A tetőtéri ablak tervezés negyedik lépése

2020.09.11.

Amikor a tetőtér tervezése során a tetőtéri ablakok műszaki paramétereit határozzuk meg, akkor öt egyszerűnek tűnő lépésen kell végighaladnunk.

  1. Bevilágító felület
  2. Funkció
  3. Anyag
  4. Üvegezés
  5. Redőnyök/Árnyékolók/Szúnyoghálók

A bevilágító felület tekintetében az OTÉK és a tavaly megjelent Uniós Szabvány, a Természetes megvilágítás épületekben biztosít eligazodást.

Hogy az egyes ablakok milyen funkcióval rendelkezzenek, a megrendelővel folytatott beszélgetésből derül ki: billenő felső vagy alsó kilincses, felnyíló-billenő, kézi vagy motoros nyitású – a használati szokásai segítenek döntésben.

Ugyanígy a megrendelő igénye alapján lehet meghatározni, hogy belül lakkozott, festett fa vagy karbantartásmentes műanyag bevonatos fa legyen az ablak anyaga, kívül standard sötétszürke alumínium, egyedi RAL színre festett alumínium, titáncink vagy réz legyen.

A negyedik lépés kérdése gyakran redukálódik arra, hogy 2 vagy 3 rétegű legyen az üveg. Új építésnél ez nem is kérdés: 3 rétegű.

Majd továbblépünk a túlmelegedés ellen védelmet nyújtó redőnyök és külső hővédő rolók kiválasztására, belső árnyékolás szabályzásra és a szúnyogháló kérdésére.

Mégis mi rejlik abban a 3 üvegrétegben?

A VELUX Prémium felszereltségű ablakkínálatban ötféle 3 rétegű üvegezés közül választhatnak az ügyfelek. Jelentős és elhanyagolható különbségek egyaránt vannak az üvegezések között. Az alábbi műszaki paraméterek alapján lehet mégis összehasonlítást végezni, ezek alapján pedig ki lehet választani, hogy melyik az a tulajdonság, amelyre az ügyfélnek leginkább szüksége van.

Az üvegezések közötti különbségek négy témakör köré csoportosíthatók:

  1. Műszakilag szabványos méréssel meghatározott adatok: Szoláris nyereség – (g-érték) – a téli időszakban az üvegen keresztül beérkező napenergia hasznosítást mutatja százalékos értékben. Hőszigetelés – (U-érték) – az üvegen át távozó hőveszteség. Minél kisebb, annál jobb ez az érték.
  2. Hangszigetelés. Környezetből érkező zajok, mint az utca, a forgalom zaja. Eső vagy jégeső által keltett kopogás zaja, ami a tetőtéri ablakok esetében nagyon is releváns kérdés.
  3. Biztonság – Személyi biztonság üvegtörés esetére. Külső védelem környezeti károk megelőzése érdekében. Vagyonbiztonság, biztonsági fokozat betörés elleni védekezéshez.
  4. Kényelem – Speciális bevonatok, a ritkább üvegtisztítás érdekében, vagy kora reggeli időszakban is tökéletes kilátás érdekében felvitt bevonat.
Velux tetőtéri ablak
Velux tetőtéri ablak

A VELUX üvegezés kínálatában a –62D és a –62 üvegű ablakok a hangszigetelési tulajdonságukban kiemelkedő tulajdonsággal rendelkeznek: előbbi 44 dB, míg utóbbi 42 dB hanggátló értékű. A két üveg között jelentős különbség a hőszigetelési érték: az előbbi a jobb hanggátló értéket csak jelentősen nagyobb hőveszteség mellett képes biztosítani. Ennek alapján lehet fontossági sorrendet felállítani.

Melyiket a három közül? –66, –67, –68?

A –66 jelű üveggel szerelt ablakoknál a jó hőszigetelési érték mellé az összes kényelmi funkciót biztosító esőzajcsökkentő, könnyen tisztuló és harmatmentes bevonat kerül az üvegre.

A –67 jelű üveggel szerelt ablakoknál szintén az összes kényelmi funkciót biztosító bevonat kerül az üvegre, de a három üveg közül a legjobb hőszigetelési értékkel 0,4 W/m²K ez rendelkezik.

A –68 jelű üvegű ablak, a jó hőszigetelés mellett kedvező áron érhető el. Műszaki paramétereiben mindennel rendelkezik, amit elvárhatunk egy háromrétegű üvegezéstől.

Az összes paraméter megtekintéséhez és az összehasonlításhoz a Teljesítménynyilatkozatok nyújtanak segítséget. Ezek letöltéséhez kattintson a erre a linkre

Ha további részletek és megoldások érdeklik, keresse fel a VELUX weboldalát vagy kérjen szakmai konzultációra időpontot a VELUX munkatársától!

73 / 100
VELUX Magyarország Kft.

Információ kérése:

A tetőtéri ablak tervezés negyedik lépése

1031 Budapest, Zsófia utca 1-3.