Nagyvastagságú XPS hőszigetelések alkalmazása, kivitelezési szabályai

A hőszigetelések vastagságának növekedése olyan megvalósíthatósági kérdéseket vet fel, amelyek a korábbi méreteknél nem jelentkeztek. A korábban megszokott hőszigetelési vastagságokat nagyságrenddel haladják meg a maiak és a jövőben alkalmazandók. A 20 évvel ezelőtti 5-6 centiméterrel, de a pár éve alkalmazott 10-12 centiméterrel szemben nem ritka a 20-36 centiméteres vastagság sem.

A hőszigetelés alapos kivitelezése úgy az épületegész tekintetében (pincétől a falakon át a tetőig), mint a részletek tökéletességében szintén reális elvárás. A műszaki teljesítmények magas színvonala, az igénybevételekkel szembeni tartós és biztonságos ellenállás pedig az XPS erőssége.

Milyen vastag legyen a hőszigetelés?

Nagyvastagságú XPS hőszigetelések alkalmazásaAz egyszerű válasz: a választott hőszigetelési vastagsággal az adott hőszigetelt szerkezet – figyelemmel az épület egészére(!) – feleljen meg minden aktuális előírásnak, követelménynek. Az energetikai követelményeken túlmenően mindig érvényben vannak állagvédelmi, illetve hőérzeti szempontok is. Sehol nem keletkezhet káros párakicsapódás, nem megengedhető, hogy egy térelhatároló szerkezet (fal, födém, padló)  „húzzon” – azaz kellemetlenül alacsony hőmérsékletű legyen (ami szoros összefüggésben van a párakicsapódási kockázat elkerülésével is).

Tudni kell, hogy az XPS hővezetési tényezője a gyártott vastagság függvényében változik. Ahogy nő a gyártási vastagság, úgy a RAVATHERM termékeknél kissé, más gyártóknál akár jelentős mértékben mérséklődik a λ értéke. A RAVATHERM XPS 300 SL (sima felületű) és a RAVATHERM XPS 300 WB (mintázatos felületű) anyagok esetében 30-60 mm vastagságok között 0,033 W/mK, 80-280 mm vastagságok között 0,035 W/mK. Nagyobb anyagvastagsági igény esetére készül a hegesztett termék, amikor gyárilag, saját anyagával, hegesztéssel többszörözik a lemezeket, igény szerinti együttes vastagságban. Ilyenkor a több vékonyabb lemez hegesztése jobb együttes λ értéket eredményez – a RAVATHERM XPS termékek esetében 120-280 mm között.

Vastag hőszigetelések kivitelezése

A vastagságnövekedés nem befolyásolja az alapvető beépítési/kialakítási elveket, mint pl.

  • lágyítótartalmú anyagokkal való társításkor elválasztóréteget (pl. PP filcet) szükséges beépíteni az XPS és a lágyítótartalmú (pl. lágy/ított/ PVC) lemez közé
  • úgy ragasztásnál, mint tartós igénybevételek esetén figyelemmel kell lenni az XPS rövid idejű max. + 80ºC-os, tartósan max. + 70ºC-os hőtűrésére és oldószer-érzékenységére
  • Teljes hőszigetelő rendszerek esetében a megbízhatóan hordképes alapról induló(!), rendszerragasztóba ágyazott felületerősítő üvegszövetháló felületfolytonosan, min. 10 cm-es átfedéses toldással vonja be (védje) az XPS hőszigetelő anyagot (alul, felül, nyílásoknál, falvégeknél  stb.)

Vastag XPS hőszigetelés beépítésekor elengedhetetlen a helyszíni vágásokhoz alkalmas elektromos (cekászos) olvasztvavágó, vagy megfelelő (porelszívós) fűrészgép használata.

Mivel jár vastagságnövekedés XPS esetében?

A fentiekből is kitűnik, hogy az észszerű vastagsági tartományban maradó (20-30 cm) XPS nem igényel különleges intézkedéseket az általános elvek és szabályok betartásán túl. Az XPS rugalmas anyagszerkezete miatt a megnövekedő térfogatingadozás sincs károsító hatással a hőszigetelésre, azonban a hőtágulást (~0,07 mm/mK) figyelembe kell venni a tervezés során.

78 / 100
Ravago Building Solutions Hungary Kft.
8184 Balatonfűzfő, Almádi út 4.
+36 88 59 69 79
Kapcsolódó hírek és ismertetők