Klapka Központ Szolgáltató háza, Budapest, XIII. kerület

alaprajz - építészeti magazin

A tervezési területen egy jelentősen lepusztult szolgáltatóház helyezkedett el, az egyidejű telepítésű szép fasor mentén mindent elárasztó aszfaltburkolaton számtalan gépkocsi közlekedett és parkolt a nap szinte minden órájában, többre volt hivatott ez a terület. A Budapest XIII. kerületi Polgármesteri Hivatala a különleges kerületi adottságokkal rendelkező, a többezres lakótelep és a kisvárosias beépítés határán található helyszín revitalizációját tűzte ki célul. Közvélemény-kutatáson alapuló lakossági és vállalkozói igényfelmérést készíttetett, melyből leszűrt tanulságokat határozott meg a meghívásos tervpályázat programjaként.

A terület közvetlen szomszédságában gyermekintézmények, sportlétesítmények működnek, a környék lakosságának kereskedelmi ellátása sem kellően kielégítő, indokolt egy „kisközpont”, értelemszerűen egy kortárs, igényes építészeti arculatot tükröző, a városrésznek egyedi fazont adó építészeti-kertészeti mikrokörnyezet megteremtése. Mire vágyik a sűrű beépítésű település lakója? Természetesen zöldre, csendre, nyugalomra, forgalommentes, biztonságos sétautakra, s lehetőleg olyan, a település léptékéhez illő kereskedelmi-szolgáltató központra, amely helyben biztosítja mindennapi igényeinek kielégítését.
A városszéli plázák világméretű térhódítása megtört, a kereskedők egyre inkább igyekeznek helybe menni a vásárlóikhoz, ahogy ez mindig is volt, s ami miatt mozgalmas, városias bevásárlóutcák, passzázsok alakultak ki, s váltak a települések központjaivá.

Valami ilyen világot szeretnénk teremteni e kétféle település határán, mintául szolgálni a Főváros számtalan hasonló problémákkal küzdő területének. Jelen terv a korábbi 2012-es tervpályázat I. díjas tervének feldolgozása, illetve továbbtervezése. A terv a 2012-es MÉDIA díj elnyerésével nagy nyilvánosságot kapott. A tervezett beépítés pince, földszint és 4 illetve részben 5 emeletes. A részlegesen beépített 5. szintjén a klíma- és szellőző gépház, valamint a 4 db kétszintes lakás felső szintje helyezkedik el. Kereskedelmi-szolgáltató épület és a zöld „domb” gyomrába helyezett élelmiszer-áruház és kis üzletek térkompozíciója.

A két tömegelem között húzódó, szűkülő, majd térré terebélyesedő passzázs, vagy bevásárlóutca átlósan metszi a területet, lerövidítve a Tüzér és Kassák utcák közötti gyalogutat, találkozási pontot képez, lehetővé teszi a szabadtéri aktivitás minden formáját.

Jó időben a térre kitelepülő vendéglátóhelyek eleve hangulatot teremtenek, itt lehetne megrendezni a karácsonyi, népművészeti vásárokat, hétvégéken a reggeli órákban biopiacként, este akár szabadtéri műsoros rendezvények színhelyeként funkcionálhatna. Számtalan ötlettel lenne bővíthető a passzázs funkciója, azokat az elsősorban toszkán piazettákat tekintjük követendő mintának, ahol a környező lakosság reggeltől estig éli életét, eszik, iszik, bevásárol, szórakozik, pihen, csoportosan meccset néz és így tovább.

A felmérés során jól megválogatott üzleteket, szolgáltatásokat javasoljuk kiegészíteni egy-két egyéb témával is. Javasoljuk például bicikli- és napozóágy-kölcsönzőt létesíteni, de a görkorcsolya és görsí, télen ródli és korcsolya is kapós lehet. A tér öble akár jégpályának is felönthető lenne. A passzázsból az egyre gyakoribb nyári kánikulában feltörő hűsítő vízsugarak a gyerekeket pancsolásra csábítanák. A „domb”-ról még nem is beszéltünk! Az év minden szakában a gyerekek kedvelt játszótere lehet, kis meredeksége a legkisebbeket sem veszélyezteti. Ideális tájolása optimális napozóhellyé teszi.

A helyszín elemzése kapcsán megállapíthatjuk, hogy a Pattantyús utca-Tüzér utca menti parkfelület átellenes oldali zöldfelülettel való összekapcsolása révén jelentős, budapesti városszerkezetben is meghatározó méretű parkot eredményez, amely nagyságrendjében vetekszik egy-két városi parkkal, például a Károlyi kerttel.

A zöldsávban átkígyózó, padsorok között vezetett sétány mentén elhelyezett padok az időskorúak kedvelt pihenőhelyévé válhatnak, szinte nézőtérként szolgálnak a passzázs és a dombon zajló eseményekhez, a kígyózó sétány a domboldalon föl-le kanyarogva a görkorcsolyázó gyerekek veszélymentes terepéül szolgálhat.

A tervezett épületben szintenként az alábbi funkciók kerültek elhelyezésre a pinceszinten 100 gépkocsiállás létesül, ebből 3 db akadálymentes. E szinten találhatóak a hulladék és göngyöleg tárolására szolgáló helyiségek, itt helyezkedik el a hőközpont, valamint az elektromos közmű fogadó helyisége, a lakásokhoz szükséges egyterű lomtároló, a kukatároló, s természetesen a szintek közötti közlekedést, áruszállítást biztosító felvonók.

A terepszintből a passzázs két önálló tömegelemmé bontja a beépítést. A földszintes domb begyében az élelmiszer-áruház, annak üzemi és szolgálati bejárata, a garázs menekítő kijárata, valamint néhány kis üzlet helyezkedik el. Mindkét épülettömeg a parkolószinttel közvetlen felvonó kapcsolatban van. Érthető okokból. Megbízónk csak a későbbiek során kívánja pályázati úton kiválasztani a kereskedelmi egységek bérlőit, így a helyiségeket sokféle esetleges funkcionális felhasználásra kell előkészíteni. Ez elsősorban az élelmiszer-áruház esetében okoz kisebb problémát, mert az általunk ismert kereskedelmi láncok mindegyike más-más alapképlet szerint szervezi üzletterét.A földszint + 5 emeletes , átellenes oldali épület alsó 2 szintjén a különböző nagyságrendű üzlethelyiségek, szolgáltató egységek sorakoznak, központi aulatérre nyílóan. A két szint között látványfelvonó pár biztosítja a közlekedést.

Utcaszinten a gyors időtartamú szolgáltatások, mint például virágüzlet, fagyis, vagy a térre kitelepülő vendéglátóhelyek, kávézók elhelyezése lenne célszerű. Az utcaszinten további 36 db parkolóhely alakítható ki, melyből 2 db akadálymentes.

Az I. emeleten a passzázs fölött kialakított kávézóterasz közvetlen átjárási kapcsolatot biztosít a két épülettömeg között, s egyúttal jó rálátást a passzázsban zajló eseményekre. A potenciális bérlők-bérbeadók területigénye az épület két üzleti szintjén maradéktalanul teljesíthetőek. E szinten került elhelyezésre 2 körzet szakorvosi rendelőintézete is.

A 2., 3. és a 4. emeleten a Megbízó igényének megfelelően lakásokat alakítottunk ki, amelyek egy belső, 3 szintes, átszellőztetett üvegtetővel lefedett udvart ölelnek körbe. Szintenként 11 lakás, összesen 33 db lakás létesíthető. A 3. és a 4. emeleten a Kaffka utcával átellenes oldalra néző lakások az udvar légterében húzódó gangokon végighaladva közelíthetőek meg, kicsit nosztalgikusan visszautalva az Újlipótváros szidott-szeretett gangos házaira. A Kaffka utcai lakások belső zárt folyosóról közelíthetőek meg. A mediterrán hangulatú udvar néhány igényes fa telepítését is lehetővé teszi. A 4. emeleten 4 db kétszintes, belső lépcsővel ellátott lakás létesül. Az állókorcos, enyhe lejtésű, rheinzinkkel fedett tető süllyesztett ereszcsatornája az alagsori ciszternába gyűjti az esővizet.

A ciszternába gyűjtött esővizet, a zöldfelületek öntözésére kívánjuk felhasználni. Az épület szerkezeti rendszere 8,10 x 8,10 méteres raszteren tervezett monolit vasbeton váz, mely úgy a parkoló kiosztáshoz, mint a kereskedelmi egységekhez ideális, gazdaságos méretrend.

A tervezett burkolatok, szendvics szerkezetű vasbeton falak, gyöngyházfényű simított STO vakolattal, SCHÜCO rendszerű alumínium–üveg függönyfal elemek és -portálok kombinációi. A dombot határoló támfal tömör felületei, mellvédje ugyancsak STO vékonyvakolattal készülnek, a dombra vezető lépcső szerkezet a vb falból konzolosan szerkesztett. A tervezett épület, különösképp a „dombház” számos olyan műszaki kérdés megoldását igényelte, melyek a hazai építészetben nem általánosan ismertek. A BME Épületszerkezettani Tanszék szakértői közreműködését vettük igénybe a tervezésnél.

  • Építészet: Marosi Miklós, KÖZTI Zrt.
  • Építész munkatársak: Rabie Anisz, Sebő István, Hódosi Dániel, Dányádi Áron, Süveges Adél
  • Épületszerkezet: Dobszay Gergely, Hadnagy Csaba
  • Tájépítészet: Potyondi Flóra
  • Belsőépítészet: Kerecsényi Zsuzsa (lakások), Láng Judit (háziorvosi rendelők).
  • Statika: Váczi Péter
  • Épületgépészet: Szakál Szilárd
  • Elektromos: Ritzl András, Máramarosi András
  • Orvostechnológia: Csordás Szilveszter (háziorvosi rendelők)
  • Fotó: Paékó György
GYÁRTÓI REFERENCIA

No results found.