Vastag polisztirol hőszigetelésű homlokzati falak tűzterjedése

A hőtechnikai követelmények szigorodását követve az épületekre egyre vastagabb hőszigeteléssel ellátott külső vakolatos rendszereket építenek be. Felmerül a kérdés, vajon hogyan viselkedik egy ilyen rendszer tűz esetén?

A homlokzati tűz terjedésének vizsgálata régóta zajlik Magyarországon és a környező országokban egyaránt. Az ÉMI tűzvédelmi osztályának vizsgálófala 1974 óta áll, ahol az elmúlt négy évtizedben számos vizsgálatot hajtottak végre különböző kialakítások mellett. A vizsgálathoz 650 kg fából készül a máglya, 10 liter gázolaj segíti a begyújtást. Az így kialakuló tűzterhelés közel másfélszer akkora, mint ami egy átlagos lakószobatűz esetén várható.

A vizsgálat menetrendje szerint 5 perccel a tűzgyújtás után a földszinti helyiség ablakát kinyitják és az ablakon kicsapó lángok hatását vizsgálják: okoz-e károsodást a homlokzaton, illetve, hogy a fölötte lévő helyiségben az ablakot helyettesítő nyílás mögött a hőmérséklet megemelkedik-e oly mértékben, hogy az veszélyes legyen. A rendszer kialakításánál a mai tűzvédelmi szabályokat  vették figyelembe: az alsó ablak feletti tűzgátakat az előírások szerint nem éghető anyagból alakították ki.

Mivel kültéri vizsgálatról van szó, az időjárás befolyásolhatja az eredményeket. Már egy közepes szél is megváltoztathatja a kísérletet, mivel hatására a földszinti helyiség ablakán kicsapó láng el fog mozdulni. Nem értékelhető az esőben végzett vizsgálat eredménye sem, mivel az eső lehűtheti a kritikus pontokat. Az időjárás a vizsgálat során is változhat, ami az eredmények hitelességét is megkérdőjelezheti. Esetünkben szerencsés helyzet állt fent: a délelőtti szemerkélő eső délutánra elállt, így a mérésnek nem volt akadálya.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A vizsgálat kezdete, már túl az ablaknyitáson – A vizsgálat végső fázisa, már túl a 45 perces időhatáron

Az egy óra hosszat tartó vizsgálat során a polisztirol rendszer nagyon jó eredményt ért el, gyakorlatilag szemmel látható sérülés nélkül úszta meg a tüzet, a vakolat a vizsgálat végén is masszív és ép volt. A bontás során megállapították, hogy a tűzterhelésnek leginkább kitett helyeken, ahol a hőmérséklet meghaladta a 250 °C-t, ahogy előre tudható volt, a hőre lágyuló polisztirol elolvadt. De mindenhol másutt a polisztirol ép és egészséges maradt. Ez a vizsgálat tehát jól demonstrálja, hogy a polisztirol hőszigetelő rendszerek a jelenlegi tűzvédelmi előírásoknak megfelelnek, biztonságosan alkalmazhatók és a hőszigetelés vastagsága nem befolyásolta kedvezőtlenül a falszakasz tűzzel szembeni viselkedését. A Magyarországi EPS Hőszigetelőanyag-gyártók Egyesületének vizsgálata során készített fényképek, felvételek és film pedig mindenki számára elérhető a szervezet weboldalán (www.meps.hu). Látható tehát, hogy mekkora tűzterhelésnek kell megfelelnie egy homlokzati hőszigetelésnek, és hogy ezt a polisztirol ki is bírja.

EPS szigetelés tűzvizsgálat

Még a vizsgálat befejezését követően (1 órás égés után) is jól látható a tűz ereje – A vizsgálat végén: a mintafal sérülés, alakváltozás nélkül elviselte az 1 órán át tartó tűzhatást

68 / 100
BACHL Kft.

Információ kérése:

Vastag polisztirol hőszigetelésű homlokzati falak tűzterjedése

5091 Tószeg, Parkoló tér 21.