A hőhídmentesítés rejtelmei

Beépített tetőtereknél – a szerkezet sajátosságából adódóan – épületfizikailag különböző hőhidak keletkezhetnek, melyek kedvezőtlen hőtechnikai tulajdonságaival mindenképpen számolni kell. Képződhet szerkezeti hőhíd az egy rétegrenden belüli eltérő hővezetési tényezőjű anyagok – mint a hőszigetelő anyag és a szarufa –  csatlakozásánál. De az épületszerkezeti síkváltásoknál (a ferde tető és fal találkozásánál) is előbukkanhatnak geometriai hőhidak, és nem szabad megfeledkezni az egyenlőtlen belső felületi hőmérsékletek miatt kialakult hőhídakról sem. Ez utóbbiak a belső felületi hőátadási tényezők megváltozása, a bútorozás miatti légmozgás akadályoztatása miatt léphetnek fel.

Ursa_hohidak_1

Hőhíd a szarufák vonalában és a ferde tető-térdfal kapcsolatánál (belső felvétel)

Ursa_hohidak_6b

„URSA tető” rétegrend megoldás,URSA XPS-bakkal

Számos megoldás létezik az egyes hőhídfajták kiküszöbölésére. Az egyik leginkább problémás terület általában a szarufák nyomán keletkező vonalmenti hőhíd, melynek legyőzése érdekében folyamatosan folynak a kutatások.

A magyar piacon néhány éve minőségi hőhídmentesítő megoldásként híressé vált az ezt megcélzó „URSA tető” rétegrend megoldás. Ennek fő szerkezeti eleme az URSA szálas ásványgyapot szigetelőanyag és az URSA SECO PRO tetőfóliák mellett az úgynevezett URSA XPS-bak. A rejtélyes elnevezés egy pofonegyszerű, ám mégis korszakalkotó technikai vívmányt takar.

Az XPS-bak – melynek minimális szélessége 7,5 cm kell legyen – kétféle anyagból tevődik össze: a méretre vágott, teherhordó-teherátadó és hőhídmegszakító URSA XPS zártcellás polisztirol keményhabból, valamint egy minimum 5 cm vastagságú leszorító staflifából. Alkalmazása lehetővé teszi a szarufa feletti hőszigetelés kialakítását oly módon, hogy lehetővé válik a kiváló műszaki paraméterekkel rendelkező, de nem terhelhető URSA ásványgyapot termékek elhelyezése. Így a kész szerkezet gyakorlatilag vonalmenti hőhídmentesnek mondható. Ez a megoldás minden szerkezeti kialakításra megoldást nyújt – még belülről látszó szarufás változatban is –, legyen szó felújításról vagy új tető építéséről.

Ursa tetőtér hőhídmegszakító

Az előre méretre vágott URSA XPS-bakok szerkezetbe építése egyszerűen megoldható. Az elem élképzése lépcsős, amely tulajdonsága megkönnyíti a toldásnál a szoros egymáshoz illesztést. A szarufák tengelyvonalában a szarufák felső síkjára elhelyezett polisztirol bakok tetejére fektetve a minimum 5 cm vastagságú leszorító staflifát, a rétegeket megfelelő hosszúságú (statikailag méretezett) süllyesztett fejű szerkezetépítő csavarok segítségével a szarufákhoz kell rögzíteni.

Az előzetes és pontos statikai méretezés fontos része a munkafolyamatnak. A számításokhoz figyelembe kell venni a környező járdától vagy terepszinttől mért ereszmagasságot és gerincmagasságot, a fal külső síkjától mért ereszkinyúlást, a tető hajlásszögét, a szarufa hosszát eresztől gerincig mérve, a szarufa szélességét, magasságát és a szarufaközöket, de a felhasznált faanyag minőségi osztályát is (pl.: C24, C27, C30), ahogy a cseréptartó lécek távolságát.

Statikai szempontból nem elhanyagolható még, melyik ereszvéges kialakítási móddal dolgozunk. A szakszerű rögzítés – amely valóban garantálja majd a kész szerkezet maximális szigetelési teljesítményét –, annak függvényében kétféle módon, vagy azok kombinációjával végezhető el.

Ursa_hohidak_3_4

Alulról látszó „csüngőeresz” megoldásnál célszerű nyírófás ereszvéges kialakítást választani. A szarufa végénél, azaz az eresznél az URSA XPS-bak megtámasztására a szerkezet tetejére egy statikailag méretezett nyírófát kell elhelyezni. Ez a szarufába rögzítendő, statikailag méretezett csavarozás segítségével, oly módon, hogy az adott tetősíkhoz viszonyítva 45°-os szögben legyen a szarufába csavarozva. Ezt követően kerülhet az URSA XPS-bak a tetősíkra merőlegesen a szarufába átcsavarozva.

Amennyiben „dobozolt eresz” megoldást alkalmazunk, nyírófa nélküli ereszvéges kialakítással lehet dolgozni. Ennél a megoldásnál az URSA XPS-bakot teljes egészében ki kell futtatni a szarufák tetején, egészen a szarufa végéig, az ereszig, majd az adott tetősíkra merőleges és 45°-os csavarok együttes felhasználásával a szarufához rögzíteni.

Ursa tetőtér hőhídmegszakító

Az egész szerkezeti (komplett) rétegrend alacson U-értékének bíztosítása céljából szükség van még az URSA SECO PRO speciális, magas minőségű, külső és belső tetőfóliák felületfolytonos és légtömör, szélzáró beépítésére is. Ezzel lezárjuk a szarufaközökbe épített kiváló hőszigetelő képességű URSA ásványgyapot réteget.

Tűzbiztonság

A szigetelőanyagok tűzvédelmi megfelelősége alapvető követelmény tetőtér-beépítésnél.

Az „URSA tető” szerkezeti rétegrendbe épített, kasírozás nélküli tekercses és táblás szálas szigetelőanyagok – akár az URSA GLASSWOOL, PURE ONE by URSA vagy URSA TERRA termékcsaládról beszélünk -, a kitűnő hő- és hangszigetelési képességen felül ráadásul rendelkeznek azzal az igen előnyös tulajdonsággal, hogy nem éghetők – azaz A1, a legmagasabb tűzvédelmi kategóriába tartoznak.

A csupasz URSA szálas ásványgyapotok ezen éghetőségi tulajdonságuknak köszönhetően egy esetleges épülettűz esetén képesek megvédeni a csatlakozó, illetve a takart szerkezeteket a tűz káros hatásaitól, mérgező gázokat és füstöt nem bocsátanak ki, égve nem csepegnek és a tűz terjedéséhez sem járulnak hozzá.

Varga Tamás
alkalmazástechnológus
URSA Salgótarján Zrt.

75 / 100
URSA Salgótarján Zrt.

Információ kérése:

A hőhídmentesítés rejtelmei

1037 Budapest, Szépvölgyi út 41.
Kapcsolódó hírek és ismertetők