RAVATHERM XPS a Duna Aréna örvénymedencéjében is

RAVATHERM XPS a Duna Aréna örvénymedencéjében

Különleges alkalmazásban használták fel RAVATHERM XPS terméket: az idei nyár egyik legnagyobb eseményének, a FINA Vizes VB-nek központi épületében lévő üvegmozaik örvénymedence alapját ebből a hőszigetelő anyagból alakították ki.

Korábbi írásunkban bemutattuk, hogy a Duna Aréna mely épületrészeit hőszigetelték RAVATHERM XPS-sel, ezúttal azonban azt is szeretnénk megmutatni, hogy ezt a hőszigetelést milyen más, különleges és egyedi módon lehet alkalmazni.

 RAVATHERM XPS a Duna Aréna örvénymedencéjébenA Duna Arénában az edzőmedence mellett elhelyezkedő, 24 méter kerületű pezsgőmedence tórusz formáját RAVATHERM XPS-ből alakították ki. Ezt a nem mindennapi formájú medencét és az azt borító örvénylő mintát a MOME Design tervezői álmodták meg. A kivitelezés során azonban olyan kérdések merültek fel, mint például milyen anyagból lehet ezt a formát a legprecízebben elkészíteni, amely teherbíró, felülete bevonható, könnyen formázható? Ekkor vették fel a kapcsolatot a RAVATHERM Hungary Kft.-vel és a Jafer Kft.-vel is, akik már hosszú ideje foglalkoznak a zártcellás polisztirolhab megmunkálásával.

A RAVATHERM XPS-t nemcsak hőszigetelésre, de dekorációs és művészeti célokra is szívesen felhasználják az alkotók, mivel jól formázható, könnyen, kevés eszközzel megmunkálható, ugyanakkor teherbíró, időtálló és nem amortizálódik. A Jafer Kft. ügyvezető igazgatója, Fogarassy János elmondása szerint „nagyon pontosan kellett dolgozni, a forma kialakítása során folyamatosan mérték a vágást, hiszen a tóruszt borító mozaikok mintájának folyamatosnak kellett lennie, nem történhetett pontatlanságból adódó elmozdulás.”

A hőszigetelésre került betonréteg fölé fehér színű ragasztóval helyezték el az üvegmozaikokat, a kivitelező Duoflex-Pool Kft. ügyvezető igazgatójától, Hajduk Mártától tudjuk, hogy összesen 158.436, 1,5×1,5 cm-es darabot. A tórusz forma – melynek felülete több irányban hajlik – burkolása nem egyszerű feladat, nem a szokásos vízszintes burkolást alkalmazták, hanem soronként, függőlegesen tették fel a mozaikokat. Külön kihívás volt az első és utolsó sor találkozása, hiszen a mozaikburkolást nem gépek végzik, és csak az utolsó 1 m-es szakaszon lehetett pontosan kiszámolni a minta találkozását. Így az utolsó szakaszt át kellett tervezni, mert a valóság felülírta a matematikát. A műhelymunka közel 2 hónapot vett igénybe, a burkolási munka 1,5 hónapig tartott.

A medence a sportolás utáni levezetésre, izomlazításra szolgál majd.

Az üvegmozaik örvénymedence építését az alábbi videón tekinthetik meg

77 / 100
Ravago Building Solutions Hungary Kft.
8184 Balatonfűzfő, Almádi út 4.
+36 88 59 69 79
Kapcsolódó hírek és ismertetők