Multipor belső oldali hőszigetelés – ha kívülről nem lehetséges

2020.05.06.

Multipor

A Multipor hőszigetelő lapokkal végzett belső oldali hőszigetelés megoldást nyújt az épülethatároló szerkezet hőszigetelésének javítására ott, ahol a hőszigetelés a külső oldalon nem valósítható meg. Ilyen eset például a műemlékvédelem alatt álló homlokzatok hőszigetelése, az eredeti homlokzat megtartása miatt.

A hőszigetelő anyagokat Magyarországon legtöbben a polisztirol és a szálas anyagú termékekkel azonosítják, pedig az utóbbi években egyéb, speciális igényeket is kielégítő hőszigetelési megoldások is rendelkezésre állnak. A Multipor hőszigetelő lap stabil, ásványi kristályszerkezetű, nem tartalmaz szálas összetevőket, így a hőszigetelések széles palettáján új alternatívát nyújt: ásványi, tömör, mégis jó hőszigetelő. A millió apró pórusba zárt levegő – mely természeténél fogva kiváló hőszigetelő – biztosítja az építőanyag kiemelkedő hőszigetelő képességét.

Az Ytong innovációs termékfejlesztése: a pórusbeton-gyártás fejlesztéseinek eredményeképpen lehetővé vált a hőszigetelő lapok előállítása, amelyek Németországban Multipor néven kerültek az építőanyag piacra. A pórusbeton hőszigetelő lapok gyártásához tulajdonképpen a pórusok számát kellett növelni. Így állították elő a pórusbeton falazóelemek pórustartalmának többszörösével rendelkező, alacsony hővezetési tényezőjű, könnyű (115 kg/m2) Multipor hőszigetelő lapokat. Hazánkban a termék 2008 óta elérhető kereskedelmi forgalomban és számos referenciával bír belső oldali alkalmazása (pl. Csiky Gergely Színház – Kaposvár, dr. Szántó László Szeretetotthon – Pécs, MKT Stadion – Budapest stb.) A természetes alapanyagok (homok, cement, víz) az alacsony előállítási energiaszükséglet, a kikerülő melléktermék nélküli gyártás és felhasználás (nem szabadulnak fel mérges gázok) mind a természeti környezet terhelésének csökkentését jelentik. Ebből adódóan a Multipor ásványi hőszigetelő rendszer megfelel a vonatkozó környezetvédelmi követelményrendszernek, melyet független tanúsító szervezet a „Környezetbarát” védjegy használatának jogosultságával is igazol.

A belső oldali hőszigetelés elve

A Multipor hőszigetelő lapok alacsony páradiffúziós ellenállása és kapilláris szerkezete biztosítja, hogy a belső oldali hőszigetelést párazáró réteg nélkül lehessen kialakítani. Az anyagszerkezet a fűtött tér páratartalmát képes felvenni, majd azzal egyidejűleg a kapilláris szerkezetből adódóan azt visszavezetni a belső tér felé (kiszáradás). A Multipor ásványi lapokkal végzett belső oldali hőszigetelés csak normál hőmérsékletű és páraterhelésű helyiségekben nyújt optimális megoldást. A tartósan magas páratartalmú, rosszul szellőző, és nedvességnek kitett helyiségek (mosókonyhák, nem szigetelt vizes pincék) utólagos belső oldali kiegészítő hőszigetelésére nem javasolt. Csak akkor működik jól a hőszigetelés, ha a ragasztás az alapfelületre Multipor rendszerhabarccsal történik, és a belső felületképzés is páraáteresztő réteg. Belső oldali hőszigetelés alkalmazását minden esetben  gondos tervezésnek kell megelőznie, mely kiterjed a szerkezetek külső felületképzésének, csapadékvédelmének vizsgálatára, és a hőszigetelt szerkezet teljes keresztmetszetű működésének épületfizikai igazolására.

A kapilláraktív, páraáteresztő rendszer működése

Multipor

1.) A Multipor ásványi hőszigetelő lapokkal készített belső oldali hőszigetelés párazáró réteg nélkül elkészíthető. Ennek oka, hogy az anyag magas pórustartalmának köszönhetően a levegő páratartalmából a nedvességet fel tudja venni. A hidegebb zónában a kondenzálódott párát a kapilláris szerkezet azonnal visszavezeti a melegebb, belső tér felé, ahol az ismét párává alakul át. Ez egy ismétlődő folyamat, amely lezajlik a belső tér páratartalmi változásainak hatására is, de főként a nyári időszakban csökken a hőszigetelés nedvességtartalma.

2.) A belső oldali hőszigetelés elkészítésével a szerkezet nedvességtartalma megnő mivel a hőszigetelés – az alapfelület kialakításától a felületképzésig – vizes technológiával készül. Ez a bevitt nedvesség azonban idővel távozik a szerkezetből, azaz a szerkezet nedvességtartalma folyamatosan csökken. Ehhez azonban szükséges, hogy a hőszigetelt falazat védve legyen a felszivárgó nedvességtől, valamint a csapóeső elleni védelmét is meg kell oldani víztaszító hatású homlokzati színvakolattal, festékkel vagy ezek hiányában színtelen impregnáló bevonattal.

Multipor

3.) A belső oldali hőszigetelés egyik legfőbb előnye, hogy a falszerkezet felületi hőmérséklete megnő. Egy régi, rossz hőszigetelő képességű falazat felületi hőmérséklete 20°C belső léghőmérséklet esetén a leghidegebb téli napokon 17°C körüli, amely hideg sugárzó felület a helység hőmérsékleti komfortérzetét jelentősen rontja. Ebben az esetben a komfortérzet javítására a levegő hőmérsékletének megemelése szükséges ~23-24°C körüli értékre, amely jelentős többletkiadást eredményez. A belső oldali hőszigetelés elkészítése után 20°C belső léghőmérséklet esetén a felületi hőmérséklet mindössze 19-19,5°C-ra csökken, amely csekély változás szinte elhanyagolható, a komfortérzet nem romlik.

A hőhidak problémája

Eltérő hőtechnikai tulajdonsággal rendelkező anyagok összeépítésekor szerkezeti hőhidak, a határoló szerkezet formai gazdagságából következően pedig geometriai hőhidak alakulnak ki. A hőhidak környezetében többdimenziós hőáramlás jön létre, ami hasonló egy fürdőkád leeresztésekor tapasztalható megnövekedett vízáramláshoz. A meleg levegő magával viszi a párát és a hőhidas felületen lehűl, a nedvesség kicsapódik belőle. A nedves, alacsony hőmérsékletű felületek ideális környezetet teremtenek a penészgombák fejlődéséhez, szélsőséges esetben a tartósan nedves szerkezetek állagromlásának a veszélyes is fennáll. Multipor belső oldali hőszigetelés alkalmazásával a belső felületi hőmérséklet megemelkedik, megszűnik a felületi páralecsapódás. Az anyag szervetlen lúgos összetételéből (pH=11) adódóan a penészgombák kialakulásának a kockázata minimális. A felületi hőmérséklet emelkedése növeli a komfortérzetet, alacsonyabb léghőmérséklettel is biztosítható az elvárt kényelem, mely energiamegtakarítást eredményez.

A Multipor ásványi hőszigetelő lapok a német IBU – Institut für Bau und Umwelt (Építésügyi és Környezetvédelmi Intézet) által EPD-XEL-2009212-D számon kiállított környezetvédelmi terméknyilatkozat besorolása alapján biológiailag ártalmatlanok és épületbiológiai szempontból ajánlottak. Továbbá a Multipor elnyerte a Natureplus minőségi védjegyet jövőképes, fenntartható termékként. Magyarországon a Környezetbarát Termék minősítés igazolja a hőszigetelő lapok környezetbarát jellegét. A Kölni székhelyű ECO Institute tanúsítja, hogy Multipor ásványi hőszigetelő lapok teljes mértékben mentesek az egészségre veszélyes illékony szerves vegyületektől (VOC) így biztonsággal használhatók beltéri szigetelésként.

Xella Magyaroszág Kft.
1139 Budapest Teve utca 48-52.