Szabadtéri hőszigetelés a szegedi Dóm tér rekonstrukciójánál

Szegedi_dom_680x280

Amikor a szegedi Dómról hallunk, akkor az azt körülvevő tér is megjelenik képzeletünkben. Nem véletlen, hiszen a Fogadalmi templom és a Dóm tér szorosan összeforr egymással, a két világháború közötti időszak legszebb építészeti alkotásai, és a város legemblematikusabb együttese.

Az 1879-es árvíz után Szeged elöljárói megfogadták, hogy az árvíztől való megmenekülésért építenek egy templomot. A fogadalmi templom néven ismert épületet Schulek Frigyes és Foerk Ernő tervei alapján építették, neoromán stílusban, a párizsi Sacré Coeur-székesegyház mintájára. Az építés viszonylag későn, 1913-ban kezdődött és az első világháború miatt egy időre megszakadt. Így az építkezés a végső simításokkal együtt 1926-ban fejeződött be, és 1930-ban szentelték fel a templomot. A szegedi fogadalmi templom Magyarország negyedik legnagyobb székesegyháza, melynek monumentalitását még jobban kiemeli a Rerrich Béla tervei alapján épült Dóm tér, amelyről szintén elmondható egy „leg”, méghozzá az, hogy Európa egyik legnagyobb mozgó szabadtéri színpadát alakítják itt ki minden nyáron.

A szegedi Dóm rekonstrukciója 2014-ben kezdődött el és kétmilliárd forintos uniós forrásból valósult meg. A felújítás során a templom és környezete külső és belső sérüléseit javították ki, illetve kulturális és közösségi rendezvények befogadására alkalmas tereket alakítottak ki.

Szegedi_dom_2_500

A templom egyes részei és a tér alatti építmények új hőszigetelő réteget kaptak, melynek tervezése során fontos szempont volt, hogy a hőszigetelő lemezek nagy nyomószilárdsággal rendelkezzenek, és képesek legyenek ellenállni a használat során adódó gyalogos forgalmi és gépjármű terhelésnek, éppen ezért esett a választás a RAVATHERM XPS 500 SL termékre. RAVATHERM XPS hőszigetelést kapott annak az előlépcsőnek a födéme és oldalfala is, amelyen keresztül az altemplom fogadó részébe és a szabadtéri színpad kiszolgáló egységébe lehet bejutni.

Szegedi_dom_1_500

A zártcellás szerkezetnek nagy jelentősége volt a mélyépítésnél, mert a lemezeket 3–4 méter mélyen helyezték el. Mivel a hőszigetelő lemez elsődleges feladata itt a pinceoldalfalak hővédelme volt, így fontos szempont volt az is, hogy vízálló anyag kerüljön a falak külső oldalára. A hőszigetelés természetesen betölti másodlagos funkcióját is, védelmet nyújt a vízszigetelő rétegnek a mechanikai sérülésekkel szemben.

A nyárra elkészülő tér ebben az évben is helyet ad a Szegedi Szabadtéri Játékoknak, amely Európa egyik legsikeresebb szabadtéri rendezvénye.

68 / 100
Ravago Building Solutions Hungary Kft.
8184 Balatonfűzfő, Almádi út 4.
+36 88 59 69 79