A kenhető szigetelésekről időnként „folyékony fóliaként” vagy „szigetelő fóliaként” is olvashatunk. Ez az elnevezés kissé megtévesztő, de valójában egy pasztaszerű anyagról van szó, amely felhordható hengerrel, ecsettel, kefével, vagy akár glettvassal is. Alkalmazásának fő célja, hogy megakadályozza a hidegburkolaton átszivárgó víz behatolását az aljzatba, mivel a fugázóanyag nem tekinthető vízzárónak.
A kenhető szigetelést – ami egyébként ún. „alternatív szigetelésnek” minősül – nem szabad összetéveszteni a padlószerkezetbe kerülő, kétrétegű lemezszigeteléssel. A kenhető szigetelés csak az aljzat felületét védi.
Sokan nem tartják fontosnak a kenhető szigetelés alkalmazását, azonban érdemes átgondolni néhány dolgot: egy átnedvesedett falszerkezet hőszigetelő képessége drasztikusan csökken, megindul az egészségkárosító felületi penészesedés, vagy a nedvességre érzékeny szárazépítő elemek károsodhatnak. Ezek a problémák elkerülhetők a megfelelő vízszigetelés alkalmazásával.
A választást a kenhető szigetelések különböző típusai között alapvetően az határozza meg, hogy beltérben vagy kültérben kívánjuk-e alkalmazni. A Henkel által forgalmazott Ceresit CL 50 Kétkomponensű kenhető szigetelőfólia kül- és beltérben egyaránt tökéletes megoldás. A Ceresit CL 152 sarokerősítő szalaggal együtt alkalmazva pedig még megbízhatóbb és hosszantartó vízszigetelési megoldást nyújt.
A Ceresit CL 50 alkalmas nedves helyiségekben (fürdőszoba, zuhanyzó, WC, konyha stb.) a kerámia burkolat alatti fal- és padlófelületek varrat- és hézagmentes szigetelésére. Medenceszigetelésre is alkalmas, amennyiben nem követelmény a vegyszerállóság. A szigetelő fóliát arra a felületre kell felhordani, ahonnét a vízterhelés várható! Fontos előnye, hogy padlófűtés esetén is alkalmazható. Kültérben, erkélyek és teraszok cementkötésű aljzatainak nedvesség elleni védelmére is alkalmas.
A Ceresit CL 50 kenhető szigetelőfólia minden olyan száraz, sima, szilárd, teherbíró, stabil, tiszta és burkolásra előkészített felületen használható, amely repedéstől és tapadást gátló anyagoktól (pl. laza részek, por, kötőanyagok, mészkivirágzások, szennyeződések) mentes. Beltérben szívó és nem szívó felületre egyaránt alkalmazható, beleértve a meglévő kerámia burkolatot is.
A tökéletes vízzáróság érdekében a Ceresit CL 50 kenhető szigetelőfóliát legalább két rétegben kell a felületre felhordani – nyeles kefe, sima glettvas vagy teddy-henger segítségével. A teljes rétegvastagságnak el kell érnie az 1,2 mm-t. Az első réteg felhordása után illesszük az előre gyártott – vagy a Ceresit CL 152 sarokerősítő szalagból helyszínen elkészített – sarokprofilokat a helyükre, préseljük a felülethez, majd a perforált széleket megkenve rögzítsük azokat. Hasonlóan történik a dilatációs és csatlakozó hézagok, valamint a fal- és padlócsatlakozások lezárása a Ceresit CL 152 sarokerősítő szalaggal. A szigetelési munkák kb. 30 perc múlva folytathatók a második réteg CL 50 keresztirányú felhordásával, amely egyben biztosítja a CL 152 szalag tökéletes beágyazódását is. A burkolást legkorábban 2 órával a második réteg felvitele után lehet megkezdeni flexibilis burkolatragasztó alkalmazásával (pl. Ceresit CM 16, vagy Ceresit CM 17). Gondoskodni kell arról, hogy a burkolhatósági idő eléréséig (kb. 2 óra) a kenhető vízszigetelést ne érje nedvesség!
A Ceresit CL 50 kenhető szigetelőfólia és a Ceresit CL 152 sarokerősítő szalag együttes alkalmazása biztosítja, hogy a kezelt területeken a víz ne szivároghasson be az épület szerkezetébe, ezzel tartósabbá, egészségesebbé és biztonságosabbá téve otthonát.