Felülvilágítókkal a közelmúltig leginkább ipari épületeken találkoztunk. Az építészeti trendek változása azonban magával hozta, hogy ma már lakóépületeken – társasházakon és családi házakon – is egyre gyakrabban szükség van ezekre a termékekre.
Az építési követelmények szigorodásával a hőátbocsátási tényező minimum értéke U felülvilágító = 1,7 W/m²K-ra módosult. A VELUX termékpalettájában megtalálható felülvilágító kupolák a tetőtéri ablakoknál már megszokott magas minőséget és kiemelkedő energiahatékonyságot képviselnek. A hőszigetelési értékük típustól (fix, kézzel szellőztetésre nyitható, motorral szellőztetésre nyitható, tetőkijárat, hő- és füstelvezető) függően 0,72-0,99 W/m²K között változik.
A lakossági épületeken az egyik jellemző lapostető rétegrendi kialakítás a leterheléssel rögzített egyenes rétegrend. A födémre kerülő hideg bitumen máz után felkerül a pára- és légzáró bitumenes lemez. Erre kell rátenni a kupola lábazati elemét és a hőszigetelt üvegezést tartalmazó kupolát. A VELUX ZCE felülvilágítóhoz csatlakozó 16 cm magas lábazati elemek száma, a lejtésképzéssel felkerülő hőszigetelés vastagságától, illetve szigetelés tetejére kerülő 1 réteg lágyítóvándorlásos korrózió elleni elválasztó filc, 1 réteg PVC csapadék elleni szigetelés, 1 réteg műanyag fátyol elválasztó és szűrő réteg, valamint a leterhelést adó frakcionált mosott kavics réteg vastagságától függ, valamint attól, hogy a felülvilágító oldalán a vízküszöb minimum 30 cm-rel legyen a kavicsréteg fölött.
Az indítóelem minden esetben a ZCE 0015 tokmagasító elem, amely szegéllyel is el van látva a bitumenes lemezcsatlakozások könnyű kialakításához. A szegélyen erre kialakított horonyban kell rögzíteni a födémhez 30 cm-ként.
A ZCE tokmagasítókat a belső oldalon kialakított horony mentén mechanikusan kell egymáshoz rögzíteni süllyesztett fejű csavarokkal.
A lábazat külső oldalán a PVC vagy bitumenes lemez lecsúszás elleni védelméről gondoskodni kell a felülvilágító pereme mentén, mechanikai rögzítéssel. A VELUX termékpalettájában megtalálható ehhez a ZZZ 210 rögzítősín, ami minden kupolamérethez külön rendelhető.
A VELUX kupolák méretkódja magába foglalja azt a nyílásméretet, amelyet a födémben ki kell alakítani, ezzel is segítve a tervező és a kivitelező munkáját. A födémnyílás kialakításában +1 cm tűrés megengedett.
A burkolt szabad belső méret a katalógusmérethez képest 41 mm-rel kisebb, mivel a tetőtéri ablakoknál már megszokott módon a felülvilágító kupolák lábazata is úgy lett kialakítva, hogy képes legyen fogadni a gyári BBX párafékező fóliát és a 12,5 mm-es gipszkarton lapokat.
A kiemelkedő hőszigetelést a PVC lábazati profilakat kitöltő szigetelés, valamint a hőszigetelő üvegezés és az esővető elem biztosítja.
Ahhoz, hogy a csapadék ne álljon meg a felülvilágító tetején, egy kiegészítő esővető elem csatlakoztatására mindenképpen szükség van. Ez lehet a hagyományos akrilból vagy polikarbonátból készülő kupola, ami víztiszta és opál változatban egyaránt kapható. Emellett a VELUX kétféle edzett üvegezést is kínál olyan helyekre, ahol fontos a külső megjelenés is. Az egyik a síküveg, amelynél a lábazati elemet minimum 2,5°-os, de a gyári ajánlás alapján inkább 5°-os lejtésben kell beépíteni. A lejtés kiküszöbölésére az íves üveg ajánlott.
A lakossági épületeken történő alkalmazás esetén különösen fontos az árnyékolás. A VELUX felülvilágítókhoz külső hővédő roló és belső fényszűrésre és sötétítésre alkalmas változatok egyaránt kaphatók. A belmagasságok miatt ezek az árnyékolók viszont csak 24 V dc elektromos és napelemes elektromos vezérléssel működtethetők.
A lakossági területen az esztétikum is szerepet játszik a választásban. A motorral nyitható felülvilágítók esetében a motorok minden esetben a tokban elrejtve találhatók, hogy a fény zavartalanul világítsa meg az alatta levő teret.
Ha további részletek és megoldások érdeklik, keresse fel a VELUX weboldalát a www.velux.hu/szakembereknek címen, vagy kérjen szakmai konzultációra időpontot a VELUX munkatársaitól!