Testnevelési Egyetem Campusfejlesztés, Budapest

alaprajz - építészeti magazin

Buda szívében, az Alkotás utca – Győri út – Kiss János altábornagy utca – Hegyalja út ölelésében indult a főváros legnagyobb campusfejlesztése.

A Testnevelési Egyetem területe több ütemben, újabb 78.000 négyzetméteren épül és újul meg, hogy néhány éven belül egy komplex, innovatív és zöld városrésszé válhasson. A kampuszfejlesztés két jól lehatárolható területen zajlik: az Alkotás úti és a Csörsz utcai tömbben – jelen írás az Alkotás utcai tömb két épületét mutatja be. Mindkét épület funkciójában véve is komplex, az Alkotás utcán végighúzódó épületben atlétikacsarnok, versenyuszoda, sporthotel és a területet kiszolgáló mélygarázs, a Kiss János altábornagy utcai főhomlokzattal rendelkező épületben tornacsarnok és küzdősport-termek kaptak helyet.

A projekt ezen két épületének érdekessége, hogy a tervezőcsapat az épületek tetején található, 9000 négyzetméteres tetőre is sportpályákat képzelt el. Budapest legnagyobb egybefüggő tetőteraszán 320 méteres futókör, szabadtéri edzőpark, lugas, valamint egy kávézóterasz található majd.

A tervezési folyamat elején a teljes Alkotás utcai tömbre egy egységes építészeti koncepció készült, mely a továbbtervezés során is jó alapot adott, karakteresen meghatározta a teljes terület közlekedési sémáját, az épületek tömegét és megjelenését is.

„A megrendelő Testnevelési Egyetem célja a campusfejlesztéssel a lehető legmodernebb körülményeket biztosítani a jövő sportolóinak” – mondja Kádár Mihály, a TSPC Csoport tulajdonos-ügyvezetője. „A mi feladatunk ebben a projektben az, hogy a magyar sportoktatás hagyományait a tervezés modern megoldásaival ötvözzük. Olyan élhető, átjárható, lélegző egyetemi városrészt képzeltünk el, amely a sportszakmának különleges megoldásokat mutat, a környéken élőket pedig egy friss, elérhető városrésszel gazdagítja.”

A TSPC Kft. a megrendelő karakteréből adódó fegyelmezettséget és a funkciók által meghatározott komoly szakmai elvárásokat modern szemlélettel ötvözte. A campus nemcsak az oktatás helyszíne, hanem kreatív, 21. századi élettér kíván lenni: nyitott, nagyméretű közösségi terei maradásra biztatják az egyetemistákat és a betérőket is. A tervezőcsapat fontosnak tartotta az elsődleges felhasználó egyetemi hallgatók igényeit is: a tető igazi rooftop-életérzéssel és lazán szerveződő közösségi terekkel várja a diákokat.

„A tervezés két évvel ezelőtt kezdődött, nagy lendülettel és egyre bővülő létszámmal álltunk neki a nem kis kihívást tartogató feladatnak. A feladat komplexitására jellemző, hogy a tervezési területen több épületben mintegy húsz sportág oktatásra alkalmas tereit kellett elhelyeznünk, illetve a legnagyobb, Alkotás utcai épületegyüttesben bonyolult funkcionális rendben kapcsolódnak össze a fedett, beltéri sportterületek egy négy csillagos sporthotellel.” – mondja Könözsi Szilvia, a TSPC Kft. építész tervezési igazgatója, a Testnevelési Egyetem projektfelelős tervezője. A projekt már a tervezési szakaszban is a szakmában kiemelkedő léptékű, több, mint 150 fős csapat szakértelmét és innovatív ötleteit ötvözi.
Az innovatív megoldások mellett fontos az örökölt értékek gondozása is: a fejlesztési területen található Hauszmann Alajos által tervezett, 1884-ben elkészült beépítés hajdani – és ma is jó állapotban lévő – főépülete és az azt körülvevő történeti kert nemcsak megőrzésre, de továbbgondolásra is került. „A tervezés elejétől kezdve nagyon fontosnak tartottuk, hogy az új épületek a lehető legjobban illeszkedjenek a meglévő értékekhez és a városszövethez, a környező iroda- és lakóházak léptékéhez. Így egy olyan beépítést terveztünk, ami a történeti kerteket vizuálisan elválasztja az utcai közlekedéstől, de bizonyos stratégiai pontokon nem csak belátást, hanem bejárást is biztosít a területre az arra járók részére – ezzel létrehozva a belső kertek intimitását.” – mondja Szántó Csilla, a TPSC Kft. építész tervezője.

Összességében egy hosszú és komplex tervezési folyamat eredményeképpen a Testnevelési Egyetem egy új, a mai kor sportigényeit kiszolgáló campussá alakul.

Az Alkotás utcában sétálva az uszodatérbe és az atlétikacsarnokba is beleshet az utca embere: a campusokra jellemző nyitottság elvét sugallja ez a transzparencia.

A készülő uszoda megfelel majd a hivatalos FINA-minősítésének. A tervezési alapkoncepció szerint azonban nem cél nemzetközi versenyek lebonyolítása, a minősítés szerinti kialakítás azért fontos, hogy a sportolók minősített versenykörülmények között készülhessenek a megmérettetésekre.

Itt épül Magyarország első, televíziós közvetítésre is alkalmas beltéri atlétikai csarnoka, amely az összes atlétikai sportágat, így a 200 méteres futókör helyszínét is az épületen belül valósítja meg.
A Hauszmann-épület műemléki védettséget élvez, szintén védett történeti kertjét az atlétikacsarnok 13 méter magas fala határolja. A TSPC tervezői egy különleges megoldással – vertikális kert kialakításával kívánták vizuálisan „folytatni” a különleges örökséget. A 66 méter hosszú, 7,5 méter magas, hatalmas függőleges falszakaszt tájépítész tervezői és speciális szaktervezői segítséggel futtatják be zöldfallá. (Szintén a TSPC Kft. munkája a Millenáris Széllkapu parkban most épülő, 350 tonnás acélvázon nyugvó vertikális kert tervezése.)

Különleges megoldás és komoly szakmai kihívás a sportpályák elhelyezése a tornacsarnok épületében: a három emeleten különböző funkciójú terek épülnek egymásra. A tornacsarnok fölött két szinten a küzdősportok termei (karate, dzsúdó, birkózás és ökölvívás) találhatók. A tervezett Tornacsarnok homlokzatán építészeti érdekességként jelenik meg a Kiss János altábornagy utca helyi védettséget élvező „Bagolyvár” épületének téglahomlokzata. Ezt a homlokzatot megőrzi az új koncepció – a védett homlokzat megtartásra kerül, és mögötte végigfut majd az új épülettömb. Az épületet különböző áttörtségű finombeton homlokzatburkolati táblák ölelik. A burkolatnak perforált és dombornyomott elemei is vannak, a perforált elemek is nyitottabbá és átláthatóbbá teszik a campust. Az Alkotás utcai homlokzat tartalmazza a legtöbb áttört táblát, így az utca felől az épület nem egy zárt egységként jelenik meg, hanem egy légies tömegként vonul végig. A Győri út felé a homlokzati struktúra egyre jobban bezár, a sportterek itt ugyanis már munkacsarnokként lesznek használhatók, ahol az oktatást zavarnák az utcáról a betekintő járókelők.

Az építész tervezési feladatok során a tervezők folyamatosan fókuszban tartották a Testnevelési Egyetem alapelveit. Az Egyetem szlogenje: „Szellemet, erkölcsöt, erőt egyesíts!”, mely az építészeti megjelenésben a szigorú szerkesztettséget, a legmagasabb minőségi elvárásoknak való megfelelést, a sportéletben elengedhetetlen rendet, fegyelmet jeleníti meg.

A Testnevelési Egyetem részéről kiemelten fontos igényként fogalmazódott meg, hogy az épülethasználók számára maximális komfortot biztosítson, ugyanakkor a környezet védelmét is szem előtt tartsa a nagy volumenű beruházásnál.

Ezért döntött a tervezőcsapat a Sporthotel LEED minősítése mellett, mely komplex követelményrendszerével biztosítani tudja a megfogalmazott elvárásokat, valamint a klímaváltozás egyre kiszámíthatatlanabb hatásaira is igyekszik felkészíteni az épületet. A sporthotel vendégei a LEED minősítés előnyeit a kiváló légállapoton, a gondosan tervezett akusztikai, valamint világítástechnikai jellemzőkön, az optimális benapozáson, jó kerékpáros infrastruktúrán, valamint a szelektív hulladékgyűjtésen keresztül érhetik majd tetten.

Már a tervezési szakaszban több mint 150 fős szakembergárda segítette a magas szintű szakmai munkát. Komoly kihívást jelentett például a hatalmas fesztávú csarnokok tetején elhelyezett sportfunkciók helyének kialakítása a tartószerkezeti tervezési munka által, amelyben eddig nem látott megoldásokat szállít a TSPC.

A hatalmas tetőterasz sportpályáinak használhatóságát dinamikus vizsgálattal igazolták a tervezők, hiszen egy ekkora épületnél kiemelten figyelni kell az épületrészek rezgésére/mozgására és egymásra gyakorolt hatására: hiszen ki gondolná, hogy tiltólistán van a tetőn tartott 30 fős aerobic-óra? A campus energiahatékonyságának érdekében továbbá a gépészeti rendszerek is központosításra kerültek, a tervezett épületek egy gépészeti rendszerként fognak működni.

A funkciók bonyolultsága miatt pedig azzal is számolni kellett, hogy légtechnikai nyomvonalak ne akadályozzák egymást. Így alakult ki a tervezés során, hogy a nagy atlétikai csarnok szellőzőgépei a sporthotel tetején kapjanak helyet, melyek légaknáit a hotelszobák között tudtuk biztosítani.

Egy ilyen léptékű épületegyüttesnél a hagyományos tervfeldolgozási módszerek nem jöhettek szóba. A BIM-modell nem csak a megrendelőnek segít a tervek jobb megértésében, hanem a kivitelezés során akár VR technológia alkalmazásával egyszerűbben, hatékonyabban lehet a létesítményt virtuálisan bejárni, mely a megvalósulás részleteihez nélkülözhetetlen információval szolgálhat. A modell részletes felépítése és információtartalma lehetővé tette, hogy műszaki vagy akár költséggel kapcsolatos adatokat is rövid idő alatt szolgáltassunk. A logikusan felépített 3D-modellt a szakágakkal történő koordináció során is ki lehetett használni. A hatékony, gyors és minőségi munka egyensúlyának megteremtését segítette a BIM-technológia.

Generál Tervező: TSPC Kft.
Felelős Építésztervező:
Kádár Mihály, Könözsi Szilvia (TSPC Kft.)
Megbízó: Testnevelési Egyetem
Projektvezető építész: Szántó Csilla (TSPC Kft.),
Bach Péter, Bánhegyi Zsolt (Formiconcept)
Építész koordinátor:
Farkas-Miklós Imola (TSPC Kft.)
Építész munkatársak: Bóta Andrea,
Csűri Johanna, Fehér Orsolya, Gyovai Benjámin, Molnár-Pálfi Flóra Barbara, Pallay Nóra,
Szabó Anna, Szente Zoltán (TSPC Kft.)
Tartószerkezeti tervező: Fejér Szabolcs, Leipold Kolos (TSPC Kft.), Janik Ottó (Janik Mérnökiroda)
Tájépítészeti tervező:
Hencz Helga, Nusser Gabriella (Kertművek Kft.)
Belsőépítész tervező: Terbe Rita, Koch Lilla Boróka, B. Tóth Zsuzsanna (Formiconcept)
Épületgépészeti tervező:
Vörös Tamás (Perfect-Plan Kft.)
Épületvillamossági tervező:
Kapitor György (Zone-Plan Kft.)
Medencegépész tervező:
Eördögh Zsolt (Mecsekterv Kft.)
Külső közmű: Kenyeres Bálint, Mihály Ferenc (FŐMTERV Mérnöki Tervező Zrt.)
BIM: Nagy Gábor, Szalai Dóra (TSPC Kft.),
Dudás Bence (DudáStúdió Kft.)

Látványtervek: Sümegi János

GYÁRTÓI REFERENCIA

No results found.