Épületszerkezetek szerepe a tűz elleni védekezésben

Építményeinknek számos követelménynek, elvárásnak kell megfelelniük. Ilyen követelmény például az energiahatékonyság, a funkcionalitás, a forma stb. – illetve ezek kombinációja.

A biztonság azonban az egyetlen olyan szempont, amelyet mindig a rangsor első helyére kell sorolni. Ez természetesnek tűnik, azonban a biztonságban, különösen a tűz elleni védekezésre vonatkozó biztonságban, illetve az ahhoz kapcsolódó követelményrendszeren belül is vannak fokozatok. Elég csak az OTSZ-re gondolnunk. Nem mindegy, hogy egyszintes családi házról vagy tízemeletes lakóépületről beszélünk. A szerkezetek kialakításával kapcsolatban ennek függvényében eltérő követelményekkel találkozunk.

E komplex témából kiragadhatunk egyes szerkezeteket, amelyek alapvetően meghatározzák egy épület tűz elleni biztonságát. Az épületek állékonyságát alapvetően a fal- és a födémszerkezetek biztosítják, ezért érdemes olyan anyagokat választanunk, amelyek használatával a tűzbiztonságukat maximalizálhatjuk.

A családi házak vagy többlakásos lakóépületek építésének szegmensében a falazatokkal kapcsolatban azt gondolhatnánk, hogy nincs különösebb teendő, hiszen azok jellemzően nem éghetőek. Ez a kijelentés igaz lehetett 10-15 évvel ezelőtt, azóta azonban olyan technológiák is megjelentek a piacon, amelyekre ez az állítás nem igaz – gondoljunk csak a könnyűszerkezetes, vagy a hőszigetelő zsaluzattal készült beton falkonstrukciókra. A gyártók nyilvánvalóan a nevezett szerkezetek esetén is megtesznek mindent a tűzbiztonság fokozására, de belátható, hogy a legszigorúbb előírásokat nem tudják teljesíteni, illetve a füstfejlesztés – amely az emberi életre igen veszélyes – némely szerkezeti konstrukciónál jelentős mértékű is lehet.

Xella tűzvédelem

Az Ytong és Silka falazóelemek fő alapanyaga kvarchomok, ezen túl előállításuk során sem kevernek szerves összetevőket hozzájuk, ezért a késztermék tisztán ásványi. Az autoklávolás során ún. kálcium-hidroszilikát kristályszerkezet jön létre, amely a mészkőhöz hasonló anyagot eredményez. Ezáltal a falazóelem nem éghető (A1), amely a legmagasabb tűzvédelmi osztály az építőanyagok tekintetében. A falazóelemek összeépítéséhez használt vékonyágyazatú falazóhabarcs szintén nem tartalmaz éghető komponenseket. Az ilyen módon készített falazat garantálja, hogy egy esetleges lakástűz esetén a falszerkezet állékony marad. Az Ytong és Silka falazóelemekkel a falazat vastagságának függvényében különböző tűzállósági határértékeket érhetünk el (EI-120-tól REI-M240-ig), azaz a követelményrendszerben szereplő összes előírásnak megfelelő falszerkezetet tudunk létesíteni, legyen az homlokzati, vagy akár tűzfal szerkezet.

Xella tűzvédelem

A lakóépületek szerves részét képezi a födémszerkezet is, amely tűzbiztonság szempontjából legalább olyan lényeges szerkezeti elem, mint a falazat. A födémek tekintetében már nem olyan széles a szerkezettípusok skálája. Jellemzően valamilyen előre gyártott gerendás-béléstestes (esetleg pallós), helyszíni vasbeton födém, esetleg fafödém közül választanak az építtetők, tervezők. Ezek esetében gyakorlatilag csak a fafödém az, amely a többinél nagyobb veszély rejt magában, az egyéb felsorolt szerkezetek jellemzően beton vagy kerámia anyagúak, amelyek szintén A1-es tűzvédelmi osztályba soroltak.

Xella tűzvédelem

Az Ytong födémpallók pórusbeton anyagúak. Kiváló hőszigetelő képességük mellett A1-es tűzvédelmi osztályba soroltak, azaz használatukkal ugyancsak a legmagasabb fokú védekezést érhetjük el egy esetleges lakástűzzel szemben. Tűzállósági határérték tekintetében szintén kimagasló (REI-120) teljesítményt nyújtanak.

Az energiahatékony építési mód magával hozta a homlokzati falak utólagos hőszigetelésének igényét. Ebből fakadóan az elmúlt 10-15 évben a homlokzatokon különböző anyagú hőszigetelések jelentek meg. Ezt követően azonban számos esetben előfordult, hogy egy lakástűz esetén a homlokzati hőszigetelés is bekapcsolódott az égési folyamatba, illetve a füstfejlesztésbe.

Az okok jellemzően homályosak, sokszor a hibás kivitelezést nevezik meg felelősként, de belátható, hogy csak a biztonság javára cselekszünk, ha nem éghető hőszigetelő rendszert tervezünk, illetve építünk be. Az Multipor hőszigetelő rendszer ilyen. Tűzvédelmi osztályba sorolása A2-s1,d0, azaz azon túl, hogy nem éghető, nem fejleszt füstöt, illetve az égés során nincs égve csepegés. Utóbbiak miatt teremgarázs födémek alsó oldali hőszigeteléseként is maximális biztonságot nyújt.

multipor_kivitelezes

Xella tűzvédelem

Márta Tibor
Alkalmazástechnikai vezető
Xella Magyarország Kft.

Bővebb információ:
Zöld szám: 06-80-69-69-00
Weboldal: www.xella.hu
Email: [email protected]

TOVÁBBI INFORMÁCIÓÉRT KATTINTSON IDE!

 

Xella Magyaroszág Kft.
1139 Budapest Teve utca 48-52.
06-80-69-69-00