Szendvicspanel homlokzatok tűzvédelmi minősítése

2020.04.21.

Szendvicspanelből készült homlokzatok tűzvédelmi minősítése

A Kingspan 2018 óta rendelkezik hőszigetelt homlokzati paneljeire a magyar tűzvédelmi előírásoknak megfelelő minősítéssel. Ezzel együtt sok kérdés merülhet fel a panel ilyen jellegű alkalmazásával kapcsolatban:

  • Hová, mely épülettípusokra, milyen feltételekkel, milyen minősítéssel, milyen szerkezeti megoldásokat lehet külső térelhatároló falként beépíteni a szendvicspaneleket?
  • Milyen előnyei vannak az ilyen szendvicspanel falak alkalmazásának?
  • Minden szendvicspanel alkalmazható ilyen célra?
  • Megfelelnek-e a panelek a legújabb tűzvédelmi előírásoknak? De hogyan?

Változások az új OTSZ-ben?

A 2020. január 22. óta érvényben lévő 30/2019. (VII. 26.) BM rendelet, vagy közismertebb nevén OTSZ 5.1 erre vonatkozó követelményei nem változtak. Ez a panelek szempontjából új változat pontosított definíciókat, fogalmakat tartalmaz. Az alkalmazott építőipari termékek tűzvédelmi osztályba sorolása kikerült a dokumentumból, hiszen az ennek megfelelő megoldási módok a Tűzvédelmi Műszaki Irányelvekben (TvMI) jelennek meg.

Az OTSZ 5.1 26. § (1) bekezdése szerint: Homlokzati tűzterjedési határérték-követelmény van
„a) a nyílásos külső térelhatároló falszerkezettel szemben,
b) a B-E tűzvédelmi osztályú külső térelhatároló falszerkezettel szemben,
c) a légrés nélkül rögzített, szerelt B-D tűzvédelmi osztályú burkolati-, bevonati-, vakolt hőszigetelő rendszerek, valamint a légréses A1-D tűzvédelmi osztályú burkolati-, bevonati-, vakolt hőszigetelő rendszerek alkalmazása esetén az érintett külső térelhatároló falszerkezettel szemben.”

Kibővített megoldások a TvMI-ben?

A Tűzterjedés elleni védelemmel foglalkozó TvMI 1.3 verzióját kibővítették a homlokzati tűzterjedés elleni védelem megoldásaival, de lényeges változás a szendvicspanelekre vonatkozó előírásokban nem történt. Ez alapján…

…nem kell homlokzati tűzterjedési határértéket (Th) igazolni az A2 tűzvédelmi osztályú szendvicspanel esetén, ha annak tűzállósági teljesítménye (EI) legalább a homlokzati tűzterjedés követelménnyel azonos (TvMI 4.2.36). Ez jellemzően ásványgyapot kitöltésű panelek esetén teljesül.
…homlokzati tűzterjedési határértéket kell igazolni, nyílásos külső térelhatároló falra, ha B, C vagy D tűzvédelmi osztályú hőszigetelt burkolati rendszer kerül rá. Ez csak az MSZ 14800-6 szabvány által igazolt érték lehet (TvMI 4.2.3.7). Ezt a követelményt tehát éghető anyagú, hőszigetelő habos panelek csak külön vizsgálattal, rendszerben teljesíthetik. Az „EI” érték ebben az esetben nem váltja ki a „Th”-t.

Mi tehát a tűzterjedési követelmény (Th)?

Az OTSZ 26.§ (3) bekezdése szerint: A külső térelhatároló falra vonatkozó homlokzati tűzterjedési határérték követelménye az épület teljes magasságában a vonatkozó műszaki követelmény szerinti vizsgálattal igazoltan
a) földszint és legfeljebb 2 további építményszint esetén 15 perc,
b) földszint és legalább 3, legfeljebb 4 további építményszint esetén 30 perc,
c) földszint és 4-nél több további építményszint esetén 45 perc.

Milyen minősítéssel igazolható?

Az OTSZ 26.§ (3) bekezdésében hivatkozott műszaki követelmény igazolása az MSZ 14800-6:2009 szabvány szerinti homlokzati tűzterjedés vizsgálat alapján lehetséges habos panelek esetén.

Minden szendvicspanel alkalmazható homlokzatra?

Nem! Csak azok, amelyek megfelelőségét az ÉMI megvizsgálta, és erről NMÉ (Nemzeti Műszaki Értékelés) készült, és csak az abban szereplő feltételekkel és alkotóelemekkel. A panel tehát nem a szendvicspanel önmagában, egyetlen építési termékként kapott minősítést, hanem egy teljes, a panelt is tartalmazó homlokzati rendszer, építési készlet formájában.

Mit jelent esetünkben az építési készlet?

A készlet több alkotóelemből áll, amely magába foglalja:

  • Paneleket
  • Panelrögzítő csavarokat
  • Lineáris tűzgátló tömítést (födémcsatlakozásnál)
  • Takarólemezeket
  • Ásványgyapot lezárást a nyílások körül (Erre csak IPN hab kitöltésű paneleknél van szükség, QuadCore® hab esetén elhagyható.)

Az NMÉ definiálja a kiterjesztés pontos feltételeit, többek között a készlet alkalmazható elemeinek listáját, a különböző rögzítési módokat, általános csomóponti megoldásokat, így a kivitelezőnek/tervezőnek mintegy sorvezetőül is szolgál.

Milyen magas épülethez alkalmazhatók a panelek?

A Kingspan IPN és QuadCore® hőszigetelő habos szendvicspaneljei az NMÉ alapján Th= 15perc, illetve Th=30 perc homlokzati tűzállósági határértékkel rendelkeznek, vagyis akár 5 szintes épületmagasságig alkalmazhatók. Ezen szintszám felett már csak eleve nem éghető, vagyis ásványgyapot hőszigetelésű termékek jöhetnek szóba.

Milyen előnyei vannak az ilyen szendvicspanel falak alkalmazásának?

Ez talán a leggyakoribb kérdés, ami egyszerűen megválaszolható!
Egyértelmű ugyanis, hogy minden piaci résztvevő feladata egyszerűbbé válik és a különböző szakágak között kompromisszummentes együttműködése van lehetőség:

  • Építész: egységes, esztétikus felületek, elegáns épülethomlokzat
  • Statikus: karcsú és költséghatékony tartószerkezet, problémamentes statikai megfelelőség
  • Energetikus: egységes hőszigetelésű homlokzat, kevesebb hőhíd
  • Tűzvédelmi tervező: kevesebb tűzszakasz, illetve tűzgátlószerkezet, egyszerűbb tervezés
  • Kivitelezők: egyszerűbb szerelhetőség, kevesebb hibás kivitelezési megoldás
  • Beruházó: Energiatakarékosabb, környezettudatosabb épület
  • Üzemeltető: energiatakarékos, kevesebb karbantartást igénylő épület

74 / 100
Kingspan Kereskedelmi Kft.

Információ kérése:

Szendvicspanel homlokzatok tűzvédelmi minősítése

2367 Újhartyán, Horka dűlő 1.