Egy építkezés elején a laikus építtetők 52%-a érzi úgy, hogy „képben van” azzal, pontosan mivel jár egy építkezés. Az építészmérnökök tapasztalata szerint viszont alig akad olyan laikus építtető (3%), aki ezt legalább részben átlátja. Valójában minden más építkezés folyamatával kapcsolatos kérdésben is mást lát a szakértő, és mást a magánépíttető, derül ki Bramac Construma szakvásáron végzett friss kutatásából. Az építészmérnökök és magánépíttetők körében végzett felmérésből az is kiderül, hogy az építkezők jellemzően igyekeznek minél több forrásból tájékozódni. Először szakemberekhez fordulnak tanácsért (56%), ezt követően a család és a barátok véleményére kíváncsiak (36%), majd fórumokon (36%) és webshopokon (26%) gyűjtenek információt. Legkevésbé az építőanyag-kereskedéseket és a TÜZÉP-eket keresik fel a tájékozódási szakaszban, ezek súlya inkább a megvalósítás során értékelődik fel. A tájékozódás után viszont a legtöbb területen és kérdésben okosabbnak érzik magukat, mint ahogy azt az építészek a gyakorlatban tapasztalják.
Mennyire van markáns elképzelése arról, hogy mit szeretne a kész ház/lakás kapcsán látni az alábbi területeken?
Sorrend, az 1-7 közötti osztályzatok átlagai alapján (1: Egyáltalán nem tudja, 7: Teljes mértékben tudja).
Összes megkérdezett
Akik már építkeznek
Akik nemsokára fognak építkezni
Házelosztás
Házelosztás
Házelosztás
Nyílászárók helye és milyensége
Nyílászárók helye és milyensége
Alap stílusjegyek
Alap stílusjegyek
Alap stílusjegyek
Hőszigetelés
Fűtés
Fűtés
Fűtés
Hőszigetelés
Hőszigetelés
Nyílászárók helye és milyensége
Tető és tetőtér kialakítása
Tető és tetőtér kialakítása
Tető és tetőtér kialakítása
Burkolóanyagok
Burkolóanyagok
Burkolóanyagok
Leginkább a házelosztással kapcsolatban vannak markáns elképzeléseik (85%). Másodsorban azt tudják leginkább, hogy milyen alap stílusjegyeket szeretnének látni az otthonukon (79%). A megkérdezettek 77%-a teljesen, vagy nagyjából biztos a nyílászárók és a hőszigetelés kérdésében is. A legkevésbé a burkolóanyagokkal kapcsolatban van konkrét elképzelésük az építkezés előtt, illetve korai szakaszában. Az építészek, bár hozzávetőlegesen ezt a fontossági sorrendet tapasztalják a magánépíttetőknél, úgy látják, csak 42%-uknak van valójában konkrét elképzelése van arról, mit szeretne.
Markáns elképzelések ide vagy oda, a laikus építtetők saját bevallásuk szerint a tervezés és a kivitelezés folyamatában is kikérik szakember véleményét: elsősorban a fűtés (68%), a hőszigetelés (65%) és a tető (64%) kialakításának területén. A legkevésbé az alap stílusjegyekben és a burkolóanyagokban hagyják másra a döntést. A megvalósításban viszont sokkal kevésbé támaszkodnak szakértőre, így az eredeti tervek által képviselt minőség esetenként elcsúszhat a kivitelezés során. A konzultáció után sokan igyekeznek minél több munkát saját maguk elvégezni, barkács megoldásokkal élni a vélt vagy valós költséghatékonyság reményében.
„Az új állami támogatási formák hatására a vásárlók ma újra építkeznek, felújítanak. Már nemcsak meghibásodás esetén nyúlnak például a tetőhöz, hanem hőszigetelési és energiatakarékossági szempontok miatt is. A vásárlók ezért ismét komplexebb szempontok alapján döntenek, különböző forrásokból kiművelik magukat egy-egy építési munkafolyamat kapcsán. Kvázi rögtönzött szakértői lesznek egy-egy területnek aszerint, ahol éppen az építkezés során tartanak.” – értékelte a kutatás eredményeit Miheller Gábor, a Bramac Kft. ügyvezető igazgatója.
A magánépíttetők a megszerzett tudás és a kapott szakmai tanácsok alapján állítanak fel prioritásokat, eldöntik, a ház mely területei azok, amelyekre kiemelt figyelmet fordítanak, és melyek azok, ahol hajlandóak kisebb-nagyobb kompromisszumokat kötni, akár a minőség rovására is. A laikus építtetők legkevésbé az alapozáson (89%), a vízszigetelésen (88%), és a hőszigetelésen spórolnának a válaszok alapján. A tető és tetőtér kialakításán, a burkoláson és a villanyszerelésen viszont annál inkább, ami teljes mértékben összecseng az építészek tapasztalataival.
„Hiába informálódunk különböző forrásokból, ez nem elegendő, mert szaktudás híján nem tudhatjuk, mi az, amit nem tudunk. Jó, ha tudjuk, hogy az épületek energiavesztesége leginkább a tetőknél jelentkezik. Hatalmas költségmegtakarítást jelenthet például egy építkező számára, ha tisztában van azzal, hogy a tető több mint cserép: egy olyan rendszer, ami viharállóságot, vízzáróságot, hőszigetelést biztosító rendszer, ami energiahordozóként is működhet” – vélekedik a Bramac. „Leginkább a hosszú távú, minőségi megoldásokkal tudunk költségmegtakarítást elérni” – tette hozzá Miheller Gábor. TOVÁBBI INFORMÁCIÓÉRT KATTINTSON IDE!
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.ElfogadomAdatvédelmi tájékoztató