Kőzetgyapottal mind új épületeket, mind régebbi építésű házakat lehet hőszigetelni. A kivitelezésbeli eltérések elsősorban a rendelkezésre álló helytől és az épület szerkezetébe történő beavatkozási lehetőségektől függnek. Új épületeknél többnyire nincsenek meglévő szerkezeti korlátok, ezzel szemben a felújítandó épületeknél az alkalmazott technológiát a műszaki állapothoz és meglévő anyagokhoz kell igazítani.

Kőzetgyapot szigetelés új épületben
Új épületek esetében a hőszigetelés telepítése visonylag egyszerű. Pontosan meg lehet tervezni a szigetelőrétegek elrendezését, így elkerülhető a hőhidak kialakulása. Egyúttal előre megtervezhető az optimális szigetelőanyag típus és vastagság.
Hőszigetelés felújítandó épületekben – milyen kihívásokkal kell számolni?
A felújítandó épületek hőszigetelése összetettebb feladat, amely gyakran szerkezeti nehezítésekkel jár. A leggyakoribb nehézségek közé tartozik:
- a rendelkezésre álló hely korlátozottsága,
- a régi szerkezet elemeinek védelme,
- a hőhidak megszüntetése.
Ezért különösen fontos a falak és további szigetelésre váró felületek állapotának felmérése a szigetelési munkálatok megkezdése előtt.
A szigetelés kivitelezése új és régi épületek esetén
Új épületek esetében a felületek általában egyenletesek, tiszták és azonnal készen állnak a szigetelés telepítésére. Régi épületek esetében azonban gyakran szükséges:
- a falak kiegyenlítése,
- régi szigetelőrétegek eltávolítása,
- a felület védelme a nedvesség ellen.
A régi épületek esetén figyelembe kell venni az épület műszaki állapotát, a falak esetleges egyenetlenségeit, az esetleges nedvesedéseket. Előfordulhat, hogy a szigetelési munkálatok megkezdése előtt bizonyos helreállításokat kell elvégezni. Emiatt a felújítás alatt álló épületek esetében a kezdeti költségek magasabbak lehetnek, de a szigetelés hosszú távon jelentős energiamegtakarítást eredményez.
Új épület szigetelése általában olcsóbb és hatékonyabb, mivel optimális anyagok és telepítési módszerek használhatók.
A szigetelési módszer kiválasztását az épület szerkezeti sajátosságaihoz kell igazítani. A megfelelő telepítési technológia kiválasztása biztosítja a hatékony hőszigetelést, a tartósságot és a lakók kényelmét.