A fosszilis fűtőanyagoktól eltérően a napenergia szinten korlátlan mennyiségben, ingyen érhető el. A modern fűtési rendszerek kombinálhatók napkollektorokkal, melyek melegvíz készítéshez vagy kisegítő fűtésként illeszthetők be a fűtési körbe.
A napsugárzás hőenergiaként történő hasznosítását szolárfűtésnek nevezzük. Ezt azonban nem szabad összekevernünk a fotovoltaikus/napelemes berendezésekkel, melyek a napfényt elektromos energiává alakítják át. A napenergia hasznosításának nagyszerű lehetősége már régóta ismert: a Vaillant saját fejlesztésű technológiája már évek óta jól bizonyít.
A napenergiával történő fűtés előnyei:
- Ingyenesen elérhető végtelen energiaforrás
- Széndioxidkibocsátás-mentes működés
- Költségtakarékosság: kiemelkedően alacsony energiafogyasztás melegvíz-készítés és fűtés közben
- Alacsonyabb szénalapú tüzelőanyag fogyasztás
- A szolárrendszereket be lehet építeni meglévő fűtési rendszerekbe
- Akár télen is hatékonyan működő rendszer
A szolárfűtés működési elve
A napenergiás fűtés működési elvét nagyon egyszerűen és jól szemlélteti egy vízzel teli fekete kerti locsolócső, melyet napsütés ér. A cső fekete felszíne elnyeli a napsugárzásból a hőenergiát, így a víz felmelegszik. A napenergiás fűtés lépései az alábbiak:
1. A kollektor elnyeli a napfényt az abszorber segítségével, és a készülékbe feltöltött speciális hőszállító folyadék felmelegszik
2. A szivattyú segítségével a hőszállító folyadék eljut a szolártartály hőcserélőjébe
3. A termikus energiát a szolártartály átveszi
4. Ha a napsugárzás erőssége nem lenne elég erős a víz felmelegítéséhez, akkor a hagyományos fűtőrendszer rásegít a tartály fűtésére a kívánt hőmérséklet eléréséhez.
A napenergiás rendszer, a kialakítástól függően, a melegvíz előállításhoz szükséges éves energiaszükséglet mintegy 60%-át képes fedezni.
Napenergia hasznosítása fűtésrásegítéshez
A használati melegvíz-készítés mellett a felmelegedett hőszállító folyadék alkalmas a fűtési melegvíz készítésére is. Ezzel a kiegészített támogatással jelentős energiamegtakarítás érhető el. Alacsonyabb hőmérsékletigény esetén ez akár a fűtési rendszer teljes kikapcsolását is jelentheti.
Ennek a megoldásnak a központi eleme egy kombinált, ún. puffertartály amely a használati melegvíz-készítő egységhez kapcsolódik. Amennyiben elégséges a napsugárzás szintje, a szolár fűtési rendszerben található folyadék felmelegíti a vizet az egyik tartályban, a szolár hőcserélő segítségével. Amennyiben a hőmérséklet csökken, például mert hosszan zuhanyozott valaki, akkor a fűtőegység bekapcsolódik a második körön keresztül, és segít a további melegvíz előállításában.
Vaillant napenergiás rendszer – megbízható és rugalmas
Általában a napenergia nem képes előállítani a teljes éves fűtésienergia szükségletet. Ezért ajánlatos rendszerbe beépítve, kiegészítő elemként használni. Gáz- vagy olajkondenzációs fűtési technológiával kiegészítve nagyszerű és takarékos rendszert építhetünk ki. Természetesen még hatékonyabb és takarékosabb lehet a rendszer, ha hőszivattyúval vagy pelletfűtéssel kombináljuk.
Napkollektorok
A napenergiás fűtési rendszerekben használt napkollektoroknak két típusa van: sík- és vákumcsöves kollektor.
Síkkollektorok – a felület ereje
A síkkollektor legfőbb jellemzője a fekete abszorber felület, melyet a Nap irányába kell telepíteni. Az abszorber bevonatát úgy tervezték, hogy képes legyen a napsugárzás maximumát elnyelni és a sugárzás csak nagyon kis részét tükrözze vissza. Az energiát az abszorber felülete alatti csőrendszerben cirkuláló hőszállító folyadék nyeli el. Technikai szempontból a síkkollektorok leginkább az abszorber szigetelésében különböznek a vákumcsöves kollektoroktól. A síkkollektorok esetében hagyományos szigetelést, pl kőzetgyapotot vagy poliuretán habot használnak.
A síkkollektorok előnyei:
- Alacsonyabb ár
- Kevesebb karbantartást igényel és a javítási költségei is alacsonyabbak
- Ideális az alacsony hőmérsékletű rendszerekhez: melegvíz-készítésre vagy padlófűtés rásegítésre
A Vaillant saját síkkollektort fejlesztett ki, hogy bármilyen rendszerbe illeszthető, kiváló minőségű és hatékony terméket tudjon kínálni. Az innovatív technológiának köszönhetően ezek a kollektorok optimális szolárhozamot biztosítanak, mely igen költséghatékony.
Vákumcsöves kollektorok – a lehető legnagyobb szolárhozam eléréséért
A vákumcsövek kollektor működési elve a síkkollektoréval megegyező. Abszorberen keresztül nyeli el a napsugárzást és adja át a hőszállító folyadéknak. A síkkollektorokkal ellentétben azonban a vákumcsöves kollektor a vákuum kiváló hőszigetelését használja fel, ebből ered az elnevezése is. A hőveszteség, az üvegcsövekben lévő vákuumnak köszönhetően teljesen kiküszöbölhető. Ráadásul az üvegcsövek alatt található tükrök a napfényt egyenesen az abszorbercsőre irányítják, így összességében elmondható, hogy a vákumcsöves kollektorok hatékonyabbak, mint a sík verziók.
A vákumcsöves kollektorok előnyei:
- Nagyobb energiahatékonyság, akár kevesebb napfény vagy szórt fény esetében is
- Egységnyi teljesítmény eléréséhez kevesebb tetőterület szükséges
- Nem csak a déli irányú tetőfelületeken lehet használni
- Magasabb hőmérsékletet állít elő és nagynyomású fűtési rendszerekkel kapcsolható össze
A Vaillant vákumcsöves kollektora, az auroTHERM exclusiv, kiváló megoldás mindazoknak, akik a szolárenergia maximális felhasználására vágynak. Az alapos terméktervezésnek köszönhetően a vákumcsöves kollektorok a lehető legnagyobb energiahozamot biztosítják akár ferde napsugárzási szög vagy szórt fény esetében is.
Gyors, biztonságos és könnyű telepítés
A Vaillant által gyártott bármely szolárpanelhez speciális rögzítőrendszer rendelhető, így a telepítés egyszerű, biztonságos és időt megtakarítóvá válik, ugyanakkor nagyfokú telepítési rugalmasságot is lehetővé tesz. Mindegy, hogy vízszintes vagy horizontális, sorban egymás melletti, vagy egymás feletti elhelyezésről beszélünk, a kollektorok bármilyen variációban telepíthetők. Ugyanakkor a panelek tetősíkban vagy akár lapostetőre is felszerelhetők. Természetesen a kollektorok kínálatában a vízszintes illetve álló típusok is szerepelnek