Cikksorozatunk első részében a nagyvastagságú hőszigetelések megvalósíthatósági kérdéskörével foglalkoztunk, ebben a részben pedig bemutatjuk, hogyan alkalmazzuk a nagyvastagságú zártcellás polisztirolhab hőszigeteléseket terepszint alatt.
XPS pincefalon, épület alatt és padlókban
Épületeink térelhatárolóinak hővédelmét általában a terepszint feletti épületrészeknél tekintjük indokoltnak, beleértve a pincefödémeket és/vagy a talajon fekvő padlókat, továbbá az épületlábazatokat is. Napjainkra egyre gyakrabban kerülnek azonban olyan belső terek a terepszint alá, amelyeknek rendeltetésszerű használhatósága és gazdaságos üzemeltethetősége indokolja a hőszigetelést. A hatályos energetikai szabályozás a huzamos tartózkodásra szolgáló helyiségeket tartalmazó épületekre, épületrészekre, illetve azok tervezésére terjed ki, amelyekben a jogszabályban vagy a technológiai utasításban előírt légállapot biztosítására energiát használnak. Ez alapvetően energetikai megfontolás, de ilyen esetekben is tervezési szempont a komfortérzet és az állagvédelem/nedvességtechnikai viszonyok mérlegelése.
Milyen „különleges” igénybevételek merülnek fel a terepszint alatt?
- állandó és/vagy fokozott nedvességterhelés (talajpára, talajnedvesség, talajvíz, rétegvizek)
- oldalnyomás, ami a terepszint alatti mélységgel és a környező talaj szerkezetének, belső súrlódási tulajdonságainak függvényében változik (szükséges a geotechnikai/talajmechanikai viszonyok ismerete)
- épület alatt kiemelkedően magas, tartós nyomóigénybevétel
A RAVATHERM XPS hőszigetelések nyomószilárdságukat tekintve, tartós terhelés esetén (2%-os összenyomódás mellett) legalább 130 kPa feszültségre vehetők igénybe. Ez megfelel kb. 13 tonnás négyzetméterenkéni egyenletesen megoszló terhelésnek, vagy olyan föld nyomásának, ami ezt nem haladja meg (talajszerkezettől, víznyomástól függően). A RAVATHERM XPS termékek vízszigetelés nélkül is megőrzik hőszigetelő képességüket, mert anyagszerkezetüknek köszönhetően olyan csekély a vízfelvevő képességük, ami számottevően nem változtatja meg hőszigetelő képességüket. Terjedőben van az a vízszigetelést védő megoldás, ahol az ún. „védőfal” lehet nedvességtűrő XPS hőszigetelés is. Ezekben az esetekben azonban a beépített „védelem” nemcsak a mechanikai védelmet biztosítja, hanem a pinceszint megfelelő hőszigetelését is ellátja. Az RAVATHERM XPS hőszigetelő lemezek önmagukban a vízszigetelést nem oldják meg, arról a szigetelt fal mögötti tér szárazsági követelménye szerinti talajvíz, vagy talajnedvesség, talajpára elleni szigeteléssel kell gondoskodni.
Talajjal érintkező vízszigetelt falfelületeken a mechanikai rögzítés nem megengedett a vízszigetelés folytonosságának védelme miatt. Terepszint felett a ragasztást célszerű – tudatosan tervezett – dübeles rögzítéskiegészítéssel biztosítani.
Különös gondossággal kell eljárni a hőszigetelt pincefalak melletti talajvisszatöltés során. Az XPS táblák mellé célszerű magas vízáteresztő képességű töltést beépíteni (finomszemcse-hiányos vagy egyszemcsés kavics, egyszemcsés zúzalék). A földvisszatöltés rétegesen és gondos tömörítéssel készüljön, mert így elkerülhető a talaj természetes ülepedéséből a felületre ható csúsztatóerő. Azonos szabályok szerint kell eljárni szivárgóépítés esetén is. Szabálytalan visszatöltés esetén az ülepedő talaj elmozdítja, károsítja, roncsolja a hőszigetelést.
FOLYTATJUK!!!