Az akadálymentes lakások és házak nemcsak a testi fogyatékkal élők mindennapi életét könnyítik meg, hanem idős korban is valódi segítséget jelentenek. Általában megkönnyítik a mozgássérültek közlekedését, és nagyobb kényelmet nyújtanak a mindennapi életben.
A házak és lakások utólag is akadálymentesíthetők. A Hörmann Hungária segítségével most kiderül, milyen megoldások állnak rendelkezésre ehhez.
Sokféleképpen lehet egy házat vagy lakást akadálymentessé tenni, ami nagyobb függetlenséget biztosít otthonunkban. A tervezési lehetőségek kiterjednek az akadálymentesített bejáratokra, fürdőszobákra, konyhákra és nappalikra, valamint a könnyebb lépcsőzésre. Az automatikus ajtónyitók például jelentősen megkönnyíthetik a család minden tagjának kényelmét.
A Hörmann változatos termékportfóliója segíthet ebben: nézzük meg, hogy milyen berendezések állnak rendelkezésünkre!
Akadálymentes ajtók
Az ajtómeghajtással ellátott házbejárati ajtók és szobaajtók az akadálymentes élet fontos elemei. A kerekesszékes vagy gurulós járókerettel közlekedő fogyatékkal élők és idősek számára ez nagyban megkönnyíti a mindennapi életet.
A PortaMatic belső ajtóhajtással a Hörmann beltéri ajtók egyszerűen és kényelmesen nyithatók és zárhatók fali kapcsolóval, rádiós kézi jeladóval, a Hörmann BiSecur alkalmazással Bluetooth-on keresztül vagy a Hörmann homee Smart Home központ segítségével.
A PortaMatic meghajtást egy szakember gyorsan és egyszerűen beszerelheti, és szükség esetén eltávolítható. Ezáltal a beltéri ajtómeghajtás bérlakásokba is alkalmas, és bármikor utólagosan felszerelhető.
A meghajtás hagyományos konnektorhoz csatlakozik, és évente átlagosan kevesebb, mint három eurót fogyaszt. Így a PortaMatic a hasonló ajtómeghajtásoknál akár 25%-kal olcsóbb lehet.
A munkahelyek akadálymentesítésére is egyre nagyobb figyelmet fordítanak napjainkban, és ez a jövőben is egyre fontosabbá fog válni. Kis energiafogyasztása magas fokú biztonságot nyújt, így a PortaMatic ideális ajtómeghajtás pl. irodákban, kórházakban, laborokban, orvosi rendelőkben, vagy idősotthonokban is.
A higiéniai szempont sem utolsó: az orvosi rendelők ajtajai, illetve irodaházak mosdóhelyiségeinek ajtajai jelentős veszélyt jelentenek a dolgozók és páciensek közötti fertőzés-átadás tekintetében. Ha a PortaMatic ajtómeghajtást érintkezésmentes kapcsolóval kombinálják, az megbízható védelmet nyújt a baktériumokkal szemben is.
A szerkezet lágy indítás és lassított stop funkcióval nyitja és csukja az ajtókat, ezáltal nagyon halk. Kiegészítő kényelmi funkciók is elérhetőek az ajtómeghajtáshoz: ezek között van a LED-világítás, valamint a hangjelzés is, amelyek segítik pl. a sötétben, félhomályban való tájékozódást az ajtónyitási tartományban.
Kényelmes és biztonságos kapumeghajtások
A kapumeghajtások a mindennapi élet számos olyan akadályát is leküzdik, amelyekkel a mozgássérültek folyamatosan szembesülnek. A Hörmann garázskapu- és udvarikapu-meghajtásokkal a garázskapuk és udvari kapuk automatikusan, egyetlen gombnyomással nyithatók és zárhatók. Ezenkívül a beépített automatikus kikapcsolási funkció nagyobb védelmet nyújt, mivel a kapu akadályok esetén automatikusan leáll, így védve az embereket és a tárgyakat.
Smart Home központ
Az Smart Home rendszerek az akadálymentes életmód modern, átfogó megoldásaként működnek. A Hörmann homee Smart Home központtal alkalmazás vagy hangvezérlés segítségével kifejezetten kényelmesen kezelhetjük kapu- és ajtómeghajtásainkat a nap bármely szakában. A mindennapok egyéb akadályainak leküzdése érdekében a Hörmann homee kompatibilis más rádiós szabványokkal, és a megfelelő kockán keresztül további rádiós technológiákkal bővíthető, így egyetlen rendszerrel nemcsak a kapukat és ajtókat vezérelhetjük, hanem az otthonunkban lévő egyéb eszközöket is, például a fűtést, a világítást vagy a redőnyöket.
Jó tudni: kivitelezési intézkedések az akadálymentes életvitel érdekében
A legtöbb helyiség átalakítható úgy, hogy az akadálymentesítés bizonyos foka könnyen megvalósítható legyen. Így a lakók önálló életvitelre képesek, és jobban meg tudják oldani a mindennapi életüket. Ideális esetben már a házépítés, az új lakásválasztás, vagy a saját otthonunk korszerűsítése során figyelmet kell fordítanunk az akadálymentesítés néhány fontos szempontjára. Különbséget kell tenni a lakóterületen belüli és kívüli építészeti intézkedések között.
Lakóterületen kívül:
- Személyfelvonó beszerelése a házba
- Meglévő felvonórendszerek átalakítása
- Talajszintű hozzáférés kialakítása
- Lépcsőházak átalakítása, rámpák és lépcsőliftek építése
- Ajtómegnagyobbítások
Lakóterületen belül:
Nappali:
- Kapcsolók, konnektorok és fűtőszelepek áthelyezése elérhető magasságba
- Ajtóküszöbök és ajtóbővítmények eltávolítása
Konyha:
- Olyan konyhabútor beszerelése, amely kerekesszékkel is megközelíthető
- Csúszásgátló padlóburkolatok telepítése
Fürdőszoba:
- Kád beépítése beszállási segédeszközzel
- Akadálymentes zuhanyzótér kialakítása
- Állítható magasságú mosdókagyló beszerelése
Hálószoba:
- Ágyhoz való akadálymentes hozzáférés
- Csúszásgátló padlóburkolatok telepítése