Manapság egyre nagyobb problémát jelent a növekvő energiaigények kielégítése, mivel a fosszilis energiahordózok világpiaci ára napról-napra növekszik. Az árnövekedés miatt arra törekszünk, hogy más jobb és olcsóbb alternatív megoldásokat találjunk. Ezen kívül mai napig is található olyan hely, ahol a villamos energia nem elérhető, például tanyákon. Ezeken a helyeken villamos energiát állíthatunk elő napelemek segítségével.
A napelem egy félvezető tábla, mely átalakítja a fénysugárzás energiáját villamos energiává. Általánosságban elmondható, hogy egy négyzetméter napelem kb. 100-130 W teljesítmény leadásra képes. A háztartási készülékek nagy része váltóárammal (alternating current = AC) működik, a napcella viszont egyenáramot (direct current = DC) termel. A DC/AC alakításához feszültség átalakító berendezésre (inverter) van szükség. Az inverter feladata az egyenáram átalakítása váltóárammá. Azaz a napelemes – más néven fotovoltaikus – rendszer főbb egységei a napelem és az inverter.
A napelemes rendszer segítségével megtermelt villamos energiát felhasználhatjuk közvetlenül a berendezéseink működtetéséhez, ebben az esetben fölösleges villamos energiát nem termelünk. Abban az esetben, ha az épület fogyasztása kevesebb mint a megtermelt villamos energia, akkor a felesleges energiát akkumulátorokban tárolhatjuk. Az akkumulátorokkal rendelkező napelemes rendszer a magas akkumulátorköltség miatt nem terjedt el. Abban az esetben, ha a felesleges villamos energiát szeretnénk visszatáplálni a villamos hálózatba, szükségünk van egy mérőre, mely méri az elfogyasztott és visszatáplált villamos energia mennyiségét.
1. Napelemek
2. Inverter
3. Házi elosztó szekrény
4. Fogyasztók
5. Mérőóra
6. Áramszolgáltatói hálózat
TOVÁBBI INFORMÁCIÓÉRT KATTINTSON IDE!