belső réteg felhordását jelenti. Az így kialakított kürtő gáz-, olaj-, fa- és vegyestüzelésre is alkalmassá válik a belső keresztmetszet minimális csökkenésével. A KAMIX technológa kifejezetten alkalmas társasházi lakások kéményeinek felújítására, mivel a belső felület feltisztítása után a felhordás nem igényel külső beavatkozást. A kürtőt gépi kürtőmaróval megtisztítják, a fellazult belső réteget eltávolítják, majd nedvesítéssel portalanítják, és három réteggel tökéletesen zárt belső, sima felületet képeznek.

74 / 100
Spiko-Rex Kft.
3508 Miskolc, Templom utca 3.
+36-46-360-428
+36-20-968-9660
+36-20-355-0233
Termékismertető
Minősített szerelt kémények
Duplafalú, hőszigetelt szerelt kéményrendszer, mely önállóan felállítható akár épületen belül, akár épületen kívül. A szerelt kémény biztonsággal alkalmazható olaj- és vegyes tüzelési mód füstgáz-elvezetésére. A szerelt kémény főbb alapanyagai: saválló acél kürtőcső (0,8 mm falvastagság, anyagminőség: 1,4541), saválló acél köpenycső (0,5 falvastagság), 50 mm vastagságú kőzetgyapot hőszigetelés. A szerelt acél kémény koromégésnek ellenáll. ÉMI által engedélyezett, minősített kémény.
  • Na 150/250mm
  • Na 160/260mm
  • Na 180/280mm
  • Na 200/300mm
  • Na 250/350mm
  • Na 300/400mm
Termékismertető
Rozsdamentes kör keresztmetszetű kéményelemek és -idomok
A kéményelemek (béléscsövek, bekötőidomok, tisztítóidomok, esővédő sapkák) alapvető részei a biztonságos füstelvezető rendszereknek. Mivel a kéményelem magas hőmérsékletnek és korrozív körülményeknek van kitéve, megfelelő anyagból kell készülnie. A KO kéményelemek kiválóan alkalmazhatók mind a vegyestüzelésű, mind a fatüzelésű rendszerek esetében. A KO 36 Titán ötvözetű, rozsdamentes acél béléscsövek akár az 1000°C-os füstgáznak és a koromégésnek is ellenállnak – mindezt megfizethető áron. 32 féle méretben és 2 féle lemezvastagsággal.
  • NA 120 - NA 600 mm
Termékismertető
Rozsdamentes ovális keresztmetszetű kéményelemek és -idomok
A téglalap alakú kémények utólagos béléscsövezését rozsdamentes acél ovális béléscsövekkel lehet megoldani. A KO Ovális kémény béléscső ÉMI minősítéssel rendelkezik.
  • NA 150 - NA 200 mm