Természetközeli helyszín, madárcsicsergős reggel, friss levegő. Ha ifjúsági szállókról van szó, legtöbben a régi típusú, szabványosított, ódivatú épületekre asszociálnak, azonban manapság a legtöbb, kifejezetten fiatalokra specializálódott szálláshely modern, jól felszerelt és fenntartható módon épül. A korábbi évszázad trendje újfent felszállóágban van.
A klasszikus értelemben vett diákszállók világszerte kiemelt népszerűségnek örvendenek, ugyanis fiatalok tömegei veszik birtokukba nyaranta a hangulatos helyszíneket kikapcsolódás céljából. Magyarországon is évtizedes hagyománya van a diákszállóknak, olykor jól esik kiszakadni a rohanó mindennapokból és a városi környezetből az érintetlen természetbe, amely során az olcsó szálláslehetőségek is fontos szerepet játszanak.
A németországi Bayreuth városában található, a helyiek számára ikonikus jelentéssel bíró ifjúsági szálló valódi modern, új és fenntartható arculatot kapott. A kivitelezők továbbra is a közösségi életet tartották szem előtt, és nem mindennapi módon egy áttetsző és szokatlan kialakítású, magas központi helyiséggel rendelkező komplexumot álmodtak meg.
A bayreuthi új épülethez y-alakú alaprajzot választottak, melynél a hosszú és a két rövidebb szárny egy több emeletet átfogó központi helyiségben ér össze, s melyben minden funkcionális zóna megtalálható, a közösségi összejövetelek kézenfekvő helyszíne. A látványos átalakításból a Hörmann is kivette a részét, a vállalat alumíniumból készült tűz- és füstgátló ajtóelemeit használták fel. Négy darab T60 tűz- és füstgátló alumínium ajtó választja el a kétemeletnyi magas központi helyiséget a földszinten és az emeleten a két szárnytól, ahol az ifjúsági szálló vendégszobái helyezkednek el. A biztonság is központi szerepet játszott, ugyanis az ajtók maradéktalanul megfelelnek a tűzgátlási követelményeknek és igazodnak a környezet igényes építészeti megoldásaihoz.
Az áramló formákat mi sem bizonyítja jobban, mint az a különleges kivitelezés, amely az épületet több ferde szinttel köti össze, mintegy akadálymentes rámpák sorát eredményezve, s így kapcsolódik össze a külső és belső tér, elkerülve a 45 szoba egyhangú egymás melletti elrendeződését.
A jövőbe illő ifjúsági szálló belső tereinek mottója: „masszív, de mégis otthonos”. Az ingatlan egyszerű, de minőségi és innovatív megvalósítását a kifogástalan alapanyagok tették lehetővé, amelyekkel a tervezők elkerülték a túlzott komplexitást és érzékenységet arra nézve, ahogyan a fiatalok használják ezeket. A felső-frankföldi szálló könnyű szerrel felveheti a versenyt bármelyik sikkes világvárosi hostellel és száműzi a több mint százéves berögződéseket a diákszállók állapotáról.
Helyszín: Universitätsstr. 28, 95447 Bayreuth, Németország
Építtető: Deutsches Jugendherbergswerk e.V.
Építész terv: LAVA – Laboratory for Visionary Architecture, Berlin, Németország