Örömmel tapasztaljuk, hogy az építőipar kezd magára találni. Örömteli mindannyiunk számára, hiszen ha az építőipar húzóágazat lesz, az a gazdaság minden területére kihat, abból a gépészet is profitál! Városainkban egyre-másra épülnek a társasházak, különböző igényekhez, különböző méretekben és minőségben. Ami mindannyiban közös, hogy az épületeket fűteni kell!
Társasház esetében a fűtés megtervezéséhez elengedhetetlen épületgépész igénybevétele. Ma általában a lakásokba zárt égésterű gázkészüléket terveznek, ami biztosítja a meleget, esetleg a meleg vizet is. A kérdés csak a márka kiválasztása – ez különösebb kihívás elé nem állítja a felkészült gépészt. Amihez viszont már kell némi gyakorlat, az a gázkészülékek égéstermék-elvezetésének kiválasztása, megtervezése, mert egy rossz döntéssel örökre megkeseríthető a lakástulajdonosok élete! Vigyázzunk tehát, hogyan döntünk!
Megvizsgáltuk, hogy egy konkrét társasház esetében milyen folyamatok vezettek a megfelelő kémény kiválasztásához.
Egy győri beruházó cégnél, az Archi-Land Kft-nél vetődött fel 2013-ban a gondolat, hogy a Tarcsay u. 22. szám alatt egy új társasház épüljön. A tervezéssel az Archi-Bald Mérnöki Irodát bízták meg. Mindkét cég vezetője Pőcze Bálint, aki 1992-ben alapította tervező cégét. Üzletpolitikájának meghatározó eleme, melyet a cégek megalakulása óta vall: „a visszatérő megbízó a munka fokmérője”. Az épület fűtésének megtervezése során több lehetőséget megvizsgáltak. A legfontosabb szempont az volt, hogy a lakástulajdonosok számára
- biztonságos
- garanciákkal bíró
- költségtakarékos megoldást kínáljanak,
- figyelembe véve a közeljövő szabályváltozásait.
A megfelelő választás a kondenzációs gázkészülék alkalmazása lett, lakásonként egyedi kazánokkal. A márka választásánál fontos volt a teljesítménytartomány – Q=18-22 kW közötti legyen – , a készülékek mérete – minél kisebb helyet foglaljon –, az alacsony gázfogyasztás és persze az ár/érték arány. 3 gyártó – Vaillant, Buderus és Saunier Duval – készülékei közül esett a választás az utóbbira, a Thema Condens F25-re, melynek teljesítménye Q = 19,6 kW, gázfogyasztása 1,96 m3/óra.
Az égéstermék-elvezetés tervezésének szempontjai hasonlóak voltak
- biztonságos legyen
- megfelelő garanciákkal bírjon
- hosszú távú megoldást kínáljon
- megfeleljen az európai szabványoknak, szabályoknak
- illeszkedjen az épület építési anyagai kiválasztásához.
A szempontoknak legjobban megfelelő megoldásnak a kerámia béléscsöves, köpenyelemes kéményrendszer bizonyult.
A kivitelezést az Archi-Land Kft végezte. Az épület anyagainak megválasztása során végig szem előtt tartották, hogy olyan termékeket válasszanak, melyeknek jó a márkaneve, tartósak és megbízhatók. Tartózkodni kívántak a „barkácsmegoldások” alkalmazásától. A kémény tekintetében fontos volt, hogy kis helyen elférjen, s tegye lehetővé az egymás feletti lakások bekötését egy kürtőbe. Két kémény épült, a K1 jelű 4 db, szintenként 1-1 db, a K2 jelű 5 db, szintenként 1-1 db gázkazán csatlakozással. A kéményhossz 21,80 m, hatásos magasság 7,35 m. Mivel több gázkészüléket kellett egy kürtőbe csatlakoztatni különböző szinteken, ezért a gyűjtő jellegű – LAS – kéményrendszer volt a megfelelő megoldás. Ráadásul olyan kéményrendszerre volt szükség, amely a megszokottaktól is kisebb helyet igényel, mivel nagyon szűkös hely maradt a lakásokban a gázkészülék és a kémény számára. A Leier Hungária Kft segítségével a Leier MULTIKERAM kéménycsaládot választották, mely amellett, hogy ötvözi a kerámia béléscső nyújtotta tartósságot, kopásállóságot, hőállóságot és nedvességre való érzéketlenséget, teljes biztonságot nyújt zárt rendszere miatt, s még külmérete is jóval kisebb. A tervezett kémény külmérete 48 x 48 cm volt, míg a javasolt 35 x 35 cm, így a megtakarítás lakásonként 46% értékes lakótér, mindez 9 lakásban és üzletben!
A tervezett gravitációs – N1 – kémény helyett a javasolt kémény túlnyomásos – P1 – üzemmódban működik a Leier MULTIKERAM LAS P1 kéményrendszer. A kémény minősítése T200 P 1 W 1 O00.
Ez a kéményrendszer
- kisebb helyet foglal, mint a gravitációs üzemű társai
- túlnyomásos üzemmódja révén extrém időjárási körülmények közepette is garantálja a biztonságos üzemet
- műszakilag többet adott ennél a projektnél is, mint a kiviteli tervben eredetileg szereplő kémény.
A kéménnyel helyszíni betanítást is kaptak kéményépítők, amit költségmentesen, pontosan érkezve tartott meg a Leier. „Az épület használatbavételi eljárása során a területileg illetékes kéményseprő cég kéményvizsgálója is elismerését fejezte ki választásunkhoz, illetve a munkánhoz. Semmi kifogást nem talált, gyors, gondmentes volt a kémény átadás-átvétele, hiszen ő is ismerte a Leier kéményrendszerét.” – emelte ki Pőcze Bálint. „A kémények hő- és áramlástechnikai méretezését a Leier Hungária Kft ingyen végezte számunkra.” – tette hozzá.
A lakások értékesítését is az Archi-Land végezte, és az elmúlt időszakban rendszeresen azt tapasztalják, hogy az otthonkeresők azokat a lakásokat részesítik előnyben, amelyekben már a kondenzációs technológiát építették be. Így az ő dolguk is könnyebb az értékesítéskor.
Összefoglalva elmondhatjuk, hogy a Leier MULTIKERAM LAS és a Leier MULTIKERAM LAS P1 kéményrendszerek minden résztvevő számára
- garantált, biztonságos, gyors megoldást nyújtanak
- rendkívül hosszú távon.
Garantált, hiszen a gyártó 33 év rendszergaranciát ad kéményeire. Biztonságos, az üzemmódot tekintve éppúgy, mint az égéstermék elvezetésben. Gyors megoldás, mivel a gyártó akár 3 munkanapon belül címre szállítva kiszolgálja megrendelőit, és mivel nagyon lerövidül az építés ideje a 100 cm hosszúságú, tokos kialakítású kerámia csövek alkalmazásának köszönhetően.
A fentiek mellett még egy fontos szempont, mely alátámasztja, hogy a Leier MULTIKERAM LAS kémények jó választást jelentenek: páratlan szabadságot biztosítanak készülékválasztásban a tervezés során éppúgy, mint a beruházás során, majd a későbbiekben is, amikor a gázkazánok cseréjét kell végrehajtani.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓKÉRT KATTINTSON IDE!