A kalocsai Érseki Kollégium műemléképületének felújítási és bővítési munkálatai a tavalyi évben fejeződtek be. Az Érseki Kincstár és Érseki Levéltár – „ASTRICEUM” Érseki Múzeum kialakítása során az épületbe kerülő üveg nyílászáró szerkezetek elkészítése és telepítése volt a Rákosy Glass feladata.
A felújítás során megőrizték a ház eredeti építészeti tagoltságát, minimális eltéréssel a belső terek kapcsolatrendszerében is, így visszaállítva a hely hamisítatlan jellegét és hangulatát. Megépült egy új épületrész is, mely egyszerre idomul finoman a műemléki sajátosságokhoz tömegével és párkányzatával, ugyanakkor alkalmazza a kortárs építészeti megoldásokat és anyagokat. Az új épületszárny áthatást biztosít két udvar között, a homlokzatok üvegfelületeivel, a ’szobor-képfal’ átlátható bemutatótereivel. Az északi homlokzat nagy üvegfelületei rányitnak a szoborkertre, a szomszédos Érseki Kastélyra, és annak történeti kertjére. Így a múzeumi látogatás során az udvarokban és az épületben a történeti séta a múlt érzetével töretlen maradhat, s a lehető legteljesebb képet adja a látogatónak.
A Rákosy Glass ennek az új épületrésznek a homlokzati üvegezését, belső és külső nyílászáróit, üveg vitrinjeit és liftburkolatát készítette el a tervezőkkel és társkivitelezőkkel együttműködve.
A homlokzat függőleges fix függönyfal szerkezettel készült, háromrétegű hőszigetelő és reflexiós üvegfelületet létrehozva, mely növeli az épület esztétikai értékét a tükröződő környezet látványával. Az egyedi tokszerkezettel készülő műszaki megoldásokat a Rákosy Glass Kft. tervezte és kivitelezte.
Az udvarban két restaurált szobor is látható fedett pavilon alatt, a Főszékesegyház eredeti két szobra, Szent Péter és Szent Pál. Innen nyílik a kortárs architektúrájú bővítmény főbejárata, üvegezett szélfogóval, áttört üvegfelületekkel, melyek mintegy kiállítóvitrin lehetőséget adnak a változékony, élő, az épp aktuális időszaki kiállítások bevezető tematikus bemutatására.
Az épület belső tereiben egyrétegű edzett biztonsági üveg nyílászárók kerültek elhelyezésre, nem csupán a fogadótérben, hanem egyéb funkcionális helyiségekben is (pl. vizesblokkok, liftburkolat).
Az épületbe beépített összes hőszigetelő üvegfelület 330 négyzetméter, mindenhol rejtett tokszerkezettel. A sarokcsatlakozások strukturális kivitelűek, vagyis nincsen megjelenő tok (pl. a lifttorony sarkain). Az üvegburkolatot nézve nem látszódik a rögzítés sem kívülről, sem belülről, mert a liftburkolat üvegei az üveg vastagságában elrejtett konzolokra támaszkodnak, az üveg élébe a vízszintes oldalak hosszával megegyező méretű teherelosztó rozsdamentes acél profilok kerültek rögzítésre speciális ragasztóval.
Az emeleti kétszárnyú ablakok szárnyai mintegy 200 kg tömegűek, tokszerkezetük szintén az üveg élébe rejtett, 180°-ban nyitható, nagy teherbírású rejtett pántokkal, és motoros mozgatással nyitható kivitelben. Ez a szerkezet külön kihívást jelentett és egyedi megoldásokat igényelt.
A bővítés során fő cél volt a Kanonokház korhű megjelenésének visszanyerése, de erős szempontot jelentett az új épületrészek megfogalmazásánál, hogy az Érseki Gyűjtemények számára méltó és funkcionálisan is megfelelő elhelyezést biztosítson. A kortárs szellemiséggel tervezett és létrehozott épület szinte teljes mértékben akadálymentesített, széles járdák, folyosók és nyílászárók, illetve lift segíti a közlekedést, így bárki számára elérhető az új épület egésze.
Érseki Kollégium felújítása és bővítése
Érseki Kincstár –Érseki Levéltár számára
6300 Kalocsa, Szentháromság tér 2-3.
Építész tervező: Vörös Márta (építész vezető tervező mérnök, közgazdász)
Forrás: Vörös Márta – Építész műleírás – A jelenlegi Érseki Kollégium átalakítása és bővítése kiviteli terve az „ÉRSEKI GYŰJTEMÉNYEK – „THESAURUS ARCHIEPISCOPALIS” Érseki Kincstár –Érseki Levéltár számára – Érseki Kollégium (2014.10.03.)