A DuPont™ Tyvek® fejlett lélegző membránok még a legkíméletlenebb körülmények között is eredményesen teljesítenek

DuPont™ Tyvek® lélegző membránokat használtak fel az új „Rabothytta” menedékház épületéhez

A norvégiai jeges északra utazóknak meleg és légzáró fogadtatást nyújt az új „Rabothytta” menedékház

Norvégia távoli északi részének lélegzetelállító szépsége most új, első osztályú szálláslehetőséggel üdvözli a kalandozókat a csodálatos Okstind gleccsernél. A Norwegian Trekking Association (DNT, Norvég Utazási Szervezet) megbízásából és Jarmund/Vigsnæs építészek tervei alapján, a távoli „Rabothytta” menedékházat precíz specifikációk alapján úgy építették, hogy ellenálljanak a régió extrém, kíméletlen időjárásának. Az épület körvonalai a terület természetes formáit tükrözik. A menedékház egy önfenntartó menedékház-hálózat része, és akár 30 ember elszállásolására alkalmas, önellátó alapon.

Mivel „alaptáborként” szolgál a magashegyi expedíciók számára, a szerkezet erőteljes szerkezeti megoldásokat igényelt, hogy védjen a kegyetlen szelek, eső, hó és jég ellen, és egyben optimalizálja a hőteljesítményt és a belső kényelmet. Két különböző típusú DuPont™ Tyvek® fejlett lélegző membránt használtak az építésnél a szélzáró borításhoz. Ezek védenek a nedvesség ellen, miközben lehetővé teszik a pára diffúzióját.

DuPont™ Tyvek® lélegző membránokat használtak fel az új „Rabothytta” menedékház épületéhez

DuPont™ Tyvek® lélegző membránokat használtak fel az új „Rabothytta” menedékház épületéhez, amely az északi szélesség 66. fokán, 1200 méteres tengerszint feletti magasságban található, az északi sarkkörtől 60 km-re délre. A Hemnes Turistforening képe, minden jog fenntartva.

A menedékház elegáns, mégis kemény architektúrája farönk vázat takar, betonalapozással és 32 mm vastag, helyi lucfenyőből készült homlokzati borítással, természetes kidolgozással. A belső falakat és a menedékház padlóját is lucfenyő borítja, míg a DuPont™ Tyvek® Soft biztosítja a közbenső tömítést, ez védi a kunyhót az építési folyamat során és azt követően egyaránt. A nagy kitekintő ablakok kétrétegű üvegből készültek, egy további, 13 mm-es, megerősített belső üvegréteggel, amelyet a helyi Trenor AS gyártó szállított.

A nyeregtető szerkezet Kerto szarufákat tartalmaz, DuPont™ Tyvek® Supro Grid szigeteléssel borítva, ami légzárást, szél- és nedvességellenállást biztosít – ez az épület kritikus eleme a védelem biztosítására az építés során és a belső kényelem javításához a használatba vételt követően. További védelmet biztosít az Isola Isokraft, egy rendkívül szívós bitumenes alátétfólia, amit Kebony külső deszka faanyag borít.

Az északi szélesség 66. fokán, 1200 méteres tengerszint feletti magasságban, az északi sarkkörtől 60 km-re délre elhelyezkedő menedékház kihasználja az környező természeti szépségek összes előnyét, mégis – a modern építési technológia által nyújtott legjobb megoldásoknak köszönhetően – védelmet nyújt a szélsőséges körülményekkel szemben. Maximális hatékonyságra tervezték, az energiaellátást fatüzeléses fűtési rendszer biztosítja napelemekkel termelt áramellátással kombinálva, akkumulátorkészlettel és szükség esetén hálózati árammal. A szélturbinák akkor kezdik majd meg működésüket, ha a költségvetés lehetővé teszi.

Svein Arne Brygfeld, a Norwegian Trekking Association munkatársa azt mondta: „A Robothytta egy hiányzó láncszem az ösvények és kunyhók láncában ezen a fontos területen, természetjáró, tudományos és oktatási expedíciók számára. Célt és kiindulási pontot egyaránt jelent a hihetetlen élményekhez ezekben a hegyekben. Kizárólag a miénkhez hasonló szervezet kap engedélyt arra, hogy ilyen rendkívüli helyen építsen – és a lehetőség tiszteletben tartása miatt Norvégia egyik vezető építészirodáját választottuk, a Jarmund/Vigsnæs-t, hogy megvalósítsák nagyon speciális követelményeinket.”

A meglepő, lejtős és a szögletes kialakítással kapcsolatban Svein a következőket mondta: „A szerkezetet úgy terveztük, hogy ellenálljon az elemeknek és dinamikus kölcsönhatásban legyen környezetével. Úgy alakítottuk ki, hogy hasonlítson egy nagy és régi sziklára, ami nyugalomban van és beleillik a környezetébe. A szél keményen dolgozik a szerkezeten és télen rengeteg hó veszi majd körül a menedékházat. Olyan külső formát akartunk kialakítani, amely ellenáll a nagy mennyiségű felhalmozódott hónak, ugyanakkor azt is el szerettük volna érni, hogy a látogatók a belső tér kényelméből zavartalanul gyönyörködhessenek a látványban.”

DuPont™ Tyvek® lélegző membránokat használtak fel az új „Rabothytta” menedékház épületéhez

A Hemnes Turistforening képe, minden jog fenntartva.

Svein elmagyarázta, a korlátozott lábnyomnak megfelelően, a menedékház szükségszerűen kompakt, nagyon vastag szigeteléssel minden oldalon. A konstrukció lehetővé teszi a személyre szabott energiahasználatot, úgy, hogy kisebb csoport csak a menedékház egy részét fűtse – ez döntő fontosságú, amikor a főzéshez használt gázt és a fát helikopterrel kell a helyszínre szállítani! A szerkezet szélnyomásnak való ellenállása kulcsfontosságú, az egyik oldalon egy nagy gleccser közelsége, a másik oldalon pedig a meredek hegyek miatt, ahol a 200 km/óra fölötti szélsebesség nem szokatlan.

A membránok – Svein elmondása szerint – kulcsfontosságú szerepet játszanak ilyen körülmények között, ezért a DuPont™ Tyvek® alapvető volt a tervezésnél. Továbbá, amikor a kunyhó nincs használatban, a belső hőmérséklet alacsonyabb lehet, mint a külső, ezért a nedvesség elleni védelem még fontosabb, mint egy klímaszabályozott épületben.

A fejlett és speciális DuPont™ Tyvek® lélegző membránok magyarországi forgalmazója a DuPont Magyarország Kft.

DuPont™ Tyvek® lélegző membránokat használtak fel az új „Rabothytta” menedékház épületéhez

A Hemnes Turistforening képe, minden jog fenntartva.

74 / 100

Információ kérése:

A DuPont™ Tyvek® fejlett lélegző membránok még a legkíméletlenebb körülmények között is eredményesen teljesítenek