Zsaluzás 10 méter mélyen a Duna medrében

2024.12.13.

kvassay_zsilip_meva_zsaluzás

Hazánk legrégebbi és legkomplexebb vízügyi műtárgyainak egyike, a Kvassay-vízlépcső és létesítményei mostanra megértek a korszerűsítésre. A budapesti Csepel-sziget északi részén a több mint 100 éve épült Kvassay-zsilip modernizálásához a kivitelező a MEVA zsalurendszerét választotta.

A Duna urának is nevezték az 1911 óta szolgálatot teljesítő hajózó zsilip, szivattyútelep és vízerőmű összetételű létesítményt, amely a Ráckevei (Soroksári) Duna-ágon elhelyezkedve megépülése óta kifejezetten összetett feladatot lát el. A Kvassay-zsilip környéke kedvelt célpont a környéken vízitúrázók és a horgászok körében, ám az elmúlt évtizedek megváltozott körülményei is szükségessé tették a létesítményegyüttes modernizálását. A többek között az éghajlatváltozás miatt a Duna alacsony vízszintje szabályozásának újragondolása is szükségessé tette a korszerűsítést és egy új szivattyútelep építését Budapesten a Kvassay-vízlépcsőnél.

kvassay_zsilip_meva_zsaluzás

A MEVA zsalurendszerét a szívó oldali műtárgyak kivitelezéséhez használta a kivitelező, ahol a legnagyobb kihívást az jelentette, hogy az árvízvédelmi résfal szintjéhez képest akár 10 méter mélyen, a folyó medrében kellett a munkát végezni. Természetesen a Duna és mellékágainak vízszintváltozását folyamatosan nyomon követik, hogy a kivitelezés során maximális biztonságban legyenek a mederben dolgozó szakemberek. A munkát pedig a nyári hőség és az őszi áradások is nehezítették.

És vajon mi a funkciója ennek az igen régen épült, de máig fontos feladatot ellátó létesítménynek a Dunán?

A Kvassay-zsilip többek között elsőrendű védvonalként látja el a Budapest-Baja árvízvédelmi öblözet védelmét, aszályos időszakokban pedig biztosítja a szabályozott vízszintet a Ráckevei (Soroksári) Duna-ágban. Ha a nagy Duna vízszintje alacsony, az erőmű szivattyúként is funkcionál, aminek feladata a Soroksári-Duna táplálása. Ez pedig ellátja vízzel a Dunavölgy halastavait és öntözőrendszereit.

A műtárgynak kiemelt feladata van a vízminőség szabályozásában is.

Az éghajlatváltozás döntő szerepet játszott a vízerőmű rekonstrukciójának megkezdésében.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság beruházásában a Colas Alterra Zrt. és a STRABAG Generálépítő Kft. konzorciuma 2022 januárjában kezdte el a Kvassay-vízlépcső komplex felújítását. Ennek során megújulnak az erőmű turbinái és a darupályák, új szivattyútelepet létesítenek szívó- és nyomóoldali műtárgyak és csővezetékrendszer kiépítésével, korszerűsítik az erőmű épületének energetikai rendszerét, felújítják a műemléki védettség alatt álló zsilipkezelő épületet, a gerendatárolót, valamint modernizálják az uszadékkiemelő rendszert is.

Zsaluzás tíz méter mélyen

A kivitelezés első szakasza az új szivattyútelep Ráckevei (Soroksári) Duna-ág felőli nyomócső vezetékére és a hozzá tartozó torkolati műtárgyra koncentrált, valamint sorra került az erőmű épületének energetikai és villamossági rendszereinek modernizálása és a turbinák felújítása.

Kvassay zsilip Meva zsaluzás

A második szakaszban került sor a szívó oldalon az akna műtárgyának és az előfenék vasbeton szerkezetének építésére. Ehhez szádlemezek segítségével lehatárolták a folyó medrében a munkaterületet és szivattyúkkal kiemelték a vizet. A 150 méter hosszú és 7 méter széles járszolgálaton belül építik meg a szívó oldali fő műtárgyat.

A folyómederben a műtárgy több mint hét méteres falmagassággal készült. Ehhez a Horizont Invest Szerkezet Kft. szakemberei a MEVA Zsalurendszerek Zrt. zsaluzatait használták. A munkaterületen kialakították az előfenék betonozásához a vasbetonszerkezetet, ezek vezetik majd rá a vizet a négy szivattyúra. A zsaluépítés júliusban kezdődött, amelyet megelőzött a szokatlan geometriai formák és a különleges helyszín okozta speciális körülmények miatt 3D-s zsaluzási- és az egyedi falvégek kialakításokhoz gyártmánytervek készítése. A műtárgy első elemeit két ütemben betonozták.

Szinte nincs olyan építkezés, ahol az időtényező ne játszana szerepet. A kivitelezés itt is megfeszített tempóban zajlott. Az időráfordítás optimalizáláshoz a választott MEVA nagytáblás Mammut zsaluzata is hozzásegítette a kivitelezőt a harminc százalék zsaluzási idő megtakarítással.

A Mammut XT rendszer előnye a variálható kombi átkötési hely. Ennek köszönhetően egyetlen kézmozdulattal három átkötési mód választható, és kialakításának köszönhetően a MEVA Mammut elemek a látványbeton felületek követelményeinek is megfelelő egységes anker- és fugaképet adnak.

A munka júliusban kezdődött és várhatóan 2025 januárjára készül el.

További információ a felhasznált Meva műszaki megoldásról: Mammut XT – Wall Formwork

78 / 100
MEVA Zsalurendszerek Zrt.
2120 Dunakeszi, Csörsz árok utca 10.
+36 1 2722222