Bauder zöldtető – tartós és megbízható

Napjaink jellemző tendenciája a beépítettség rohamos növekedése, mely számos negatív hatást is hordoz. Ezek a negatív hatások azonban különböző modern építészeti megoldásokkal jól orvosolhatók.

Ilyen megoldásnak számít a zöldtető is, mely számos ökológiai és ökonómiai előnyt kínál. Csak a legfontosabbakat említve: az extenzív zöldtető jelentősen növeli a tető vízszigetelésének élettartamát, minden időben javítja az épület hőmérsékletét, és – nem elhanyagolható tényezőként – növeli az épület értékét is.

A zöldtető rendszer rétegei

Az előírásoknak megfelelő zöldtető rendszer számos rétegből épül fel, többek között termőréteg, szűrőréteg, drénréteg és gyökérálló vízszigetelés alkotja.

Bauder zöldtető

FLL szerinti gyökérálló vízszigetelés
A „Forschungsgesellschaft Landschaftsentwicklung Landschaftsbau” (röviden FLL) elnevezésű szervezet 1984-ben kifejlesztett gyökérállósági vizsgálata hosszú évek óta alapkőnek számít a gyökérállóság megítélésében. A 2008-ban bevezetett EN 13948 európai szabvány is nagy mértékben az FLL vizsgálati módszerét veszi alapul. A sikeres FLL vizsgálattal rendelkező bitumenes és műanyag vízszigetelő lemezek tartós piaci pozíciója garantált. Ezek a lemezek a gyakorlatban is nap mint nap megállják a helyüket.

Bauder zöldtető

Drén- és szűrőréteg
A drén- és szűrőréteg elsődleges feladata annak a felesleges vízmennyiségnek az elvezetése, melyet a zöldtető növényzete már nem képes felvenni. Ezt a feladatot a drénréteg gyorsan, biztonságosan és maradéktalanul képes ellátni. A drénrétegen elhelyezkedő szűrőfátyol meggátolja, hogy a talaj finom részecskéi a drénrétegbe kerüljenek, így biztosítva annak rendeltetésszerű és tartós működését.

Ültetőközeg
A zöldtetőn használatos ültetőközeg ásványi alapanyagú (láva, tufa, duzzasztott agyag vagy agyagpala), és csak kis mennyiségben tartalmaz organikus alkotókat. Az ültetőközeg helyet biztosít a gyökérzetnek, tárolja a növényzet számára nélkülözhetetlen vizet és tápanyagot. Emellett azonban a szerkezet- és az elsősorban a magszerkezettől és száraz tömegtől függő rétegstabilitásban is fontos szerepet játszik. Az ültetőközeg erős süllyedésének elkerüléséhez fontos az egyenletes szemmegoszlás, illetve az organikus alkotórészek csekély mértéke.

Bauder zöldtető

Felületi tömeg
A zöldtető szerkezetének felületi tömegét lényegében az ültetőközeg határozza meg. Egy átlagos ásványi ültetőközeg minden centiméter rétegvastagsága kb. 10–13 kg/m² súlyú, vízzel telített állapotban. A teljes rétegrend felületi tömege kb. 80–100 kg/m², főként szédumokból ál ló növényzettel, 6 cm vast g ültetőközeggel, szűrő- és drénréteggel együtt. Korlátozott teherbírású tartószerkezet esetén speciálisan könnyű zöldtető szerkezet ajánlott, melynek termőközeg vastagsága 4–5 cm. A csökkentett rétegvastagságnak köszönhető a teljes rendszer felületi tömege 60–70 kg/m².

Vízelvezető képesség
A zöldtető egyik nagy előnye vízfelfogó képességében rejlik. A csapadék nagy része az ültetőközegen és a növényzeten keresztül elpárolog. Növekvő erősségű esőnél, vízzel telített állapotban a zöldtető rétegrendi kialakításának köszönhetően képes a vízelvezetés szempontjából problematikus nagy vízmennyiség lefolyását jelentős mértékben csökkenteni. Már a vékonyabb rétegű extenzív zöldtető is 50–70%-kal csökkenti a lefolyó víz mennyiségét.

Stabilitás
A zöldtető növényzete védelemként is szolgál a rétegstabilitás szempontjából. Növényzet nélkül számolni kell az erózió veszélyével. 800 kg/m3 száraz súlyhatártól kezdve, 20 méter épületmagasságig, 2 szélzónában ugyan nem áll fenn ez a veszély, nagyobb szélerősségnél mégis megtörténhet az ültetőközeg elmozdulása. Ez a jelenség a gyakorlatban lokálisan korlátozható és a gondozási munkák során helyreállítható. A növényzet hosszútávon növeli a rétegstabilitást. A felület egyenetlenségei csökkentik a szélsebességet, a gyökérzet nagy felületen biztosítja a rétegek stabilitását.

Növényzet
Az extenzív zöldtető növényzete olyan természetközeli vegetáció, amely csekély felületi terhelést jelent és minimális gondozást igényel. A növényzet kialakításánál elsősorban a különböző szédum fajták kerülnek előtérbe, mivel ezek jól viselik a tető extrém körülményeit, például a fagyot, szelet, hőséget, szárazságot, tápanyagszegény közeget. A szédumok olyan természetközeli vegetációt alkotnak, amely nem igényel sok gondozást. Amennyiben a gyökérzet számára elegendő hely van, a szédumok egyéb, szárazságtűrő lágyszárú növényekkel is kiegészíthetők.

Bauder zöldtető

A növényzet fejlődése és gondozása
Az extenzív növényzet kevés gondozást igényel, de a karbantartás teljes elhagyására semmilyen körülmények között sincs mód. A gondozáskor abból lehet kiindulni, hogy extenzív zöldtető esetében természetközeli vegetációról van szó. Ez azt jelenti, hogy például az utólag megjelenő lágyszárú növények és mohák nem számítanak hiányosságnak, megjelenésük és jelenlétük teljes mértékben elfogadható, tartósan gazdagítják a növényzetet. A növényzet kialakulására, fejlődésére különösen az ingadozó éghajlati viszonyok gyakorolnak jelentős hatást: egy csapadékos nyár az extenzív növényzetet még kisebb rétegvastagság esetén is tartósan nedves, árnyékos hellyé változtathatja. Hosszú, száraz időszakban a hatás fordítva működik. Az extenzív növényzetet tehát nem szabad statikusan szemlélni. A nem kívánt növényzet eltávolítása mellet a szükség szerinti trágyázás is a gondozási feladat része. Ez fontos a szükséges tápanyagszint fenntartásához, ellenkező esetben tápanyaghiány léphet fel, amely fejlődésben visszamaradt növényzetben, a takarónövényzet csökkenésében vagy a feltűnően vörös elszíneződésben mutatkozik meg. A kifejlett extenzív növényzet nem igényel külön vízellátást, kivétel képez ez alól a telepítést követő száraz időszak. A kívánt növényzet kifejlődéséig a növényzet gondozása több figyelmet és ráfordítást igényel. A növényzet teljes kifejlődését követően elegendő évente egy-két alkalommal – ideális esetben tavasszal és ősszel – a gondozást elvégezni. A vízelvezetés évenkénti ellenőrzésére és tisztítására is figyelmet kell fordítani.

Bauder zöldtető

Tartósság és értéknövekedés
A zöldtető egyre inkább olyan megoldásként terjed el a köztudatban, mely értékes segítséget nyújt környezetünk védelméhez, a növekvő arányú beépítés ellensúlyozásához. Az előnyök hosszú sora vitathatatlan: az extenzív zöldtető vizet raktároz el, megköti a port, extrém hőmérsékleti viszonyok között is csak kis mértékben melegszik fel. Életteret biztosít a ritka madár- és rovarfajok számára, javítja az épület megjelenését, növeli annak értékét. Tartósan védi a vízszigetelést a forróságtól, extrém hőmérsékleti viszonyoktól, jégtől, vihartól, sugárzástól és egyéb időjárási hatásoktól, ezáltal növeli élettartamát.

Összegzés
A zöldtető ökonómiai és ökológiai szempontból is kifizetődő beruházás. A vékonyabb rétegvastagságú szerkezet és a természetközeli vegetáció teszi az extenzív zöldtetőt költséghatékony és minimális gondozást igénylő zöldtető módozattá.

 

81 / 100
Bauder Kft.

Információ kérése:

Bauder zöldtető – tartós és megbízható

1158 Budapest, Késmárk u. 9.
Kapcsolódó hírek és ismertetők