SK Rapid Wien – Allianz Stadion, Bécs

alaprajz - építészeti magazin

Az új Allianz Stadion Bécsben a csapatot és a szurkolókat is lenyűgözte különleges megjelenésével, átgondolt térszervezésével és modern infrastruktúrájával. Egy ezüstösen csillogó alumíniummal borított futurisztikus alagút vezet az SK Rapid Wien új Allianz Stadionjába, a „Zöld Pokolba”, melyet a német építész, Guido Pfaffhausen tervezett. Feladata nem csupán abból állt, hogy egy célratörő sportcsarnokot tervezzen, sokkal inkább egy „boszorkányüst” megvalósítása volt, ami magába gyűjti a stadionban felszabaduló érzéseket.
„Boszorkányüstöt építünk, ezért mindent olyan szűken és meredeken fogunk elhelyezni, hogy felforrjon a stadion”, meséli Guido Pfaffhausen a Rapid-Stadionról alkotott elképzelését. Pfaffhausen, aki 25 évvel ezelőtt, Sylvia Staudte tájépítésszel közösen alapította az „Architektur Concept Pfaffhausen + Staudte GbR” építészirodát, a nagy sportlétesítményekre és multifunkciós csarnokok építésére specializálódott. Ismeri azt a kihívást, hogy egy sportcsarnok ne csak funkcióját töltse be, hanem gondoskodjon a megfelelő energiaszintről és a hangulatról is. „Ez az érzések játéka” fogalmazza meg a feladatot. „Mire van szüksége a csapatnak, hogy jól teljesítsen, mi teszi boldoggá a szurkolókat, hogy válik a csarnok nyereségessé, és az üzemeltetők elégedetté” összegzi Pfaffhausen a releváns kérdéseket.
A hangulat a legfontosabb
Pfaffhausen saját tapasztalatából tudja, hogy minden sikeres stadion alapja a hangulat. „A Te csapatodat, a Te városodat, a Te egyesületedet kell, hogy lásd benne” hangsúlyozza az építész. Az alapkoncepció már az első vázlatokon jól látszott: a stadion a lehető legmeredekebb és legszűkebb kellett, hogy legyen, hogy a látogatóknak mindig az legyen az érzése, teltház van. Ezen kívül fontos szempont volt a beláthatóság, hiszen a lelátó minden pontjáról a pályát, nem pedig az előttünk ülő tarkóját kell, hogy lássuk. Ezen kívül, egy ilyen léptékű projektnél további, fontos kritériumoknak is meg kell felelni, mint pl. a menekülési útvonalak, mosdók, és mozgáskorlátozott bejáratok.
Egy cső a stadion szívébe
A Rapid-Stadion szívébe a szurkolók egy 20 méter átmérőjű csövön jutnak be. Ennek a legelején látható a csapat címere. A cső az épület két nagy részéből az egyik. A másik a stadionrész, melyet „Zöld Pokolnak” neveznek. „Egy fényben úszó épületet akartunk alkotni, melynek zöld színűnek kellett lennie.
A sportban és a fociban a színekkel is játszhatunk. Mivel a csapat színe zöld, így a stadionjuk is zöld lehetett, ezzel is az érzelmekre hatunk. Az elkészült épület úgy ragyog a fényben, mint egy drágakő” magyarázza az építész.
Az anyagválasztás nagyon gyorsan megtörtént. Ennek során több fontos szempontot is figyelembe vettek: az átforduló tető, és a homlokzat egy anyagból kellett, hogy készüljön. Erre a feladatra a PREFA alumínium kompozit lemeze tökéletes volt. Segítségével még a bonyolult csomópontokat, mint a sok íves sarkot, ablakszegéseket is meg lehetett valósítani. Az eredmény egy kifejezetten dinamikus, fémes megjelenés, ami tökéletes összhangban van a zöld színnel és a látszóbetonnal.
3.000 négyzetméter alumínium
Összesen mintegy 3.000 nm alumíniumot építettek be az épületbe. „Jól néz ki, és hosszú az élettartama” hangsúlyozza az építész. Hiszen a projekt során a hosszú élettartam szintén meghatározó volt. Tapasztalatból mondhatom, hogy ha a PREFA termékeit alkalmazhatjuk, minden sokkal könnyebbé válik. Máshol csak egy darab lemezt kapok, és magamnak kell kialakítanom az elemeket. A PREFA esetében már rengeteg előregyártott dologgal is dolgozhatok”, dícséri Pfaffhausen a terméket.
Nem utolsó sorban a PREFA termékek árukkal is beleilleszkedtek a büdzsébe, így a meghatározott összegből tudtak egyedit alkotni.

GYÁRTÓI REFERENCIA

No results found.