Az Uponor ismét innovatív termékkel jelentkezik a piacon – mint már korábban annyiszor. Magyarországon először a kilencvenes évek elején, elsőként jelent meg az ötrétegű csővezetékek piacán, Unipipe néven. Forradalmian új volt, gyorsan terjedt, a hagyományos vas és réz csővezetékeket háttérbe szorítva. Egyszerű szerelhetősége, könnyű hajlíthatósága, tekercsben való szállíthatósága gyorsan meghódította a magyar piacot is. Sokan ma is Unipipe csőnek neveznek minden ötrétegű csövet, mert akkor ezt a nevet tanulták meg.
A csővezeték bevezetését hamarosan a presszidomok bevezetése követte, amelyben szintén úttörő volt az Uponor. Az fejlesztés elsődleges szempontja a biztonság volt. Ennek eredményeképpen született meg a nyomáspróbabiztos idomrendszer. A kidolgozott technológia biztosítja, hogy ha az idomot nem préselik le, akkor ez a nyomáspróbánál azonnal kiderül, ugyanis folyni fog a kötésnél. A technológiát alkalmazva a szerelői feledékenység immár nem okozott több fejtörést sem a szerelőknek, nem a tulajdonosoknak.
Későbbiekben továbbra is a presszidomok fejlesztése volt a fő irány, és az Uponor további számos, a szerelést megkönnyítő technológiát vezetett be. Megjelent a méret szerinti színjelölő gyűrű, amely préselés után leesik, hogy esetleg a magasból is jelezze, hogy a préselés megtörtént. Az idomokon található megállítógyűrű és a betekintőnyílás a csővezeték megfelelő behelyezését biztosítja. Mindezek mellett az Uponor volt az első gyártó, melynek idomait 32 mm-ig nem kell sorjázni, mivel a kalibrálás az idom kúpos kialakítása miatt automatikusan megtörténik.
Ma már a fém idomok mellett PPSU műanyag idomok is elérhetők a termékskálában, tovább szélesítve a választható lehetőségeket.
Uponor innováció az elmúlt 25 évben
A legújabb fejlesztés: varrat nélküli többrétegű csővezeték
Az újabb és újabb idomfejlesztések mellett az Uponor közel tíz éve határozta el, hogy a csővezetékek esetében is új fejlesztésekkel bizonyítja az Uponor technológiai vezető szerepét. Az legújabb fejlesztésű csővezeték névválasztásánál a „vissza a gyökerekhez” elv érvényesült, a korábban olyan nagy sikert aratott Unipipe név után az Unipipe Plus nevet kapta. A fejlesztésben itt is a biztonság fokozása volt a fő szempont. A tapasztalatok szerint az ötrétegű csővezetékek esetén a csővezetékekben keletkező meghibásodás csekély mértékű volt, ha mégis előfordult, akkor az a hegesztésnél történt.
Átlapolt, varratos és varrat nélküli kialakítások | Az új varrat nélküli csővezeték könnyebben hajlítható |
Ez a fő vezérelv, természeti példák (pl. bambusznád), illetve más iparágak hatása alakította a tervezők gondolatmenetét, amikor megalkották a varrat nélküli többrétegű csővezetéket. A húzott alumínium csővezetéket kívül és belül is élelmiszerek számára is biztonságos polietilén réteg borítja, a cső és a polietilén réteg között kötőanyaggal. Az új, varrat nélküli csővezeték nemcsak a biztonság miatt előnyös, hanem könnyebben hajlítható, 40%-kal kisebb ívek alakíthatóak ki vele, mint az Unipipe csővezetékkel, a hajlítási sugár mindössze 3D!
Hajlítási sugarak kézzel: 40%-kal kisebb hajlítási sugár! | Hajlítási sugarak szerszámmal |
Látható, hogy szerszámmal való hajlítása még kisebb sugarat tesz lehetővé, ezért akár sarkokban, könyökidomok helyett is alkalmazható. Egy fürdőszoba szerelésénél csak a megtakarított könyökidomok átlagosan 15%-kal csökkentik az anyagköltséget! Az új Unipipe Plus csővezetékek a korábbi idomrendszerrel kompatibilisek, szállításuk tekercsben és szálban is lehetséges.
Az Unipipe Plus csővezeték előnyei
- Nagyobb biztonság
- Jelenkori technológia
- Még könnyebb szerelhetőség
- Minimális, 3D hajlítási sugár
- A könyökidomok megtakaríthatók
- Gyorsabb munkavégzés
Mindig gondolkodjunk rendszerben!
Nem lehet eleget hangsúlyozni a rendszer fontosságát! Mi nevezhető rendszernek? A többrétegű csövek piacán rendszernek nevezzük, ha az idom és a cső gyártója azonos, a gyártástechnológia összeillesztett és együtt tesztelt. Ilyen esetben elkerülhető, hogy bármilyen probléma esetén a csővezeték gyártó és az idomgyártó egymásra mutogasson, hiszen mindkét termék egyazon műszaki háttér terméke. Ha a biztonság fontos, akkor csak rendszerekben érdemes gondolkodni!
A magyar piacon sok csővezeték megtalálható és még több idomfajta, de rendszer alig. Az alacsonyabb árfekvés miatt a vegyes megoldásoknak nagyobb a piaci részesedése, de természetesen a kockázata is. Még rosszabb párosítás, amikor egy vegyes megoldást rendszernek állítanak be, megtévesztve ezzel a szerelőt. Ki fog ilyen esetben eljárni, ha bármi probléma merülne fel? Talán mindannyian tudjuk a választ. Az első problémás eset ejti gondolkodóba a szerelőt, aki utána már biztosan rendszert fog választani, mert rájön, hogy a biztonság fontosabb, mint az olcsóbb árfekvés. Egy későbbi hiba javítási, kártérítési költsége nem összehasonlítható egy magasabb árfekvésű, de mégis kedvező ár/érték arányú rendszer árával.
Miért érdemes az Uponor többrétegű rendszerrel dolgozni?
- Korszerű technológia
- Rendszerszemlélet
- Biztos háttér
- Szakértelem
- Sorjázásmentes idomok (32 mm-ig)
- Nyomáspróbabiztos (ha nincs lepréselve az idom, akkor a nyomáspróbánál folyik)
- Színjelölt idom méretek
- Varrat nélküli csővezeték
- Gyors műszaki támogatás (a kérdések, ajánlatkérések 90%-át hat órán belül megválaszolják)