Házistúdiók, próbatermek utólagos hangszigetelése

A stúdiótechnikai eszközök minőségének javulása és elérhető árfekvésük lehetővé tette, hogy a zenészek, producerek az otthon kényelmében örökítsék meg zenei gondolataikat. A házi stúdió kialakításának van azonban két alapvető problémája, melyeket figyelmen kívül hagyva hamar füstbe mennek a minőségi hangfelvételekről szőtt álmaik.

Az első probléma az akusztika, amely az adott térben a lecsengési idő optimalizálását vizsgálja. Erről dióhéjban csak annyit, hogy a felvételek lineárisságát jobban befolyásolhatja egy rossz akusztikájú helyiség, mint egy közepes minőségű mikrofon, hangkártya, vagy stúdiómonitor.

A második probléma a hanggátlás.

A hanggátlás feladata, hogy az adott térben zajló folyamatokhoz megfelelő izoláció jöjjön létre a hangforrás és a vevő tér között, ezáltal a hangnyomás a megfelelő szintre csökkenjen. Az érzékeny kondenzátormikrofonokkal felszerelt házi stúdiónak megfelelő jel-zaj viszonnyal kell rendelkezni a külső térből érkező zajokkal szemben, a feljátszás, keverés folyamata közben létrejövő hangenergia pedig nem zavarhatja a szomszédságban élők nyugalmát.

Miközben a hanghullámok fizikai jellemzőiből adódóan a magas frekvenciájú, kisebb energiájú magas hangok elnyelése szálas anyagokkal is elérhető, addig a nagy hullámhosszú, mélyfrekvenciás hanghullámok energiája szinte gond nélkül hatol át a tömör téglafalakon is. Egyszerűen belátható, hogy ha egyre vastagabb, nagyobb tömegű falakat építünk, önmagukban ezek nem oldják meg a problémát, nem is beszélve a lakás alapterületének csökkenéséről és az alapok, a födém terheléséről. Az akusztikai kutatások bebizonyították, hogy a hatékony hanggátláshoz nem csak tömeg, hanem rugalmas közeg is szükséges,  ez pedig alapesetben a levegő. Ezzel elérkeztünk a leghatékonyabb hanggátlási elvhez, a tömeg-rugó- tömeg megoldáshoz.

A hanggátlási ipar felismerte, hogy ha a hagyományos szárazépítési elemeket, pl. a gipszkartont használja fel egy tömeg-rugó-tömeg elvén alapuló előtétfalas hanggátlási rendszerhez, akkor a kitöltetlen légrés miatt a merev gipszkarton elemek membránhatást keltve bizonyos frekvenciákon nagyon rossz hanggáltlási értéket mutatnak. Ezért kőzetgyapottal töltötték ki a réseket, ezzel növelve a rendszer hatékonyságát. Viszont itt újra kiderült, hogy a gipszkarton nem elég nagy tömegű és rugalmasságú az igazán hatékony mélyfrekvenciás hanggátlás eléréséhez.

Phonestar_1

A német mérnökök zseniális találmánya, a PhoneStar “Csendlap” rendszer ezt a problémát küszöböli ki.

Az építészek régebben rájöttek, hogy a homok hatékony, olcsó anyag a hanggátlásra. Már a negyvenes években használtak homokkal töltött ajtókat az óvóhelyeken és a stúdiókban egyaránt.

A gyártó a PhoneStar rendszerrel a homok jó hanggátló tulajdonságát öntötte modern formába. A PhoneStar hanggátló anyag nem más, mint egy mindössze 9-15 mm vastag, 1200 x 800 mm-es, többrétegű sík lap, melynek méhsejtrácsos szerkezetébe nagy nyomással nehézhomokot préselnek. A lap önmagában is hordozza a tömeg-rugó-tömeg elvű hanggátláskor elvárható paramétereket:

  1. tömeg (speciális kvarchomok, 1250 kg/m3),
  2. rugalmasság (nedvességálló karton),
  3. több réteg (három réteg homok, hét réteg papír).

A rendszer működési elve egyszerű: a hanghullámok behatolva a rugalmas, papírral borított homokba, az egymás mellett szorosan elhelyezkedő homokszemeket mikrorezgésekre kényszerítve, azok mozgási energiává alakítva nyelik el a hangot.

A 2007- ben és 2011- ben német nívódíjjal kitüntett PhoneStar rendszer hatékonyságát megvizsgálva meglepő eredményeket láthatunk.

A Magyarországon is gyártott 15 mm vastagságú PhoneStar saját léghanggátlása 36 dB (pl. egy 100 mm-es téglaanyagú válaszfalé 34 dB), saját lépéshanggátlása 34 dB (pl. egy 100 mm vastag kőzetgyapotos úsztatott betonpadlóé csak 26 dB).  Hogy másként is érzékeltessük az arányt, egy 15 mm-es PhoneStar lap önálló léghanggátlása egy 25 cm vastag téglafaléval egyenlő, tehát vastagságát tekintve közel hússzor hatékonyabb! A lakóépületekből, irodákból kialakított stúdiók, próbatermek utólagos haggátlásánál egyszerűen belátható, hogy a rétegvastagság, hatékonyság, gyors szerelhetőség és a kedvező ár a legfontosabb szempontok. Ha a PhoneStar rendszert építünk be, a következő rétegrendek jöhetnek szóba:

  1. direkt rögzítés 1-3 rétegben: ebben az esetben speciális műanyag dübelekkel közvetlenül a falra rögzítik az éleiknél összeragasztott lapokat;
  2. előtétfalas rögzítés 1- 4 rétegben: a gipszkarton rendszerekhez hasonló acélvázat építenek, amelybe URSA kőzetgyapot töltést helyeznek és az acélvázra felcsavarozzák az éleknél spaciális viszkóelasztikus ragasztóval összeragasztott lapokat;
  3. önálló fal: megfelelő nagyságú helyiségek utólagos leválaszásakor (feljátszó/ rögzítő) építhető fal, amely az előtétfalas rögzítés elvén készül az oldalfalakhoz rugalmasan rögzítve, mindkét oldalán 1- 3 PhoneStar réteggel van borítva.

2

3

4

A hanggátló rendszerek burkolata legtöbbször gipszkarton, amely bár a rendszer hanggátlási képességét alig emeli, mégis jó felületképzést biztosít festéshez és tapétázáshoz.

A rendszer kiválóan alkalmazható és szükséges is födémek hanggátlására. Ebben az esetben a kiegyenlített aljzatra akusztikai szőnyeg, úsztatott módon rakott 1- 3 réteg összeragasztott PhoneStar kerül, melyet egy Dryvit hálós ragasztóréteg tart össze. Burkolatként meleg- vagy hidegburkolat is alkalmazható, stúdiókba kellemes svédpadló vagy laminált padló javasolt.

A multimédiás célra szánt, utólagosan átépített termek alapvetően használhatatlanok megfelelő akusztika és hangátlás nélkül. Minden esetben érdemes a városi legendák és “Mekk Mester” jellegű vállalkozók helyett ez ügyben szakemberekhez fordulni, mert az “ötletszerű gányolás” lesz végül a legdrágább.

A környezetbarát és antiallergén PhoneStar gyártója, a Wolf Bavaria Magyarország-Hang és Tűz Kft. már több mint öt éve működik sikerrel az utólagos hanggátlási anyagok piacán, jól képzett saját brigádja végzi el a kivitelezést. Számos zenész és Kossuth-díjas művész magánstúdiójának hanggátlásán kívül olyan referenciákkal rendelkeznek, mint a Dürer Stúdió, Operaház, Marcali Zeneiskola, Bosch, SONY-AXN, Vörösmarty Színház, HBO, Bridgestone gumigyár.

6

Fontos tudni, hogy az utólagos hanggátlásnál is igaz az az elv, hogy a rendszer annyira hatékony, mint a leggyengébb eleme. Ezért figyelembe kell vennünk azt a tényt, hogy bármilyen vastag és önmagában hatékony hanggátló rendszert építhetünk, a nyílászárók lesznek a rendszer leggyengébb elmei. Megfelelő hanggátlási értékkel rendelkező ajtók és ablakok beépítése nélkül a legjobb PhoneStar rendszer sem tud hatékonyan működni. Az ajtólapokba épített PhoneStar lapok nagyban segítik a megfelelő hanggátlást.

TOVÁBBI INFORMÁCIÓÉRT KATTINTSON IDE!

 

 

 

Wolf Bavaria Magyarország – Hang és Tűz Kft.
1081 Budapest, Fiumei út 25.
(30) 514-2028