Munkahelyi, biztonsági, sport- és útvilágítás mérése: szabványossági felülvizsgálat és minősítő irat kiállítása
A megvilágításmérés során a különböző területek fényviszonyait vizsgálják annak érdekében, hogy meghatározzuk, megfelelnek-e a vonatkozó szabványok előírásainak. Ez különösen fontos a munkahelyi, biztonsági, sport- és útvilágítás esetében, mivel a megfelelő világítási feltételek nemcsak a komfortérzetet és a hatékonyságot növelik, hanem a biztonságot is szolgálják.
Szabványok a megvilágítás mérésében
Az alábbi szabványok szerint vizsgáljuk és minősítjük a különböző területek megvilágítását:
- Munkahelyi világítás
- Belső téri munkahelyek: MSZ EN 12464-1:2022
- Szabadtéri munkahelyek: MSZ EN 12464-2:2014
- Biztonsági világítás
- Tartalékvilágítás: MSZ EN 1838:2014
- Sportvilágítás
- Sportlétesítmények világítása: MSZ EN 12193:2019
- Útvilágítás
- Útvilágítás szabványsorozat: MSZ EN 13201
A többi szabványhoz hasonlóan, az MSZ EN 12464-1:2022 iparágakra és tevékenységi körökre lebontva teszi közzé a követelményeket. Az alábbi a szabvány 34. táblázata, amely az irodai világítás követelményeit részletezi. A belső téri munkahelyi szabvány követelmény táblázatait ide kattintva tudja megtekinteni.
Miért fontos a megvilágítás és az egyenletesség megfelelő szintje?
A különböző szabványokban előírt átlagos megvilágítás és megvilágítás egyenletességére vonatkozó követelmény azért fontos, mert a váltakozó világos és sötét területek adaptációs kényszert idéznek elő az emberi szem számára. Amikor a szem folyamatosan alkalmazkodik a különböző fényviszonyokhoz, gyorsan kifáradhat. Az emberi szem az agy „előretolt” része, amely a látásért felelős, hamarabb elfárad a folyamatos adaptáció miatt. Ez csökkentheti a koncentrációt, növelheti a fáradtságot és ronthatja az általános közérzetet, ami a teljesítmény csökkenéséhez és hibák, valamint balesetek növekedéséhez vezethet.
A megvilágítást egyenletessége mellett hasonlóan fontos fénytechnikai jellemző a káprázási tényező (UGR), a színvisszaadási index (CRI), a korrelált színhőmérséklet (CCT). A villamos paraméterek is fontos jellemzők főleg, ha az üzemeltetés hatékonyságára vonatkozóan szeretnénk következtetéseket levonni, azonban ezeket csak labor mérések során vizsgálják (lásd lejjebb 3. Laboratóriumi mérés).
Megvilágítás mérése és minősítése
A különböző világítási rendszerek mérését és minősítését a szabványossági felülvizsgálat során végzik el.
Ez a következő szinteken történhet:
- Tájékoztató megvilágítás mérés: Néhány tucat mérési pont alapján ad tájékoztatást a terület megvilágításáról. Nem minősül szabványos mérésnek, de segít eldönteni, szükséges-e javítani a világítást.
- Szabványos megvilágítás mérés: A mérési rasztert a vonatkozó szabványnak megfelelően veszik fel, a mérendő területektől függően, több száz vagy több ezer mérési ponttal. A végeredményekről minősítő iratot állítanak ki.
- Laboratóriumi mérés: A labor méréseket olyan fénytechnikai és villamos paraméterek meghatározására javasolják, amelyek az vizsgálat tárgyát képező helyszínen nem mérhetők. Ha egy új világítási rendszer jelentősen alulteljesít, akkor szintén az alkalmazott lámpatest labor mérése javasolt. A mérésekből (esetenként fényméretezéssel kiegészítve), többek között a következőket lehet megállapítani:
- Fényáram: a lámpatest fényárama (lumen)
- Fényhasznosítás: a lámpatest fényhasznosítása (lumen/W)
- CCT: a lámpatest korrelált színhőmérséklete
- CRI: a lámpatest színvisszaadási indexe
- UGR: káprázási tényező (a helyiség fényméretezése is szükséges lehet, hogy az adott helyszínre vonatkozó maximális káprázási tényezőt megállapítsuk)
- Teljesítményfelvétel
- Teljesítménytényező
- THDi: teljes harmonikus torzítás
Összegzés
A megfelelő megvilágítás biztosítása elengedhetetlen az emberi tevékenységek hatékonyságának és biztonságának fenntartásához. A szabványoknak való megfelelés garantálja, hogy a világítás minőségi és mennyiségi jellemzői optimálisak legyenek, csökkentve a fáradékonyságot és növelve a teljesítményt. A szabványos megvilágítás mérés és minősítés révén biztosíthatjuk, hogy a különböző területek megfelelő fényviszonyokkal rendelkezzenek.