Hotel Garden Inn, Lázár utca, Budapest

alaprajz - építészeti magazin

Előzmények
Az Opera és a Bazilika közötti Lázár utcában, két telek összevonásával hoztak létre egy 1639 m2-es nagy üres telket, melyet egy belvárosi szálloda építésére kívántak felhasználni. A 2008-ban meghívásos pályázaton elnyert tervezésnél a leendő szálloda befektetője ír cég volt. Nekik Prágában is volt egy szállodájuk. Ennek alapján kellett a közepes igényszintű új szállodát megtervezni. A tervek elkészülte után 2010-re készült el négy szint és a felszín alatti szerkezet, majd 2011-re a teljes szerkezet. Ekkor, szerkezetkészen állt le az építkezés. 2015-ben jelent meg új befektető, 2016-ban indult a tervezés és párhuzamosan az üzemeltető kiválasztása. Az építési engedélyezési terv beadásakor sem az üzemeltető, sem a belsőépítész nem volt még véglegesen kiválasztva.
Végül a befektető a Hilton mellett döntött. Ez azt jelentette, hogy a korábbi,
3 csillagos szálloda helyett ugyanabba a megépült szerkezetbe és strangrendszerbe hat évvel később egy lényegesen megnövekedett igényű szállodát kellett tervezni! Az üzemeltetői igények mellett a hatósági előírások is több ponton változtak, ezen belül a tűzvédelmi előírások kétszer is.

Homlokzat, külső megjelenés
A Lázár utca keskeny, rosszul megvilágított. Az utcában végig egységesen viszonylag magas épületek vannak. Nincs rálátás szemből a 46 m hosszú homlokzatra. A korábbi szállodaterv utcai homlokzata kőburkolatú volt. A nyers, homlokzati fal éveken keresztül látható volt az utcában, így volt idő azon gondolkodni, mit lehetne azon javítani. Az épület az utca mindkét végéből rövidülésben látszik, ezért a közeledő számára a fő hatása az, amikor mozgása során fokozatosan feltárul. Ez a legfontosabb szempont, amelyre tekintettel kellett a homlokzatot tervezni. Ezért terveztünk az ablakok mellett kiálló lamellákat, ezek adják a homlokzat ritmusát. Az Equiton anyag az épületszerkezet leállása után kezdett teret hódítani. Előnyei: vékonyabb, könnyebb, nagyobb táblák, több árnyalat, felülete, jellege az utca döntően vakolatos homlokzatú házaihoz jobban illeszkedik. Ezért választottuk a kőburkolat helyett az Equiton anyagot. A kétféle színnel jelezni tudtuk a korábbi telekosztást, a főépítész által igényeltek szerint.

Útépítés, környezet rendezése
A Lázár utca teljes átépítése tervbe van véve, az erre vonatkozó kiviteli tervek megvannak. Az Opera átadása után indulhat ennek kivitelezése. Csökkentett forgalom lesz, az úttest és a járdák egy szintre kerülnek. Az épület előtt meglévő folyamatos korlát teljesen meg fog szűnni. A szűk utcában a visszahúzott, nagyobb belmagasságú földszint építészeti hatása akkor fog igazán érvényesülni. Levegőssé teszi a bejáratot és az előcsarnok előtti területet.

Változtatások az új igények miatt
Plusz lépcsőházat kellett építeni a föld alatti szinteken és más helyen a szint feletti területen. Az ép. eng. tervvel párhuzamosan megjelent egy új fogalom, az ÉLP vonal! Ezért már az ép. eng. tervet módosítani kellett, a 8. emelet tetejéről minden gépet le kellett helyezni a 8. emelet kertjének egy részén elhelyezett gépészeti udvarba. A kivitelezés során a főépítész fokozott figyelmet fordított a tető kialakítására. Az új felfogás szerint a tető az 5. emeleti homlokzat, ezért felülről teljesen takarni kell a gépészetet.
A Bazilika erkélyéről valamennyire rá lehetett látni a házra, ez is szerepelt az indokok között. A gépészet így jelentősen változott. Ez jelentette a legnagyobb nehézséget. Többletlevegő a szobákba, tartalék gépi kapacitások telepítése (hűtőgép), tűzvédelmi előírások miatt a pinceszinten lévő garázsok szellőzési igénye egy nagyságrenddel változott meg. A zajszint előírás szerinti csökkentése miatt nőttek a szellőző berendezések. A 8. emelet tetejéről lekerülő, jelentősen megnőtt gépészet elhelyezése nagy problémát jelentett.

Épület rövid ismertetése
Általános emeleti struktúra: 8 szállodai szobaszint készült, ebből 5 szint azonos. Összes szoba szám 214. A „T” elrendezés a két belső udvarral a lehető legtöbb szoba elhelyezését teszi lehetővé.
A földszint: az utcai és az udvari szárny találkozása lehetővé teszi a közlekedő és kiszolgáló funkciók logikus elhelyezését. Bejáratok, előcsarnok, étterem, konyhaüzem, különtermek mind a földszintre kerültek. Korábban 10 % kötelező földszinti zöldterületet kellett tervezni 2 m vastag földdel. Ezért alakult ki a két belső udvar. (Azóta ez az előírás megváltozott.) Az udvarok tervezésében a hatás kialakításában fontos szerepe van a belsőépítésznek is, ő tervezte a nagyobbik udvaron a többszínű, geometrikus faliképet.
Galéria szint: nagybelmagasságú földszintet kihasználva a recepció mögött és a gazdasági bejáratnál lokálisan két helyen kis belmagasságú irodablokkokat terveztünk.
8. emelet: egy visszahúzott emeletet terveztünk zöldtetővel a Bazilikára nézően. A szinten lakosztályokat helyeztünk el. Ez egyedi és fontos eleme lett a szállodának. Az ezen a szinten megjelenő gépészet kialakítása és az ezek során felmerülő konfliktusok a kivitelezési folyamat legnehezebb részét jelentették.
-1. szint: parkoló behajtó, trafóblokk, gépészeti helyiségek, üzemi helyiségek kerültek erre a szintre. Közönség forgalmú helyiségek is kerültek ide. Mivel egy szállodában a földszint nem tud elég nagy lenni, az előcsarnokot, éttermet és különtermeket kiszolgáló WC csoportokat ezen a szinten alakítottuk ki. Egy kisebb fitneszterem is elfért a WC csoport mellett.
Parkoló pinceszintek: 3 szinten félszinteltolásos kialakítással több mint 100 parkolót terveztünk Jelentős mértékben megnőttek az elvezetendő légmennyiségek, miközben az épületben a strangok ehhez képest sokkal kisebb arányban tudtak nőni. Ezért egy lehetőségünk maradt, minden fél parkolószint önálló tűzszakaszként került kialakításra. Ezzel a kiépült strangok keresztmetszete erre a célra elég maradt.
A tűzszakaszok között a rámpák felső szintjén kinyitva tartott háromszárnyú tolóajtós kialakítással tűzszakasz határajtók készültek. Jetes szellőzés készült, nekünk az első, ami megvalósult.

Építész tervező: Szendrő Péter Ybl-díjas, Nagy László Generál építész tervező: Szendrő Építész Stúdió Kft. Belsőépítész: Carmen Tanase belsőépítész (Bukarest) Statika: Oláh Mihály (OLSTAT Mérnökiroda Bt.) Gépészet: Dömötör Gábor (DMG Mérnök Iroda Bt.) Elekktromos: Nyári Ilona (Libella Lux Kft.) Tűzvédelem: Fenyvesi Zsolt (F. Sz. Tűzvédelem Bt.) Kertészet: (LAND-A Kft.) Torma Sarolta Csomópontok: Dr. Kakasy László, Kakasy Gergely (Kakasy és Társa Mérnöki Kft.) Fotó: Nagy László
GYÁRTÓI REFERENCIA

No results found.