BOTANIQ Turai Kastély, Tura

alaprajz - építészeti magazin

Teljes műemléki rekonstrukció keretében, három ütemben újult meg az Európában egyedi értéket képviselő Schossberger-kastély Turán: az egykori főúri rezidencia tizenkilenc szobás elegáns szállodaként működik tovább BOTANIQ Turai Kastély néven. A műemléki rekonstrukciós terveket a TSPC Kft. építész szakemberei készítették.
Az 1883-ban épült, neoreneszánsz stílusú kastély az utóbbi évtizedekben elhanyagolt állapotba került. A nem használt, temperálatlan és állandó nedvességnek kitett épület szerkezeteit gombásodás veszélyeztette, a tetőszerkezet elöregedett, a kémények omladoztak és veszélyessé váltak, a falak pedig a több irányból érkező nedvesség és az esővíz levezetésének hiánya miatt jelentős felvizesedést mutattak, így az épület átmentése az utókor számára valóban az utolsó pillanatban történt. A műemléki, történeti és turisztikai értéket képviselő kastély az örökségvédelmi szabályzást és a műemléki szakemberek felméréseit követve teljes egészében megújult a BDPST Group beruházásában, kiegészítve az épületet a modern funkciójához illő fogadóépülettel, medence- és wellness-részleggel, gépészeti rendszerrel, valamint a működtetést biztosító üzemeltetési részleggel, kiszolgáló traktussal és rendezvényhelyszínnel.
A rehabilitációhoz tartozott a tíz és fél hektáron elterülő ősfás park rendezése és újratelepítése, valamint a történeti sétautak visszaállítása. A munka során kiterjedt építéstörténeti és értékvédelmi dokumentáció készült a kastélyról, amely komoly történelmi, hely- és művészettörténeti és történeti hiányt pótol, hiszen korábban nem látott teljességgel tárja fel az épület múltját az elérhető dokumentumok alapján.
Az új építésű fogadóépület a kastélypark főbejárata mellett található. Az új fogadóépület letisztult tömegképzését korszerű formavilág jellemzi. A korabeli anyaghasználat itt modern megfogalmazásban illeszkedik a kastélypark környezetébe. A mostani rekonstrukció fontos része volt, hogy a modern funkcióhoz szükséges üzemeltetési és kényelmi megoldásokat diszkrét módon helyezze el, a lehető legkisebb mértékben módosítva a kastély eredeti tömegformálását és hangulatát.
A kastély tizenkilenc szállodai szobával készült el, impozáns helyiségek és különleges térélmény várja a vendégeket. A társasági élet terei a földszinten találhatók, ahol eltérő méretű és hangulatú szalonok, bálterem, étkező, bár, szivarszoba és a pálmaházban kialakított kávézó kapott helyet.
A belső funkciók kiegészítéseként a kastély közvetlen környezetében kültéri medence található az épület déli oldalán, a terepbe ültetve. A pálmaházhoz kapcsolódó kültéri vízinövényes medence és terasz, mint új funkció megjelenése kihívás volt a tájtervezők számára. Itt a fürdővendégek részére látványoktól védett helyzetet kellett teremteni, ugyanakkor biztosítani kellett a gyönyörű pálmaházi épülettömeg láttatását. Ezt különböző magasságú és alakú nyírt növényekkel oldották meg, az örökzöld falak legyezőszerű elrendezéssel mellőzik a bezártság érzést.
Néhány érdekesség a kastélyról
A Schossberger-kastély történetéről a műemléki rekonstrukció kezdetén csak hiányos, pontatlan adatok álltak rendelkezésre. A projekt egyik komoly eredménye az a több hónapot felölelő háttérmunka, amelyet a Forster Központ végzett, így a kastély története mostanra egy teljességre törekvő, minden fellelhető dokumentum átfogó bemutatásával elkészült kastélytörténeti anyaggá vált. Ez a munka nemcsak a rekonstrukciót segítette, hanem történelmi, hely- és művészettörténeti hatású eredmény is.
A szakemberek a teljes kastély épületet kívül és belül 3D és fotódokumentációs szkenneléssel mérték fel, így a tervezés során 3D-ben bejárható, körpanorámás állomány állt rendelkezésére, amely segítette az épület alapos megértését.
Az épület jellegzetes, palával fedett tetőszerkezete teljes egészében az eredeti állapotát tükrözi, köszönhető ez részben annak, hogy az új tető fedőelemei is ugyanabból a palabányából származnak, ahonnan a kastély építésekor hozatták az építőanyagot.
Az egykori süttői, illetve sóskúti mészkőből készült, különleges korlátok és boltívek mindegyike felújításra vagy teljes újjáépítésre szorult.
*A kastély építésének időszakában a belső közlekedést egy impozáns főlépcsőház és egy egyszerű melléklépcsőház (csigalépcső) szolgálta. A rekonstrukció részeként megoldás született a vendég- és személyzeti felvonók diszkrét beépítésére is, figyelve az eredeti hangulat megtartására.
*A műemléki rekonstrukció egyik szakmai kihívását jelentette az extrém magasságú kémények megtartása, ezek ugyanis a mai statikai szabványoknak már nem felelnek meg, megerősítésükre szükség volt. A húsz darab kéményt végül a szakemberek téglánként bontották le és építették vissza a korszerű tetőszerkezethez igazítva, a horgonyvasak és díszműveik egyöntetű rekonstrukciójával.

Építészet : TSPC Kft. és BSE Plan Felelős tervező: Kádár Mihály Projektvezető építész: Parai Zoltán, Libárdi Adrienn Építész munkatársak: Kolozsi Sarolta, Lakomcsik Attila, Romhányi Lilla, Horváth Zsanett, Csapó Máté, Gönye Péter, Pallai Nóra, Kovács Dóra, Vörös Eszter Kerttervezés: Pagony Táj- és Kertépítész Iroda Tartószerkezet-tervezés és műemlék-diagnosztika: Reticolo Kft. Épületgépészeti tervezés: Perfect-Plan Kft. Épületvillamossági tervezés: Vrabély Mérnöki Iroda Kft. Megrendelő: BDPST Group
GYÁRTÓI REFERENCIA

No results found.